Finalny zjazd 10. edycji projektu

28 września 2023

W dniach 12-14 września odbył się ostatni zjazd warsztatowy w ramach X edycji projektu „UTW dla społeczności”. Swoją przygodę z projektem zakończyły uniwersytety z Aleksandrowa Łódzkiego, Kamiennej Góry, Obornik Śląskich, Redzikowa, Suwałk, Ścinawy, Tychów, Uniejowa, Ustki i Wolszyna. Na zjeździe członkowie i członkinie trójek inicjatywnych pochwalili się sukcesami z realizacji działań, wymienili się nie tylko finalnymi inspiracjami, ale przede wszystkim kontaktami, by kontynuować nawiązane relacje. Niektóre UTW zdążyły w toku edycji wejść już w szersze partnerstwa, w których planują kontynuować działalność swoich sekcji wolontariatu.

Ostatni zjazd to zawsze okazja do podsumowań i refleksji animowanych w różnych formach. Uczestniczki i uczestnicy wzięli udział w grze terenowej oraz napisali listy do uczestników przyszłych edycji. Na warsztatach nie zabrakło także pracy nad koncepcją ekonomii społecznej i dyskusji na temat rozwijania rozpoczętej już działalności społecznej. Tutorzy: Adam Kadenaci, Magda Latuch i Dorota Ogrodzka oraz koordynatorka projektu – Agnieszka Kocon nie mają wątpliwości, że projekty zainicjowane przez uczestników będą się rozwijać i wniosą wiele dobrego do życia lokalnych społeczności. 

Tak podsumowują swój udział w projekcie uczestniczki i uczestnicy:

Nabyłyśmy umiejętność przygotowania i przeprowadzenia mobilnych akcji badawczych. Czułyśmy się  świetnie w terenie, rozmawiając z napotkanymi mieszkańcami wokół docelowego placu, zapisując ich propozycje i uwagi. Bezpośredni kontakt jest najważniejszy, a rozmówcy poczuli, że mogą mieć wpływ na własne potrzeby ( Ustecki UTW “Żyj kolorowo”)

Warto porzucić lęk związany z niepokojem o porażce. W czasie zjazdów warsztatowych, w bardzo dostępny sposób odkrywano przed nami różne możliwości działania, czuliśmy, że z wieloma sprawami jesteśmy w stanie sobie poradzić. Zawsze czuliśmy „oddech” tutora, który mobilizował, troszczył się i dodawał wiary. Koordynatorka ukierunkowywała nas  w trudnych momentach, zawsze była dostępna i dzięki niej czuliśmy się  maksymalnie zaopiekowani. Nieoceniona jest też grupowa praca wraz z innymi Uniwersytetami i możliwość korzystania z ich doświadczenia (Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Redzikowie)

Organizujmy spotkania międzypokoleniowe.  Pokazujmy, że senior to nie tylko klient aptek, ale to osoba aktywna, która też może być w centrum zainteresowania. Rozwijając wolontariat na UTW zwalczajmy stereotyp, że każda osoba starsza potrzebuje pomocy.  Spróbujmy tworzyć Banki Kompetencji Seniorów. Wykorzystujmy ich umiejętności po przejściu na emeryturę tak, by czuli się nadal potrzebni (Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Uniejowie)

Działamy dalej! Udział w projekcie spowodował, że zupełnie inaczej patrzymy na przyrodę wokół nas, szczególnie drzewa! Większość wolontariuszy biorących udział w projekcie jest zaangażowana w dalsze działania na rzecz przyrody (UTW przy Bibliotece Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim)

Oto fotorelacja z ostatniego zjazdu warsztatowego w Warszawie:

Więcej zdjęć w albumie wspomnień “ę”: ZOBACZ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content