AKTUALNOŚCI

Wideorelacja z warsztatów
19 marca 2024

Integracja, intensywna praca nad planem lokalnych działań społecznych, wymiana doświadczeń, opracowywanie strategii komunikacji i przede wszystkim wzajemna motywacja. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom XI edycji projektu „UTW dla społeczności” za udział w warsztatach w Warszawie i dzielmy się wideorelacją z tego dynamicznego spotkania. Zobacz zdjecia: TUTAJ

14 lutego 2024
II zjazd XI edycji UTW

Co łączy UTW z Brennej, Chełma, Dębna, Łopuszna, Korfantowa, Makowa Mazowieckiego, Niemodlina, Trzebnicy, warszawskiego Wawra i Żabiej Woli? Ich słuchaczki/e-animatorki/rzy uczestniczą tegorocznej edycji projektu „UTW dla społeczności” i spotkali się po raz pierwszy na żywo w trakcie zjazdu w Warszawie. W trakcie warsztatów okazało się, że wiele ich łączy, ale sporo też różni i to … Czytaj dalej „II zjazd XI edycji UTW”

20 grudnia 2023
Warsztaty inauguracyjne

Dotychczas zaufało nam już 100 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, współtworząc z nami projekt „UTW dla społeczności”, a kolejnych 10 ruszyło do pracy w ramach XI edycji! W grudniu odbyły się warsztaty inaugurujące, w czasie których uczestniczki i uczestnicy wspólnie tutorkami i tutorami oraz koordynatorką porządkowali swoje pomysły, tworząc fundament do dalszej pracy. To na nim zespoły … Czytaj dalej „Warsztaty inauguracyjne”

28 listopada 2023
Uniwersytety zakwalifikowane do XI edycji projektu

Zakończyliśmy nabór do projektu „UTW dla społeczności”. W tym roku otrzymaliśmy aż 46 zgłoszenia! Pięknie dziękujemy wszystkim UTW za czas poświęcony na wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Poniżej publikujemy listę uniwersytetów wybranych do udziału w 11. edycji oraz listę rezerwową. Oto zwycięska 10 (uniwersytety wymienione w kolejności alfabetycznej): Uniwersytety zakwalifikowane na listę rezerwową (wymienione zgodnie z pierwszeństwem … Czytaj dalej „Uniwersytety zakwalifikowane do XI edycji projektu”

16 października 2023
Wideorelacja z warsztatów

Uczestniczki i uczestnicy X edycji projektu “UTW dla społeczności” podsumowali swoje działania i napisali list, w którym zachęcają inne UTW do udziału w kolejnej edycji. Zapraszamy do wysłuchania ich wypowiedzi i obejrzenia wideo z ostatniego, podsumowującego zjazdu. Obejrzyj zdjęcia z ostatniego zjazdu warsztatowego w ALBUM WSPOMNIEŃ “ę”

16 listopada 2023
Zakończyliśmy nabór

Zakończyliśmy nabór do 11. edycji projektu „UTW dla społeczności”. W tym roku otrzymaliśmy aż 46 zgłoszenia . Pięknie dziękujemy wszystkim Uniwersytetom III Wieku za czas poświęcony na wypełnienie formularza rejestracyjnego. Listę zwycięskiej 10 ogłosimy do 30 listopada.

16 października 2023
Trwa nabór do XI edycji

Już po raz jedenasty Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane prowadzeniem działań na rzecz lokalnych społeczności. To nie tylko możliwość rozwoju umiejętności i nawiązania wzmacniających relacji między słuchaczkami i słuchaczami UTW, ale też szansa na pozyskanie mikrograntów. Nabór zgłoszeń do projektu trwa do … Czytaj dalej „Trwa nabór do XI edycji”

28 września 2023
Finalny zjazd 10. edycji projektu

W dniach 12-14 września odbył się ostatni zjazd warsztatowy w ramach X edycji projektu „UTW dla społeczności”. Swoją przygodę z projektem zakończyły uniwersytety z Aleksandrowa Łódzkiego, Kamiennej Góry, Obornik Śląskich, Redzikowa, Suwałk, Ścinawy, Tychów, Uniejowa, Ustki i Wolszyna. Na zjeździe członkowie i członkinie trójek inicjatywnych pochwalili się sukcesami z realizacji działań, wymienili się nie tylko … Czytaj dalej „Finalny zjazd 10. edycji projektu”

