Stowarzyszenie Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Seniorzy z Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opiekowali się starszymi kolegami i koleżankami. Pomagali umawiać wizyty lekarskie i robić zakupy. Wspierali w rekonwalescencji po przebytych operacjach. Wolontariuszki 60+, które posiadają doświadczenie zawodowe w zakresie prawa, udzielały potrzebującym konsultacji. Słuchacze Uniwersytetu organizowali starszym towarzyszom „urodziny 75+”.  Z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej nagrywali i zapisywali ciekawe wspomnienia, tworząc Gazetkę ze zdjęciami. Razem śpiewali, recytowali poezję, oglądali filmy. Chór Uniwersytetu występował dla osób z Zakładów Opieki w Łańcucie, Żołyni i Husowa. Seniorzy przeprowadzili także zbiórkę odzieży „Przewietrzamy szafy”. Ubrania zostały przekazane Domowi Pomocy Społecznej, a dochód ze sprzedaży oddano na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Zobacz mapę działań UTW →
Staszów
Uniwersytet III Wieku w Sztaszowie

Wolontariuszki z UTW, związane także z grupą miłośników Ziemi Staszowskiej, zorganizowały serię wywiadów z najstarszymi staszowianami i staszowiankami, pamiętającymi jeszcze lata świetności miasta z czasów funkcjonowania zakładów przemysłowych. Wywiady przeprowadziły we współpracy z młodzieżą licealną. Dzięki wspólnym działaniom nastolatki ze Staszowa nie tylko poznali historię swojej społeczności z pierwszej ręki, ale również zaangażowali się w … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Sztaszowie”

Łódź
Uniwersytet III Wieku AHE

Łodzianki − wolontariuszki zorganizowały serię spacerów śladami zasłużonych mieszkanek, korzystając z własnych społeczno-kulturalnych zasobów. W zorganizowanych wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele różnych pokoleń. Zwieńczeniem działań była wystawa fotografii i obrazów, przedstawiających unikalność Łodzi. Spotkania z autorami były szczególnie inspirujące dla najmłodszych uczestników, którzy dzięki działaniom wolontariuszek z UTW AHE zyskali nowe spojrzenie na własną lokalność.  

Łódź
Akademia Seniora Fundacji Activus

Animatorki z łódzkiej Akademii Seniora powołały grupę wolontariatu spośród uczestników warsztatów fotograficznych. Zdjęcia, które sami wykonali, zaprezentowali jako wystawę w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, dokąd przybywali Ukraińcy w związku z wybuchem wojny. Seniorki i seniorzy udokumentowali miasto poprzez ciekawe detale architektoniczne oraz nietypowe ujęcia, a ich prace stały się dla nowo przybyłych … Czytaj dalej „Akademia Seniora Fundacji Activus”

Wąsosz
Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu

Łącząc zamiłowanie do sportu oraz do historii, wolontariuszki z UTW w Wąsoszu przeprowadziły dla mieszkańców miasta grę terenową, która zgromadziła wszystkie pokolenia. Uczestnicy w różnym wieku musieli się wykazać zarówno sprawnością fizyczną, jak i wiedzą o swojej lokalności. Finał gry miał charakter pikniku rodzinnego i wspólnego świętowania. Dzięki partnerstwu z lokalnym MOSIR, wydarzenie udało się … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu”

Kudowa-Zdrój
Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju

Kudowianie, zainspirowani archiwalnym nagraniem dotyczącym historii miejscowości opartej na nieistniejących już zakładach przetwórstwa tekstylnego, postanowili rozwinąć ten wątek, tworząc własny film. W wyprodukowanym filmie wykorzystali archiwalny materiał, nagrane wywiady z byłymi pracownikami zakładów oraz nowe ujęcia z drona, przedstawiające industrialną zabudowę Kudowy Zdroju. Przypomnieli w ten sposób wszystkim kudowianom, jak funkcjonujące na tym terenie zakłady … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju”

Kęty
Uniwersytet III Wieku w Kętach

Wolontariusze z UTW w Kętach promowali aktywność fizyczną wśród seniorów, organizując dla społeczności lokalnej turnieje gry w boule. Sama dyscyplina zyskała tak dużą popularność wśród mieszkańców Kęt i okolic, że udało się wybudować negocjowany od dawna boulodrom. Jego uroczyste uruchomienie było jednocześnie podsumowaniem projektu animatorów z Kęt, którzy mają już kolejne plany na działania społeczne … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Kętach”

