We współpracy z gminnymi świetlicami środowiskowymi wolontariusze z choczewskiego UTW „Carpe Diem Semper” przeprowadzili serię warsztatów plastyczno-rękodzielniczych dla dzieci. Prace powstawały z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, które pochodziły z recyklingu. Dzieci wykonały także malowidła na kaflach, a wszystkie powstałe dzieła można było podziwiać na pikniku rodzinnym. Wolontariusze kontynuują współprace ze wspomnianymi świetlicami w całej gminie jako nowi partnerzy działań społecznych.
Zobaczcie więcej zdjęć z finałowego pikniku rodzinnego: TUTAJ
Grupa wolontariuszy z UTW w Sztumie zagospodarowała teren wokół
Sztumskiego Centrum Kultury poprzez stworzenie na nim ogrodu ziołowo-
kwiatowego. Stworzono w ten sposób miejsce, w którym nie tylko wysiano i
posadzono rośliny, lecz także organizowano różnego rodzaju działania społeczne, w tym lekcje dla dzieci. W czasie zajęć seniorzy promowali zdrowy tryb życia i sąsiedzką wymianę roślin, udzielali porad i konsultacji ogrodniczych oraz organizowali happeningi.
Wolontariusze ATW WETI w Gdańsku opracowali grę, która pozwoli
uczestnikom poznać fakty historyczne, zabytkowe miejsca, rzeźby oraz najnowsze budynki kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym celu gromadzili materiały dotyczące historii, zabytków i architektury kampusu oraz odbyli szkolenia z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, by następnie przejść do projektowania własnych rozwiązań w tym zakresie. Okazali się w tym na tyle dobrzy, że otrzymali propozycję testowania aplikacji „Asystent seniora” od firmy tworzącej takie narzędzia profesjonalnie. Zaangażowanie w powstanie gry zaowocowało przeprowadzeniem pilotażu i promocją projektu w ramach konferencji MMVC21 i VI Ogólnopolskiej Konferencji Akademii online.
Seniorzy ze Starogardu stworzyli ogród ziołowo-kwiatowy. Do jego powstania zaangażowali społeczność lokalną. Razem z dziećmi malowali ogrodzenie, a ze starszymi sąsiadami sadzili kwiaty i zioła. Wolontariusze 60+ zorganizowali również warsztaty rękodzieła dla dzieci oraz gry i zabawy. W ogródku powstał dla mieszkańców plener malarski, aby mogli kształcić swoje umiejętności plastyczne. Przez cały rok wolontariusze wymieniali się obowiązkami, dbając o rozbudowę i utrzymując porządek w ogrodzie. Prowadzili także działania dla osób z niepełnosprawnościami.