17 sierpnia 2023
Nie jesteśmy w życiu skazani na samotność

Przez ponad pół roku, studentki i studenci z UTW w Wolsztynie, młodzież z Domu Dziecka oraz pensjonariuszki i pensjonariusze ze Środowiskowego Domu Samopomocy spotykali się, by wspólnie gotować i wymieniać się doświadczeniami. Projekt wspaniale pokazuje, że starsi i młodsi mogą być partnerami i wzajemnie się inspirować. Obejrzyjcie wideo z finału tego wspaniałego projektu. Zobaczcie zdjęcia … Czytaj dalej „Nie jesteśmy w życiu skazani na samotność”

25 lipca 2023
Ratuj siebie, ratuj swoje drzewo

W ramach X edycji projektu “UTW dla społeczności, wolontariusze i wolontariuszki Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Bibliotece Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim zaprosili do swoich działań uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bełdowie, a także pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, aby dokonać inwentaryzacji drzew w ich gminie. Wspólnie wytypowali pomniki przyrody oraz stworzyli ich … Czytaj dalej „Ratuj siebie, ratuj swoje drzewo”

30 czerwca 2023
Nie bądź obojętny/a

Zakończył się projekt „Nie bądź obojętny” realizowany przez UTW z Redzikowa w ramach X edycji programu “UTW dla społeczności”. To piękna inicjatywa łącząca psiaki z schroniska oraz ludzi z różnych środowisk.   Podjęte działania pomogły nie tylko słupskiemu schronisku, ale przede wszystkim zbliżyły do siebie ludzi pochodzących z wydawać by się mogło całkowicie różnych światów. … Czytaj dalej „Nie bądź obojętny/a”

26 maja 2023
Zjazd w Gdańsku

W maju odbył się kolejny zjazd animatorek i animatorów  z 10. edycji projektu „UTW dla społeczności”. Tym razem uczestnicy spotkali się w Gdańsku w poszerzonym składzie. Do spotkania dołączyły animatorki z ukraińskiego UTW w Stryju, mimo że regulamin nie pozwala uczestniczyć w projekcie uniwersytetom III wieku działającym poza Polską. Organizatorzy i grantodawca postanowili jednak podzielić … Czytaj dalej „Zjazd w Gdańsku”

1 marca 2023
Wideorelacja z warsztatów

Integracja, praca nad rozwojem pomysłów na działania społeczne, rozpoznawanie potrzeb lokalnych społeczności, a przede wszystkim dobra zabawa. Dzielimy się wideorelacją z pierwszego zjazdu uczestniczek i uczestników X edycji projektu „UTW dla społeczności”. Jeszcze raz dziękujemy za wspólne chwile.

16 lutego 2023
Zwyczajni a niezwykli są wśród nas

W dniach 8-10 lutego, uczestnicy X edycji projektu „UTW dla społeczności” spotkali się  po raz pierwszy na warsztatach w Warszawie. Animatorzy z trójek inicjatywnych czerpali inspiracje ze sprawdzonych działań zaprezentowanych w czasie Targowiska Pomysłów, a także wypracowywali własne koncepcje na działania społeczne w ramach Generatora Pomysłów. Wspierali ich w tym doświadczeni trenerzy: Magdalena Latuch, Adam … Czytaj dalej „Zwyczajni a niezwykli są wśród nas”

20 grudnia 2022
I zjazd 10. edycji projektu

Uczestnicy i uczestniczki X edycji projektu „UTW dla społeczności” już ruszyli do pracy! 7-8 grudnia odbył się na platformie Zoom pierwszy zjazd edukacyjny dla trójek inicjatywnych. Koordynatorka Agnieszka Kocon i tutorzy – Dorota Ogrodzka, Magdalena Latuch oraz Adam Kadenaci zasili animatorów społecznych z 10 UTW z różnych stron Polski pierwszą porcją wiedzy. Aby planować i … Czytaj dalej „I zjazd 10. edycji projektu”

15 grudnia 2022
Wolontariuszka Roku 2022

Edyta Mężyk – członkini zarządu Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, liderka Klubu Wolontariatu „Pomagamy”, realizatorka działań społecznych w projekcie „UTW dla społeczności”, ambasadorka programu „UTW – Seniorzy w Akcji” została Laureatką Roku w kategorii „Wolontariat indywidualny” w konkursie Wolontariusz Roku 2022 Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego! Serdecznie gratulujemy i niezmiernie się cieszymy, że zaangażowanie Edyty w sprawy … Czytaj dalej „Wolontariuszka Roku 2022”

