Wizyta studyjna w Gdyni

2 lipca 2019

Trzydzieścioro przedstawicieli 10 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski spotkało się w Trójmieście, żeby inspirować się działaniami lokalnych instytucji i organizacji wspierających aktywizację seniorów i wolontariat.

W ramach VI edycji projektu “UTW dla społeczności” odbyła się wizyta studyjna. Uczestnicy odwiedzili cztery instytucje w Gdyni i Gdańsku oraz wzięli udział w warsztatach z Latającym Animatorami Kultury z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” – Dorotą Ogrodzką i Adamem Kadenaci.

W czasie warsztatów grupa podzieliła się doświadczeniami z postępów w projektach społecznych, które UTW realizuje w ramach programu. Słuczacze i słuchaczki UTW próbowali znaleść odpowiedzi na pytania: Jak szukać i pozyskiwać partnerów? Jak docierać do odbiorców i promować działania? Czym jest ewaluacja i jak ją przeprowadzić?

W Gdyni odwiedziliśmy Urban Lab w Laboratorium Innowacji Społecznych, gdzie poznaliśmy przykłady działania gdyńskiej polityki międzypokoleniowej. Grupa spotkała się z dyrektorką Centrum Aktywności Seniora Bożeną Zglińską i Markiem Szymańskim, kierownikiem Centrum Wsparcia Seniorów MOPS w Gdyni. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak gdyńscy seniorzy badają bariery architektoniczne i opiniują nowe rozwiązania, jaki pojazd jest najbardziej międzypokoleniowy (jest to rower!) i jak działa sieć centrów sąsiedzkich, otwartych na oddolne inicjatywy i tworzonych przy wykorzystaniu dostępnych zasobów, np. przez adaptowanie budynków nieczynnych szkół.

Fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

W Gdańsku spotkaliśmy się z wolontariuszami 60+ Europejskiego Centrum Solidarności, którzy opowiedzieli o kulturalno-edukacyjnym wolontariacie w ECS i oprowadzili grupę po wystawie stałej. Odwiedziliśmy też Pomorską Akademię Wolontariatu Opiekuńczego – miejsce, które jest wspaniałym przykładem budowania systemu wolontariatu  w mieście w odpowiedzi na potrzeby społeczności. Dwie wolontariuszki podzieliły się z nami swoim doświadczeniem, przybliżając grupie wolontariat opiekuńczy w ciepłej, osobistej opowieści.

Na zakończenie wizyty studyjnej uczestnicy programu  „UTW dla społeczności” byli gośćmi Domu Sąsiedzkiego w Gdyni-Chylonia, prowadzonego przez Fundację Zmian Społecznych Kreatywni. Dom Sąsiedzki od kilku lat integruje społeczność lokalną, daje mieszkańcom przestrzeń do działania i koordynuje różne społecznościowe działania, m.in. prężnie działający Bank Żywności.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content