Pandemia koronawirusa zastała uczestników tegorocznej edycji w momencie, kiedy pomysły na lokalne działania grup wolontariatu były już dopracowane (po warsztatach w lutym), a plany właśnie miały wchodzić w fazę realizacji.
W maju miała się odbyć wizyta studyjna grupy w instytucjach oferujących wolontariat osobom starszym. Zamiast tego, zaproponowaliśmy uczestnikom spotkanie online, warsztaty wzmacniające grupy w momencie zmian i wymianę inspiracji.
Pierwszego dnia rozmawialiśmy o etapach przechodzenia przez zmianę i o adaptacji. Na Zoomie spotkała się ponad czterdziestka uczestników z 10 miejscowości: Białej Podlaskiej, Radomska, Lądka, Parzęczewa, Paczkowa, Tarnobrzega, Piaseczna, Tuliszkowa, Pabianic i Świdnicy. Wszyscy jesteśmy na drodze zmiany, a nasze pierwsze zoomowe spotkanie to właśnie efekt adaptacji.
Wspólnie wymienialiśmy się obserwacjami z najbliższego otoczenia w czasie pandemii. Czego doświadczyliśmy? Co zaobserwowaliśmy? Co zmieni epidemia społecznie?
Drugi dzień warsztatów upłynął pod hasłem „Mimo i wobec pandemii – inspirujemy się!”. Grupy wolontariuszy barwnie przedstawiły na Zoomie działania, które podejmowały w ramach swoich UTW od marca do maja. „Inspirator” pokazał, że mimo ograniczenia kontaktów w czasie pandemii wolontariusze z uniwersytetów trzeciego wieku znaleźli ujście swojej energii i potrzeby aktywności. Nie brakowało przykładów potrzebnych i pomysłowych inicjatyw – od szycia maseczek i fartuchów ochronnych dla szpitali, akcji rozdawania maseczek wśród osób starszych, po podróże online i międzypokoleniowe gotowanie online. Wobec braku możliwości spotkań na żywo, zaangażowani słuchacze UTW sięgnęli po nowe dla nich narzędzia internetowe, takie jak Discord, pokoje na Facebooku, grupy na Whatsappie i inne komunikatory.
Wybrane inspiracje:
UTW w Świdnicy zorganizował cotygodniową kawę na Whatsappie, zbiórkę funduszy dla pogotowia ratunkowego i akcję wrzucania zdjęć z dzieciństwa na Facebooku.
UTW w Białej Podlaskiej zaangażował się w szycie maseczek i fartuchów, wysyłkę mailowego newslettera podnoszącego na duchu i animowanie grupy na Facebooku.
UTW w Paczkowie spotykał się z młodzieżą na platformie Discord w ramach wspólnego gotowania online i pomagał znaleźć odbiorców w akcjach dystrybucji maseczek.
UTW w Pabianicach szył maski z pozyskanych bezpłatnie materiałów z hasłem wybranym w konkursie wśród słuchaczy, rozdane ponad 7000 osób.
UTW w Radomsku zbierał fundusze dla szpitala powiatowego, zorganizował smsową akcję „Koronawirus – pomagam” i otrzymał zaproszenie do audycji lokalnego radia „Kultura ma głos”.
UTW w Parzęczewie rozdawał maski mieszkańcom kilku miejscowości, pracuje nad pomysłem czytania bajek terapeutycznych.
UTW w Piasecznie nagłośnił akcję adopcji urodzin dzieci mieszkających w domach dziecka, proponował słuchaczom wykłady i spotkania online, np. wokół podróży, zorganizował cotygodniowe spotkania przy kawie online i „koronaparty” w ogrodzie z gimnastyką.