17 listopada 2022
Zwycięska 10

Zakończyliśmy nabór do X edycji projektu „UTW dla społeczności”. W tym roku otrzymaliśmy aż 32 zgłoszenia! Pięknie dziękujemy wszystkim UTW za czas poświęcony na wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Publikujemy listę zwycięzców oraz listę rezerwową i już nie możemy doczekać się pierwszych warsztatów, które planowane są 7-8 grudnia. Oto zwycięska 10: Grupy wolontariackie wybranych uniwersytetów będą szlifować … Czytaj dalej „Zwycięska 10”

20 października 2022
UTW listy piszą

Uczestniczki i uczestnicy IX edycji projektu napisali list, w którym zachęcają do udziału w kolejnej edycji. Zapraszamy do wysłuchania ich wypowiedzi i obejrzenia wideo z ostatniego, podsumowującego zjazdu. ZOBACZ zdjęcia z finalnego zjazdu IX edycji.

17 listopada 2022
Finalny zjazd IX edycji

W dniach 14-16 września zakończyliśmy i uroczyście podsumowaliśmy IX edycję projektu „UTW dla społeczności”. W czasie finalnego spotkania ewaluowaliśmy nie tylko podjęte inicjatywy społeczne, ale również pracę zespołową. Podzieliliśmy się przemyśleniami na temat kształtowania się zespołów wolontariackich oraz budowania relacji w grupie. Pięknie dziękujemy za tę edycję i dzielimy się zdjęciami ze zjazdu: Fot. Alicja … Czytaj dalej „Finalny zjazd IX edycji”

17 października 2022
Trwa nabór do X edycji projektu

Już po raz dziesiąty Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane prowadzeniem działań na rzecz  społeczności lokalnych. To nie tylko możliwość rozwoju i nawiązania wzmacniających relacji między UTW, ale również szansa na pozyskanie mikrograntów. Nabór zgłoszeń do projektu trwa do 15 listopada 2022 r. … Czytaj dalej „Trwa nabór do X edycji projektu”

31 sierpnia 2022
Boisko gotowe! Boule poszły w ruch!

W sierpniu w Kętach odbyło się uroczyste otwarcie nowego boiska do gry w boule. Bulodrom powstał z inicjatywy wolontariuszek i wolontariuszy z UTW w Kętach. Obejrzyjcie wideo, w którym uczestnicy podsumowują swoje działania zrealizowane w ramach projektu “UTW dla społeczności”. Zobacz więcej zdjęć z finału w Kętach TUTAJ Pobierz wideo TUTAJ

4 lipca 2022
Wąsosz na sportowo

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wąsoszu zrealizował we współpracy z lokalnymi szkołami, urzędami i klubem sportowym grę terenową, w ramach której organizatorzy i uczestnicy mogli wykazać się wiedzą historyczną i sprawnością sportową. Konkurujące drużyny były wielopokoleniowe, a ich członkowie mogli przekonać się, że wiek nie gra roli, kiedy w grę wchodzą prawdziwa pasja i determinacja. Najmłodsi … Czytaj dalej „Wąsosz na sportowo”

22 czerwca 2022
Warsztaty UTW w Łodzi

Uczestniczki i uczestnicy IX edycji projektu „UTW dla społeczności” wzięli udział już w trzecich warsztatach. Był to zjazd wyjątkowy, ponieważ odbył się w Łodzi, gdzie słuchaczki i słuchacze UTW spotkali się nie tylko ze swoimi tutorami, koordynatorką projektu oraz przedstawicielami „ę” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, ale również z przedstawicielkami łódzkiego UTW w Domu Międzypokoleniowym, z … Czytaj dalej „Warsztaty UTW w Łodzi”

9 czerwca 2022
Wystawa seniorów “Zauważ to”

W ramach IX edycji projektu „UTW dla społeczności” Fundacja Activus powołała do działania 10-osobową grupę wolontariuszy. Połączyli swoje twórcze talenty i potrzeby działania, organizując w przestrzeni Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 wystawę fotograficzną „Zauważ to”. Autorami prac są łódzcy seniorzy, którzy zaprezentowali to, co najbardziej ich urzeka w ich mieście i niekoniecznie jest dostrzegane przez … Czytaj dalej „Wystawa seniorów “Zauważ to””

7 kwietnia 2022
Działanie łączy ludzi bez względu na wiek

Rozwijanie kompetencji, angażowanie siebie i innych, integracja zespołów, nauka komunikacji o swoich działaniach. Dzielimy się wideorelacją z warsztatów, organizowanych w ramach IX edycji projektu „UTW dla społeczności” i jeszcze raz dziękujemy za wspólne chwile. Zdjęcia autorstwa Alicji Szulc: ZOBACZ

