Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu

Wolontariusze ze Śląskiego UTW w Raciborzu zaangażowali się w poprawę
kondycji zdrowotnej Raciborzan. Odbywało się to pod okiem profesjonalnego i doświadczonego rehabilitanta. Zajęcia były skierowane zarówno dla poczatkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Uczestnicy nauczyli się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami nordic-walking oraz lepiej poznali urządzenia gimnastyczne umiejscowione w parku i plenerze na terenie miasta. Głównym celem było wyrobienie nawyku kontynuowania aktywnego ruchu w plenerze oraz zintegrowanie seniorów po izolacji covidowej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku

“Ze szczupakiem w herbie” to tytuł przedstawienia przybliżającego historię Rybnika, które przygotowali wolontariusze rybnickiego UTW. Przez kolejne miesiące wolonatriusze i wolontariuszki przygotowywali kostiumy, scenografię, oprawę muzyczną. Wspólnie czytali tekst a następnie przeprowadzali próby. Spektakl wystawiono sześć razy, nie tylko przybliżał on dzieje miasta i pokazywał piękno gwary śląskiej, ale też przyczynił się do integracji międzypokoleniowej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie

Członkinie i członkowie UTW w Pszczynie zorganizowali cykl lokalnych wycieczek, w których udział wzięli słuchacze i słuchaczki UTW, dzieci i mieszkańcy miasta. Były to wycieczki piesze, autokarowe i rowerowe. Organizatorom udało się niejednokrotnie pozyskać bezpłatne wejścia dla grupy, poczęstunek oraz oprowadzanie przez profesjonalnego przewodnika.

Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchaczki i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wodzisławiu  przeprowadzili warsztaty kulinarne dla maluchów z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego pod tytułem „Gotowanie z babcią”. Seniorzy i dzieci przyrządzili razem zupę pomidorową i sernik z brzoskwiniami. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do zrobionych potraw, które znalazły się w książce kulinarnej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu regularnie odwiedzali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Zabierali mieszkańców na wydarzenia kulturalne, m.in. bal seniora i zajęcia sportowe. Osobom, które ze względu na chorobę nie mogły wychodzić z ośrodka, seniorzy czytali książki, grali w gry planszowe, oglądali razem filmy, zdjęcia i malowali. Wolontariusz 60+ organizowali w Domu Pomocy Społecznej liczne inicjatywy, angażując grupę w przygotowania i realizację m.in. Wieczorku Orientalnego, Teatralnego, Mikołajek, Jasełek i Wieczoru Wielkanocnego. Seniorzy-studenci brali udział w licznych szkoleniach, ciągle podnosząc swoje wolontariackie kwalifikacje: wzięli udział w V Kongresie „Obywatel senior” oraz serii warsztatów „seniorzy dla seniorów”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, w Wyższej Szkole Biznesu, seniorzy przygotowali wykłady i warsztaty oraz kiermasz świąteczny.

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili ze swoim chórem mieszkańców Domu kombatanta. Z podopiecznymi tej instytucji, seniorzy zorganizowali imprezę „Kombatanckie inspiracje”, w ramach której odbyły się akcje „Zaproszenie do dialogu” oraz występ kapelmistrza bytomskiej orkiestry kameralnej. Przed świętami, wolontariusze 60+ zaprosili do Domu kombatanta grupę teatralną „Tremo”, przygotowali świąteczne upominki i wspólnie ruszyli na koncert kolęd. Kolejną grupą, z która współpracowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytomiu były dzieci odwiedzające Muzeum Górnośląskie. W ramach wizyt w Muzeum, dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych oraz  konkursie „Obraz i słowo”.

Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Każdy wolontariat tworzony z ludźmi, w każdym wieku, ma sens”. To motto seniorów Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do tego stwierdzenia zainspirowała ich praca z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 oraz wychowankami Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Młodsi i starsi zorganizowali międzypokoleniowy piknik „Rowerowo-kolorowo”. Wolontariusze 50+ regularnie pomagali też dzieciom, które miały problemy w nauce: odrabiali razem lekcje oraz ćwiczyli pisanie i czytanie. Pod hasłem „tylko praktyka czyni mistrza”, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla uczniów szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. W ramach projektu odbyły się także warsztaty literacko-językowe z wychowankami Zakładu Poprawczego. W rezultacie wydano publikację utworów młodych pisarek, pod tytułem „Wierszowanki-Rymowanki”. Dzięki współpracy ze słuchaczami Uniwersytetu, młode dziewczyny z Zakładu Poprawczego wystawiły dla mieszkańców Zawiercia jasełka, podczas których wykonały własne utwory muzyczne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach

Praca w świetlicy środowiskowej to praca z dziećmi z rodzin częściowo dysfunkcyjnych – mówi jedna z autorek projektu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach – zdobycie ich zaufania to nasze najcenniejsze doświadczenie – dodaje. W okresie czerwiec-grudzień 2013 r. wolontariusze 60+ przeprowadzili warsztaty, zorganizowali imprezy oraz pikniki dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. Na Dzień Dziecka przygotowali wykłady o tym jak radzić sobie ze stresem, zajęcia taneczne i zabawy integracyjne. Nie zabrakło imprez okolicznościowych: Andrzejki, Mikołajki, zabawa karnawałowa, piknik na zakończenie lata. Między wolontariuszami 60+ a dziećmi nawiązała się nić porozumienia. O tym, że podopieczni świetlicy docenili zaangażowanie seniorów, świadczy choćby fakt, że odwdzięczyły się starszym towarzyszom organizując im zabawy na Dzień Babci.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.