Zjazd w Gdańsku

26 maja 2023

W maju odbył się kolejny zjazd animatorek i animatorów  z 10. edycji projektu „UTW dla społeczności”. Tym razem uczestnicy spotkali się w Gdańsku w poszerzonym składzie. Do spotkania dołączyły animatorki z ukraińskiego UTW w Stryju, mimo że regulamin nie pozwala uczestniczyć w projekcie uniwersytetom III wieku działającym poza Polską. Organizatorzy i grantodawca postanowili jednak podzielić się metodami pracy i zaprosili seniorki ze Stryja jako nieformalne gościnie. I było to wspaniała decyzja. Słuchaczki wyjechały z Gdańska zainspirowane działaniami polskich animatorów oraz z nową dawką wiedzy na temat współpracy z lokalnymi społecznościami.

Atmosfera jak zwykle była wspaniała, a tworzyli ją niezmiennie ciekawi siebie animatorzy. W niezwykłej otwartości przyjęli oni nie tylko gościnie ze Stryja, ale i nowe informacje z warsztatów prowadzonych przez Adama Kadenaciego, Magdalenę Latuch i Dorotę Ogrodzką. Warsztaty dotyczyły planowania aktywności, budowania relacji z lokalnymi partnerami instytucjonalnymi  oraz komunikacji o działaniach społecznych, także przyszłych, aby były zrozumiałe i zachęcały do udziału kolejnych słuchaczy i wolontariuszy. Pojawił się również element artystyczny. Animatorzy przedstawiali za pomocą „żywych obrazów” własne narracje o tym, czym są dla nich działania społeczne.

Program zjazdu obejmował również inspirujące spotkania z innymi organizacjami i realizatorami projektów społecznych. Uczestnicy i uczestniczki wzięli udział w Festiwalu Światła, który współorganizowała Anna Grabowska – doświadczona wolontariuszka, ambasadorka programu “Seniorzy w Akcji” i absolwentka projektu “UTW dla społeczności” z VIII edycji. Animatorzy z UTW odwiedzili także Annę na Politechnice Gdańskiej i odbyli na kampusie grę terenową, która była efektem działania Akademii Trzeciego Wieku przy WETI PG. Przy tej okazji wysłuchali też opowieści Anny o jej doświadczeniach na temat rówieśniczego uczenia się i tego, jak się ono sprawdza w grupie seniorskiej w kontekście podnoszenia kompetencji cyfrowych.

W oruńskim oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury spotkali się z Lucyną Korytowską (również ambasadorką programu “Seniorzy w Akcji“), która opowiedziała o wielu swoich działaniach społecznych i twórczych, wykorzystując przeróżne elementy scenograficzne oraz rekwizyty, przekonując, że prawdziwe życie zaczyna się po sześćdziesiątce. Ta wizyta nie obyła się bez wzruszeń. W sali teatralnej GAK wystąpiła przed pełną publicznością Viktoriia – słuchaczka UTW w Stryju, realizując swoje dziecięce marzenie o występach na scenie. Uczestnicy zjazdu byli nie tylko wzruszeni, ale i zaszczyceni, słuchając jej śpiewu.

W Europejskim Centrum Solidarności animatorów ugościła Magdalena Fryze-Seroka, opowiadając o historii powstania instytucji, o specyfice budynku i jego lokalizacji, a także różnorodności działań i wydarzeń, które są realizowane wokół idei solidarności. Ważnym wątkiem tego spotkania była także kwestia upamiętniania osób, ich działań i doświadczeń, co jest istotnym elementem inicjatyw podejmowanych przez niektóre zespoły wolontariackie w tej edycji. Magdalena podzieliła się nie tylko sukcesami, ale również wspomniała też o uczeniu się na błędach, które  zdarzają się każdemu i wszędzie, nawet w dużych instytucjach z doświadczonymi zespołami.

Uczestniczki i uczestnicy wyruszyli również w miasto i na plażę. Rzęsisty deszcz nie pokrzyżował ich planów. Chroniły ich bowiem ubrania, parasole, a przede wszystkim wyborne humory. Następny, ostatni już w tej edycji zjazd, odbędzie się we wrześniu. Do tego czasu zespoły wolontariackie UTW będą intensywnie realizować zaplanowane działania, a IV zjazd poświęcony będzie ich ewaluacji.

Wideorelacja ze spotkania:

Więcej zdjęć zobacz TUTAJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content