24 marca 2022
Zjazd UTW ponownie na żywo

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią przedstawiciele 9 uniwersytetów trzeciego wieku spotkali się na 3-dniowych warsztatach w Warszawie. Uczestnicy poznawali się, integrowali, rozmawiali o roli animatora społecznego w swoim najbliższym otoczeniu, zastanawiali się, jak budować grupę wolontariatu i prowadzić jej prace, jak komunikować się z odbiorcami działań. W czasie zjazdu odbył się również zaaranżowany przez samych … Czytaj dalej „Zjazd UTW ponownie na żywo”

1 marca 2022
W natłoku informacji o wojnie

Pamiętajcie, że nie każda treść, na jaką traficie w sieci, jest prawdziwa. W przypadku wojny, która ma wymiar także dezinformacyjny – szczególnie! Korzystajcie z podpowiedzi jak je weryfikować, nie dać się niepotrzebnie ponieść emocjom i nie stać się tubą fałszywych informacji.

31 grudnia 2021
Podsumowując…

…w 2021 do sieci uniwersytetów zaangażowanych społecznie dołączyło kolejnych 21 uczestniczących w projekcie „UTW dla społeczności”, dając łącznie 90 takich UTW. Zbliżamy się więc do setki!

17 grudnia 2021
Ruszyliśmy z IX edycją!

IX edycja projektu „UTW dla społeczności” oficjalnie rozpoczęta! W dniach 15-16.12.2021 liderzy ze zwycięskich UTW spotkali się ze swoimi tutorami – Dorotą Ogrodzką, Magdą Latuch i Adamem Kadenaci, z koordynatorką projektu – Agnieszką Kocon, z członkinią naszego zarządu – Ewą Kominek, a także z kierowniczką programową z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Katarzyną Świątkiewicz, we współpracy … Czytaj dalej „Ruszyliśmy z IX edycją!”

25 listopada 2021
IX edycja projektu – ogłoszenie wyników

W naborze konkursowym do IX edycji projektu „UTW dla społeczności” przyjęliśmy zgłoszenia od 28 UTW, z których wyłoniliśmy 10 zwycięskich: Grupy wolontariackie wybranych uniwersytetów będą szlifować pod okiem tutorów swoje pomysły na działania dla lokalnej społeczności, a następnie realizować je ze środków pozyskanych w ramach mikrograntu. Serdecznie gratulujemy i nie możemy się doczekać owoców tej … Czytaj dalej „IX edycja projektu – ogłoszenie wyników”

18 listopada 2021
O badaniu UTW w serwisie naukowym

O badaniu “ZOOM na UTW w czasie pandemii” w serwisie Nauka w Polsce.

11 października 2021
Badanie „ZOOM na UTW w czasach pandemii”

Badanie „ZOOM na UTW w czasach pandemii” zostało zrealizowane z inicjatywy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, które postanowiły poznać sytuację środowiska UTW w tej wyjątkowej sytuacji, by móc lepiej planować działania wobec tych grup, w zgodzie z ich potrzebami i aktualną kondycją. Przeprowadzone badanie wiąże się także z potrzebą dostosowania projektu … Czytaj dalej „Badanie „ZOOM na UTW w czasach pandemii””

8 listopada 2021
Wydłużamy rekrutację do IX edycji projektu

W odpowiedzi na liczne prośby o przedłużenie terminu wypełniania formularza zgłoszeniowego i liczne pytania dotyczące projektu „UTW dla społeczności”, przedłużamy termin rekrutacji do 15 listopada do godz. 23:59. Jeśli macie dodatkowe pytania, gorąco zachęcamy do kontaktu z koordynatorką projektu – Agnieszką Kocon: (22) 396 55 19, (22) 396 55 19. Nasze wsparcie dla UTW będzie … Czytaj dalej „Wydłużamy rekrutację do IX edycji projektu”

20 października 2021
Stęszewski UTW dla najmłodszych

Zobaczcie wideo, w którym wolontariuszki ze Stęszewskiego UTW podsumowują projekt „Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” zrealizowany dla dzieci z przedszkola oraz uczniów Podstawowej Szkoły Specjalnej.

