Uniwersytet III Wieku Tychy przy Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego

Tyskie wolontariuszki zorganizowały “Festyn Chleba”, aby pod hasłem „Tyskie dobre nie tylko piwo, ale i pieczywo” promować zdrowe żywienie oraz wesprzeć lokalne piekarnie. Samemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa, będąca zwieńczeniem ich pracy nad społeczną archiwizacją historii lokalnego piekarnictwa. Inicjatywę tę szczególnie docenili sami piekarze, wspierając festyn czynnym uczestnictwem. W trakcie swojej pracy wolontariuszki rozpoznały, że zagrożeniem dla „chlebowego” dziedzictwa Tychów jest brak odpowiedniej edukacji zawodowej, dlatego podjęły się aktywistycznego wysiłku lobbowania w cechu rzemieślniczym.

 

Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu

Wolontariusze ze Śląskiego UTW w Raciborzu zaangażowali się w poprawę
kondycji zdrowotnej Raciborzan. Odbywało się to pod okiem profesjonalnego i doświadczonego rehabilitanta. Zajęcia były skierowane zarówno dla poczatkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Uczestnicy nauczyli się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami nordic-walking oraz lepiej poznali urządzenia gimnastyczne umiejscowione w parku i plenerze na terenie miasta. Głównym celem było wyrobienie nawyku kontynuowania aktywnego ruchu w plenerze oraz zintegrowanie seniorów po izolacji covidowej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku

“Ze szczupakiem w herbie” to tytuł przedstawienia przybliżającego historię Rybnika, które przygotowali wolontariusze rybnickiego UTW. Przez kolejne miesiące wolonatriusze i wolontariuszki przygotowywali kostiumy, scenografię, oprawę muzyczną. Wspólnie czytali tekst a następnie przeprowadzali próby. Spektakl wystawiono sześć razy, nie tylko przybliżał on dzieje miasta i pokazywał piękno gwary śląskiej, ale też przyczynił się do integracji międzypokoleniowej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pszczynie

Członkinie i członkowie UTW w Pszczynie zorganizowali cykl lokalnych wycieczek, w których udział wzięli słuchacze i słuchaczki UTW, dzieci i mieszkańcy miasta. Były to wycieczki piesze, autokarowe i rowerowe. Organizatorom udało się niejednokrotnie pozyskać bezpłatne wejścia dla grupy, poczęstunek oraz oprowadzanie przez profesjonalnego przewodnika.

Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchaczki i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wodzisławiu  przeprowadzili warsztaty kulinarne dla maluchów z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego pod tytułem „Gotowanie z babcią”. Seniorzy i dzieci przyrządzili razem zupę pomidorową i sernik z brzoskwiniami. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do zrobionych potraw, które znalazły się w książce kulinarnej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu regularnie odwiedzali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Zabierali mieszkańców na wydarzenia kulturalne, m.in. bal seniora i zajęcia sportowe. Osobom, które ze względu na chorobę nie mogły wychodzić z ośrodka, seniorzy czytali książki, grali w gry planszowe, oglądali razem filmy, zdjęcia i malowali. Wolontariusz 60+ organizowali w Domu Pomocy Społecznej liczne inicjatywy, angażując grupę w przygotowania i realizację m.in. Wieczorku Orientalnego, Teatralnego, Mikołajek, Jasełek i Wieczoru Wielkanocnego. Seniorzy-studenci brali udział w licznych szkoleniach, ciągle podnosząc swoje wolontariackie kwalifikacje: wzięli udział w V Kongresie „Obywatel senior” oraz serii warsztatów „seniorzy dla seniorów”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, w Wyższej Szkole Biznesu, seniorzy przygotowali wykłady i warsztaty oraz kiermasz świąteczny.

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili ze swoim chórem mieszkańców Domu kombatanta. Z podopiecznymi tej instytucji, seniorzy zorganizowali imprezę „Kombatanckie inspiracje”, w ramach której odbyły się akcje „Zaproszenie do dialogu” oraz występ kapelmistrza bytomskiej orkiestry kameralnej. Przed świętami, wolontariusze 60+ zaprosili do Domu kombatanta grupę teatralną „Tremo”, przygotowali świąteczne upominki i wspólnie ruszyli na koncert kolęd. Kolejną grupą, z która współpracowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytomiu były dzieci odwiedzające Muzeum Górnośląskie. W ramach wizyt w Muzeum, dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych oraz  konkursie „Obraz i słowo”.

Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Każdy wolontariat tworzony z ludźmi, w każdym wieku, ma sens”. To motto seniorów Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do tego stwierdzenia zainspirowała ich praca z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 oraz wychowankami Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Młodsi i starsi zorganizowali międzypokoleniowy piknik „Rowerowo-kolorowo”. Wolontariusze 50+ regularnie pomagali też dzieciom, które miały problemy w nauce: odrabiali razem lekcje oraz ćwiczyli pisanie i czytanie. Pod hasłem „tylko praktyka czyni mistrza”, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla uczniów szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. W ramach projektu odbyły się także warsztaty literacko-językowe z wychowankami Zakładu Poprawczego. W rezultacie wydano publikację utworów młodych pisarek, pod tytułem „Wierszowanki-Rymowanki”. Dzięki współpracy ze słuchaczami Uniwersytetu, młode dziewczyny z Zakładu Poprawczego wystawiły dla mieszkańców Zawiercia jasełka, podczas których wykonały własne utwory muzyczne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach

Praca w świetlicy środowiskowej to praca z dziećmi z rodzin częściowo dysfunkcyjnych – mówi jedna z autorek projektu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach – zdobycie ich zaufania to nasze najcenniejsze doświadczenie – dodaje. W okresie czerwiec-grudzień 2013 r. wolontariusze 60+ przeprowadzili warsztaty, zorganizowali imprezy oraz pikniki dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. Na Dzień Dziecka przygotowali wykłady o tym jak radzić sobie ze stresem, zajęcia taneczne i zabawy integracyjne. Nie zabrakło imprez okolicznościowych: Andrzejki, Mikołajki, zabawa karnawałowa, piknik na zakończenie lata. Między wolontariuszami 60+ a dziećmi nawiązała się nić porozumienia. O tym, że podopieczni świetlicy docenili zaangażowanie seniorów, świadczy choćby fakt, że odwdzięczyły się starszym towarzyszom organizując im zabawy na Dzień Babci.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content