Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowie

Odrabiajki – czyli pomoc w odrabianiu lekcji, Kraina kolorów – warsztaty plastyczne dla najmłodszych dzieci, Kreatywni – warsztaty podczas których robiono biżuterię, kartki i dekoracje świąteczne, ozdoby z koralików, Drugie życie – warsztaty odnawiania i przerabiania starych rzeczy – to zajęcia, które zorganizowali Wolontariusze i Wolontariuszki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie dla podopiecznych Stowarzyszenia Siemacha SPOT. Zajęcia edukacyjne i plastyczne odbywały się 2-3 razy w tygodniu na przestrzeni kilku miesięcy. Członkowie Tarnowskiego UTW zorganizowali także zbiórkę gier, akcesoriów plastycznych, bajek do wyświetlania i rzutnika.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie

Rejs katamaranem po Rzeszowskim Zalewie na Wisłoku, wycieczka do Bolestraszyc, nauka chodzenia po linie, art terapia – to tylko niektóre z licznych aktywności, jakie przeprowadzili Członkowie Rzeszowskiej Akademi 50+ dla dzieci z lokalnej szkoły. Efektem wielomiesięcznej współpracy była wyjątkowa więź, jaka zawiązała się nie tylko między wolontariuszami UTW, ale też między Seniorami a dziećmi.

Stowarzyszenie Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Seniorzy z Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opiekowali się starszymi kolegami i koleżankami. Pomagali umawiać wizyty lekarskie i robić zakupy. Wspierali w rekonwalescencji po przebytych operacjach. Wolontariuszki 60+, które posiadają doświadczenie zawodowe w zakresie prawa, udzielały potrzebującym konsultacji. Słuchacze Uniwersytetu organizowali starszym towarzyszom „urodziny 75+”.  Z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej nagrywali i zapisywali ciekawe wspomnienia, tworząc Gazetkę ze zdjęciami. Razem śpiewali, recytowali poezję, oglądali filmy. Chór Uniwersytetu występował dla osób z Zakładów Opieki w Łańcucie, Żołyni i Husowa. Seniorzy przeprowadzili także zbiórkę odzieży „Przewietrzamy szafy”. Ubrania zostały przekazane Domowi Pomocy Społecznej, a dochód ze sprzedaży oddano na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Przemyski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zajęcia plastyczne, malowanie na szkle, pomoc w nauce. W Świetlicy Rodzin Zastępczych w Przemyślu, wolontariusze Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracowali z dziećmi i ich opiekunami. Na warsztatach wykonywali razem rysunki i kwiaty z bibuły. Seniorzy spotykali się również z dziećmi z Osiedlowego Klubu, którym pomagali odrabiać lekcje i pokonywać trudności w nauce. Odbywały się tam także zajęcia plastyczne. Na koniec, wolontariusze 60 + zorganizowali dzieciom wystawę. We współpracy z Nadleśnictwem Bircza, seniorzy zabrali młodszych towarzyszy na wycieczkę krajoznawczą. Zwiedzali Muzeum Przyrodnicze i poznawali pracę leśników.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stalowej Woli

„Kulturalna poczekalnia” to miejsce aktywności dla seniorów w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Pomysł powstał z inicjatywy wolontariuszy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy chcieli zaangażować w działania kulturalne starszych mieszkańców miasta. Seniorzy mogą czuć się potrzebni, podzielić się doświadczeniem, radą, aktywniej uczestniczyć w życiu publicznym miasta, co pozwoli im utrzymać lepszą kondycję psychofizyczną – mówi jedna z inicjatorek projektu. Słuchacze Uniwersytetu poszli o krok dalej i stworzyli w ramach „Kulturalnej poczekalni” ofertę międzypokoleniową: zorganizowali wystawę pisanek, gry i zabawy podczas Dni Stalowej Woli, spacery, wycieczki krajoznawcze, a nawet wyjazdy z dziećmi na kolonie. Obok „Kulturalnej poczekalni” działała również kawiarenka oraz kącik czytelniczy.

Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Za sprawą wolontariuszy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powstała międzypokoleniowa grupa teatralna oraz międzypokoleniowy chór. Obie grupy dotarły ze swoim repertuarem do seniorów Domu Pomocy Społecznej w Mielcu, słuchaczy Tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców gminy Wadowice Górne. Spektakle amatorskiego kolektywu bazowały na piosenkach z lat 50., głównie z repertuaru Marii Koterbskiej. Wspólnie udało się zrealizować przedstawienie pod tytułem „Do grającej szafy”. Uczestnicy projektu przygotowali program dla społeczności lokalnej, który składał się ze skeczy, monologów, kolęd oraz wierszy o tematyce świątecznej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content