3 listopada 2021
O kondycji UTW w Radiu Dla Ciebie

Magdalena Rosochacka-Gmitrzak, członki zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę oraz Agnieszka Kocon – koordynatorka projektu “UTW dla społeczności” o kondycji UTW w Radiu dla Ciebie:

13 października 2021
Organizacje seniorskie w dobie pandemii– stan obecny i wyzwania na przyszłość

We wrześniu, w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja edukacyjna “Organizacje seniorskie w dobie pandemii – stan obecny i wyzwania na przyszłość”, organizowana przez Ogólnopolską Federację Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku w ramach projektu „Wspólne działanie – skuteczne partycypowanie”. Program wydarzenia obejmował m.in. prezentację Magdaleny Rosochackiej-Gmitrzak – gerontolożki społecznej, adiunkt ISNS UW i członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw … Czytaj dalej „Organizacje seniorskie w dobie pandemii– stan obecny i wyzwania na przyszłość”

29 stycznia 2021
Inicjatywy UTW: zamień EGO na EKO

W podwarszawskim Piasecznie wolontariuszki zorganizowały zbiórkę recyklingowych materiałów, a potem razem szyły torby i woreczki na zakupy.

29 stycznia 2021
Wokół książek

Mimo pandemicznych ograniczeń wolontariuszki i wolontariusze z Parzęczewa zrobili mnóstwo! Było czytanie dzieciom bajek, teatr i warsztaty robienia papieru czerpanego. Jednak to akcja „Pożycz – przeczytaj – przynieś z powrotem” poprzedzona przygotowaniem kolorowych stanowisk do wymiany książek zaangażowała najwięcej osób z wielu środowisk i różne miejskie instytucje. Zobaczcie pomysł na to, jak zachęcić dzieci, by … Czytaj dalej „Wokół książek”

29 stycznia 2021
Ocalić od zapomnienia

Anonimowe Towarzystwo Przemysłu Metalurgicznego, Zakłady Przemysłowe „Komuna Paryska”, a wreszcie Metalurgia S.A. – w ciągu ponad stu lat istnienia fabryka z Radomska zmieniała nazwy i właścicieli. Historia zakładów to także opowieść o mieście i jego mieszkańcach. Wolontariusze postanowili ją uwiecznić: dotarli do byłych pracowników zebrali ich wspomnienia, odszukali dziesiątki archiwalnych zdjęć i pokazali na wystawie. … Czytaj dalej „Ocalić od zapomnienia”

25 stycznia 2021
Pierwsze e-warsztaty dla UTW z VIII edycji projektu

W grudniu odbyły się pierwsze warsztaty online w ramach VIII edycji projektu „UTW dla społeczności”. Uczestnicy poznawali się, rozmawiali o wpływie epidemii na społeczności lokalne, o roli animatora społecznego i co on może zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, oraz o tym jak budować grupę wolontariatu, jak prowadzić jej prace i dbać o jej członków. W … Czytaj dalej „Pierwsze e-warsztaty dla UTW z VIII edycji projektu”

9 marca 2021
Co pomaga budować grupę?

W lutym odbyły się kolejne, trzydniowe warsztaty dla animatorów z 12 uniwersytetów trzeciego wieku z VIII edycji projektu.  Uczestnicy pracowali głównie nad celami, , które zostają wytyczone, aby  realizować lokalny projekt. Dyskutowaliśmy, dlaczego potrzebna jest diagnoza oraz partnerstwo przy realizacji pomysłów. Warsztaty rozpoczęliśmy rozmową z realizatorami projektu  „Ocalić od zapomnienia” , uczestników poprzedniej edycji „UTW … Czytaj dalej „Co pomaga budować grupę?”

24 listopada 2020
Wyniki naboru do VIII edycji projektu „UTW dla społeczności”

Wyjątkowo w tym roku zdecydowaliśmy się na zwiększenie liczby UTW w projekcie i do udziału zapraszamy 13 uniwersytetów . Poniżej przedstawiamy listę UTW wybranych przez Komisję: Lista przyjętych UTW – VIII edycja UTW dla społeczności Gratulujemy i już nie możemy doczekać się naszej współpracy! Uniwersyty, którym z braku miejsc nie udało się zakwalifikować do udziału … Czytaj dalej „Wyniki naboru do VIII edycji projektu „UTW dla społeczności””

18 czerwca 2020
Pierwsze warsztaty online za nami!

Pandemia koronawirusa zastała uczestników tegorocznej edycji w momencie, kiedy pomysły na lokalne działania grup wolontariatu były już dopracowane (po warsztatach w lutym), a plany właśnie miały wchodzić w fazę realizacji. W maju miała się odbyć wizyta studyjna grupy w instytucjach oferujących wolontariat osobom starszym. Zamiast tego, zaproponowaliśmy uczestnikom spotkanie online, warsztaty wzmacniające grupy w momencie … Czytaj dalej „Pierwsze warsztaty online za nami!”

