Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Spektakl „Grunt to rodzinka” grupy teatralnej „Młodzi duchem” zagościł w Domu Ośrodka Dziennego Pobytu i Rehabilitacji dla Seniorów i Niepełnosprawnych „Dom Bez Barier – Maja” w Wodzisławiu. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla podopiecznych wspólne śpiewy z wokalistkami swojego zespołu „Sześćdziesiątki”. Chór występował także w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. W ramach działań projektowych z dziećmi, seniorzy przeprowadzili warsztaty kulinarne dla maluchów z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego pod tytułem „Gotowanie z babcią”. Przyrządzali razem zupę pomidorową i sernik z brzoskwiniami. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do zrobionych potraw, które miały znalazły się w książce kulinarnej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu regularnie odwiedzali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Zabierali mieszkańców na wydarzenia kulturalne, m.in. bal seniora i zajęcia sportowe. Osobom, które ze względu na chorobę nie mogły wychodzić z ośrodka, seniorzy czytali książki, grali w gry planszowe, oglądali razem filmy, zdjęcia i malowali. Wolontariusz 60+ organizowali w Domu Pomocy Społecznej liczne inicjatywy, angażując grupę w przygotowania i realizację m.in. Wieczorku Orientalnego, Teatralnego, Mikołajek, Jasełek i Wieczoru Wielkanocnego. Seniorzy-studenci brali udział w licznych szkoleniach, ciągle podnosząc swoje wolontariackie kwalifikacje: wzięli udział w V Kongresie „Obywatel senior” oraz serii warsztatów „seniorzy dla seniorów”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, w Wyższej Szkole Biznesu, seniorzy przygotowali wykłady i warsztaty oraz kiermasz świąteczny.

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili ze swoim chórem mieszkańców Domu kombatanta. Z podopiecznymi tej instytucji, seniorzy zorganizowali imprezę „Kombatanckie inspiracje”, w ramach której odbyły się akcje „Zaproszenie do dialogu” oraz występ kapelmistrza bytomskiej orkiestry kameralnej. Przed świętami, wolontariusze 60+ zaprosili do Domu kombatanta grupę teatralną „Tremo”, przygotowali świąteczne upominki i wspólnie ruszyli na koncert kolęd. Kolejną grupą, z która współpracowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytomiu były dzieci odwiedzające Muzeum Górnośląskie. W ramach wizyt w Muzeum, dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych oraz  konkursie „Obraz i słowo”.

Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Każdy wolontariat tworzony z ludźmi, w każdym wieku, ma sens”. To motto seniorów Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do tego stwierdzenia zainspirowała ich praca z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 oraz wychowankami Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Młodsi i starsi zorganizowali międzypokoleniowy piknik „Rowerowo-kolorowo”. Wolontariusze 50+ regularnie pomagali też dzieciom, które miały problemy w nauce: odrabiali razem lekcje oraz ćwiczyli pisanie i czytanie. Pod hasłem „tylko praktyka czyni mistrza”, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla uczniów szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. W ramach projektu odbyły się także warsztaty literacko-językowe z wychowankami Zakładu Poprawczego. W rezultacie wydano publikację utworów młodych pisarek, pod tytułem „Wierszowanki-Rymowanki”. Dzięki współpracy ze słuchaczami Uniwersytetu, młode dziewczyny z Zakładu Poprawczego wystawiły dla mieszkańców Zawiercia jasełka, podczas których wykonały własne utwory muzyczne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach

Praca w świetlicy środowiskowej to praca z dziećmi z rodzin częściowo dysfunkcyjnych – mówi jedna z autorek projektu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach – zdobycie ich zaufania to nasze najcenniejsze doświadczenie – dodaje. W okresie czerwiec-grudzień 2013 r. wolontariusze 60+ przeprowadzili warsztaty, zorganizowali imprezy oraz pikniki dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. Na Dzień Dziecka przygotowali wykłady o tym jak radzić sobie ze stresem, zajęcia taneczne i zabawy integracyjne. Nie zabrakło imprez okolicznościowych: Andrzejki, Mikołajki, zabawa karnawałowa, piknik na zakończenie lata. Między wolontariuszami 60+ a dziećmi nawiązała się nić porozumienia. O tym, że podopieczni świetlicy docenili zaangażowanie seniorów, świadczy choćby fakt, że odwdzięczyły się starszym towarzyszom organizując im zabawy na Dzień Babci.