29 października 2019
Zaczyn więzi. Jak chleb połączył młodych i starszych w Sierakowie (reportaż)

Ale są tu też i inni: nauczycielka ze szkoły, uczennice technikum gastronomicznego. W pomieszczeniu panuje gwar i atmosfera ekscytacji, na stole pojawiają się ciasta, kawa, herbata i album pełen zdjęć. Wszyscy z zaciekawieniem nachylają się nad fotografiami, odnajdując na nich siebie, kiwają głowami z zadowoleniem na widok znajomych sytuacji, które wywołują wspomnienie i błysk w … Czytaj dalej „Zaczyn więzi. Jak chleb połączył młodych i starszych w Sierakowie (reportaż)”

26 września 2019
Wolontariat krok po kroku – przedstawiamy publikację online!

W ramach projektu „UTW dla społeczności” przeszkolono już 180 osób z 60 UTW z całej Polski. Mieliśmy wystarczająco dużo okazji, by przetestować różne rozwiązania krok po kroku. Nasza najnowsza publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji programu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym … Czytaj dalej „Wolontariat krok po kroku – przedstawiamy publikację online!”

2 lipca 2019
Wizyta studyjna w Gdyni

Trzydzieścioro przedstawicieli 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski spotkało się w Trójmieście, żeby inspirować się działaniami lokalnych instytucji i organizacji wspierających aktywizację seniorów i wolontariat. W ramach VI edycji projektu “UTW dla społeczności” odbyła się wizyta studyjna. Uczestnicy odwiedzili cztery instytucje w Gdyni i Gdańsku oraz wzięli udział w warsztatach z Latającym Animatorami Kultury … Czytaj dalej „Wizyta studyjna w Gdyni”

12 lutego 2019
Siła spotkania i wymiany doświadczeń, czyli “Targowisko Pomysłów 2019″

Największą siłą projektu “UTW dla społeczności” jest możliwość spotkania i wymiany doświadczeń z innymi uniwersytetami trzeciego wieku i absolwentami/absolwentkami programu “Seniorzy w Akcji”. W ramach kolejnego “Targowiska Pomysłów” przedstawicielki VI edycji projektu miały okazję spotkać się z wyjątkowymi zespołami i liderkami, które zaprezentowały 6 ciekawych pomysłów na działanie społeczne. Bajarki znad Wisły Renata wraz z … Czytaj dalej „Siła spotkania i wymiany doświadczeń, czyli “Targowisko Pomysłów 2019″”

5 grudnia 2018
Zielonka, jakiej już nie ma (reportaż)

W pomieszczeniu Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce poruszenie i gwar. Grupa kilkunastu osób dyskutuje, gestykuluje i wymienia uwagi dotyczące topografii miasta. „Trasa idzie wzdłuż torów, w stronę przejazdu kolejowego i muzeum”, wyjaśnia spokojnym głosem Krystyna. Kiedy mówi, jest skupiona na rozmówcy, lekko pochylona naprzód, patrzy w oczy, upewniając się, że druga osoba rozumie. „Czy … Czytaj dalej „Zielonka, jakiej już nie ma (reportaż)”

20 lipca 2018
Niejeden zazdrości nam uśmiechu (wywiad)

Czytaliśmy ankiety zrobione wśród seniorów z pytaniem, czego im najbardziej brakuje. Okazało się, że rozmowy, spotkania z drugim człowiekiem. Żeby ktoś zadzwonił do nich i zapytał: „Co słychać?”. W poniedziałkowy poranek nad zalewem w Jędrzejowie pustki. Jest końcówka września i zbiera się na deszcz. Kawiarnia, w wakacje czynna przez cały dzień, otworzy się dopiero o godz. 14. … Czytaj dalej „Niejeden zazdrości nam uśmiechu (wywiad)”

20 kwietnia 2018
Malowane koguty (reportaż)

Stoją na parkingu dziewczyny po sześćdziesiątce i rozglądają się po okolicy. Krystyna: -Mało nas dzisiaj.Helena: – No mało, ale damy radę! Po to jesteśmy żeby się wspierać.Halina: – O! Biegnie energia.Helena: – Jest tu taka dziewczynka co sobie mnie wypatrzyła. Dzień dobry skarbie. Stęskniłaś się? Bo ja bardzo. Do szkolnego busa wsiadają młodsi uczniowie szkoły podstawowej w … Czytaj dalej „Malowane koguty (reportaż)”

11 grudnia 2017
Babcia jeszcze coś znaczy (reportaż)

Zwykle to dzieci grają dla dziadków w ich święto. A tu wychodzą na scenę seniorki, nobliwe panie w długich sukniach. Wystraszone, jak dzieciaki zareagują. A one na to, chórem: „Baaabcie!”. – Jestem jedną z bajarek znad Wisły. Przygotowałyśmy dla was spektakl o historii, która kiedyś wydarzyła się w Puławach – Renata przemawia przed rzędem drobnych krzesełek. Siedzi na nich na oko trzydziestka przedszkolaków … Czytaj dalej „Babcia jeszcze coś znaczy (reportaż)”

15 maja 2017
Podaj dalej (reportaż)

Niektórzy pensjonariusze są tylko ciut starsi od nich, może o rok. Ostatnio jeden pan płakał, gdy odjeżdżali. „Pani przyjedziecie jeszcze” – powtarzał. Ludzie się cieszą, kiedy ktoś chce ich odwiedzić. Nawet obcy. Między sobą są samotni. Róża, Wanda i Hanna – emerytowane nauczycielki, zastanawiają się, co jeszcze warto wpisać do broszury „ Dziecięce gry i … Czytaj dalej „Podaj dalej (reportaż)”

6 kwietnia 2017
Zapracowane babcie (reportaż)

Bagażnik i tylne siedzenie zapakowane strojami i rekwizytami. Edyta, Asia i Stasia ledwo się mieszczą w samochodzie. Z siatek wystają pluszowe uszy psa, bociani dziób zrobiony z brystolu. Jest jeszcze duża, plastikowa taczka, wiaderko, grabki. Są też wąsy, słomiany kapelusz, ogrodniczki, gumiaki. Wszystko jedzie do przedszkola na przedstawienie. Słuchaczki Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mają bardzo … Czytaj dalej „Zapracowane babcie (reportaż)”

8 listopada 2016
Wideo działaniach UTW w 2016 roku

Wideo podsumowujące działania realizowane w ramach projektu „UTW dla społeczności” w 2016 roku.

6 grudnia 2018
Pierwsze spotkanie w ramach VI edycji projektu “UTW dla społeczności”

W dniach 28.11.2018 – 30.11.2018 odbyło się w Warszawie pierwsze spotkanie przedstawicielek tworzących się grup wolontariatu z 10 UTW wybranych w ramach VI edycji projektu “UTW dla społeczności”. Uczestniczki warsztatów przyjechały z Białystoku, Nowego Miasta, Sierakowa, Orzechowa, Warszawy-Ochoty, Wrocławia, Kazimierza Dolnego, Rybnika i Rzeszowa. Spotkanie było okazją do poznania się, wymiany doświadczeń i określenia cech animatorki … Czytaj dalej „Pierwsze spotkanie w ramach VI edycji projektu “UTW dla społeczności””

8 lutego 2018
Targowisko Pomysłów – II zjazd V edycji “UTW dla społeczności”

Uczestnicy i uczestniczki V edycji “UTW dla społeczności” mieli okazję poznać twórczynie 6 wyjątkowych projektów zrealizowanych w poprzednich edycjach programów “UTW dla społeczności” i “Seniorzy w Akcji”. Celem Targowska jest wymiana doświadczeń i pomysłów na działania społeczne. POMYSŁ NR 1: SPORT/REKREACJA/AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA  „Nordic Walking dla seniora – Wyrusz razem z nami” – jędrzejowska grupa wolontariatu … Czytaj dalej „Targowisko Pomysłów – II zjazd V edycji “UTW dla społeczności””

22 października 2018
Finał V edycji “UTW dla społeczności”

12 października 2018 roku odbył się finałowy zjazd 30 przedstawicieli i przedstawicielek grup wolontariatu utworzonych na 10 UTW w ramach V edycji projektu “UTW dla społeczności”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania działań społecznych, w ramach których zangażowano słuchaczy i słuchaczki UTW. AUGUSTÓW – grupa wolontariatu przygotowała wspólnie z dziećmi z przedszkola spektakl muzyczno – teatralny, … Czytaj dalej „Finał V edycji “UTW dla społeczności””

9 maja 2018
“UTW dla społeczności” – Co wynika z badań ? Podsumowanie ewaluacji czterech edycji projektu.

W połowie 2017 roku Towarzystwo ę zleciło badanie projektu „Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności” (“UTW dla społeczności”). Badanie miało podsumować dotychczasowe edycje projektu oraz zebrać doświadczenia uniwersytetów trzeciego wieku z całej Polski. W czasie ewaluacji zadaliśmy m.in. następujące pytania: co projekt oferuje seniorom, jak pomaga w rozwoju uniwersytetom oraz jakie efekty przynosi w lokalnych społecznościach. … Czytaj dalej „“UTW dla społeczności” – Co wynika z badań ? Podsumowanie ewaluacji czterech edycji projektu.”

7 lutego 2017
Drugie spotkanie w Warszawie w ramach IV edycji projektu

W dniach 02.02 – 04.02.2017 odbyło się w Warszawie kolejne spotkanie tzw. “trójek inicjatywnych” z dziesięciu UTW uczestniczących w IV edycji projektu “UTW dla społeczności”. Zjazd poświęcony został generowaniu pomysłów na działania sekcji wolontariatu na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Bydgoszczy, Chrzanowie, Jędrzejowie, Morągu, Puławach, Rewalu, Włodawie, Tarnowie, Rzeszowie i Wrocławiu. W pierwszym dniu spotkania odbyło … Czytaj dalej „Drugie spotkanie w Warszawie w ramach IV edycji projektu”

9 lutego 2017
Dla UTW w Puławach wolontariat sposób na życie

Renata, Józefa i Krystyna to przedstawicielki UTW Puławy. Wolontariat to dla nich sposób na życie, na wydatkowanie energii, bezinteresowna pomoc innym. UTW Puławy ma już wypracowanych kilka form wolontariatu, które prowadzi od paru lat. Teraz grupa chce zaproponować kontynuację  w rozszerzonym zakresie – udziału w nim większej ilości szkół. Myślą nad programem uczenia młodzieży szkół … Czytaj dalej „Dla UTW w Puławach wolontariat sposób na życie”

19 czerwca 2017
UTW Jędrzejów dzieli się swoimi pasjami

Krystyna, Barbara i Jolanta to przedstawicielki UTW w Jędrzejowie. Wolontariat to dla nich pomaganie innym, dzielenie się swoimi pasjami i aktywizowanie ludzi na emeryturze. Pomysłem na działanie grupy wolontariatu jest projekt “Nordic Walking dla Seniorów – wyrusz razem z nami”. Jak same mówią, “ruch był zawsze atrakcyjną formą spędzania wolnego czas dla ludzi w każdym … Czytaj dalej „UTW Jędrzejów dzieli się swoimi pasjami”

17 sierpnia 2017
Dla UTW w Tarnowie wolontariat to wyzwalanie radości

Józefa, Teresa i Małgorzata to przedstawicielki UTW w Tarnowie działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Wolontariat to dla nich niesienie pomocy innym, działanie na rzecz innych, poszerzanie wiedzy na temat problemów, wyzwań, możliwości wsparcia i niesienia pomocy potrzebującym. Jak same mówią, traktują wolontariat “jako wyzwalanie obopólnej radości i osiąganie satysfakcji”. Grupa wolontariatu nawiązała współpracę ze … Czytaj dalej „Dla UTW w Tarnowie wolontariat to wyzwalanie radości”

21 marca 2017
UTW Wrocław daje siebie innym

Lucyna, Ryszard, Zbigniew to przedstawicielka i przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Wolontariat według nich to dawanie siebie innym, pomoc innym ludziom. Ich UTW jest dopiero na początku budowania sekcji wolontariatu. Swoje działania wolontariackie chcieliby związać ze sportem i najlepiej w charakterze międzypokoleniowym. Ich pomysł to organizacja wydarzenia promującego gry podwórkowe, … Czytaj dalej „UTW Wrocław daje siebie innym”

7 marca 2017
UTW w Morągu z pasją na rzecz innych i oczywiście z satysfakcją dla siebie

Dwie Janiny oraz Helena to przedstawicielki UTW Morąg. Wolontariat to dla nich dobrowolna praca wykonywana z pasją na rzecz innych i oczywiście z satysfakcją dla siebie. UTW w Morągu prowadzi już działalność wolontariacką dla osób z niepełnosprawnością, osób przebywających w szpitalu oraz w domu środowiskowym. W ramach projektu “UTW dla społeczności” grupa planuje zorganizować działania w … Czytaj dalej „UTW w Morągu z pasją na rzecz innych i oczywiście z satysfakcją dla siebie”

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content