Goniądz
Uniwersytet III Wieku w Goniądzu

Animatorki z UTW w Goniądzu uruchomiły grupę wolontariacką, która pozyskała od lokalnej społeczności fotografie z domowych archiwów. Dzięki zebranym zdjęciom udało się odtworzyć historię Goniądza z okresu od przełomu wieków do dziś. Materiały zaprezentowano na wystawie w szkole podstawowej, której uczniowie wzięli udział w warsztatach fotograficznych. Na zajęciach seniorzy pokazali młodym nie tylko tradycyjne techniki … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Goniądzu”

Choczewo
Uniwersytet III Wieku “Carpe Diem Semper” w Choczewie

We współpracy z gminnymi świetlicami środowiskowymi wolontariusze z choczewskiego UTW „Carpe Diem Semper” przeprowadzili serię warsztatów plastyczno-rękodzielniczych dla dzieci. Prace powstawały z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, które pochodziły z recyklingu. Dzieci wykonały także malowidła na kaflach, a wszystkie powstałe dzieła można było podziwiać na pikniku rodzinnym. Wolontariusze kontynuują współprace ze wspomnianymi świetlicami w całej … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku “Carpe Diem Semper” w Choczewie”

Marki
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek przybliżyli mieszkańcom historię ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Do wspólnych działań udało się zaangażować lokalną społeczność oraz pasjonatów historii Marek. Zwieńczeniem projektu była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach”

Kaźmierz
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy. Uczestnicy nie tylko zadbali o kondycję fizyczną, ale lepiej poznali historię i przyrodę gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Dzięki zaangażowaniu  członków grupy wolontariackiej, został opracowany przewodnik z trasami rowerowymi  pt. „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”, dostępny dla … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu”

Miechów
Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie

Pasjonaci z UTW z Miechowa zaplanowali i przeprowadzili dla mieszkańców miasta spotkania na tematy przyrodnicze, uświadamiając, jak ważne jest poszanowanie i ochrona rzadko rosnącej roślinności w rezerwatach Natura 2000 – głównie storczyków. Ważnym celem było „wyciągnięcie” z domów jak największej grupy osób, aby wzięły udział w wyprawach rowerowych oraz pieszych wypadach Nordic-walking do rezerwatów, których … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie”

Złoty Stok
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku

Wolontariusze Złotostockiego UTW utworzyli miejski teatr międzypokoleniowy, do którego zaprosili członków lokalnej społeczności w różnym wieku. Działania artystyczne i swoboda tworzenia okazały się najlepszymi okolicznościami i warunkami dla porzucenia uprzedzeń i stereotypów dzielących pokolenia. Zaciekawiły również osoby młode, którym udało się choć na chwilę oderwać od telefonów i komputerów. W efekcie pracy warsztatowej pod okiem … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku”

Sztum
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie

  Grupa wolontariuszy z UTW w Sztumie zagospodarowała teren wokół Sztumskiego Centrum Kultury poprzez stworzenie na nim ogrodu ziołowo- kwiatowego. Stworzono w ten sposób miejsce, w którym nie tylko wysiano i posadzono rośliny, lecz także organizowano różnego rodzaju działania społeczne, w tym lekcje dla dzieci. W czasie zajęć seniorzy promowali zdrowy tryb życia i sąsiedzką … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie”

Ostrów Mazowiecka
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej

Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej”

Września
Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze z Wrzesińskiego UTW zaplanowali i przeprowadzili akcję pt. „Spotkajmy się na ławeczce”. Działania skierowane były zarówno do osób dorosłych (spacery z kijkami nordic-walking), jak i do dzieci (zabawy w plenerze). Grupy te łączyły się w nowym punkcie mapy Wrześni – przy ponad stumetrowej ławce nad zalewem Lipówka. Celem projektu było zachęcenie lokalnej społeczności do … Czytaj dalej „Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Gdańsk
Akademia Trzeciego Wieku WETI w Gdańsku

Wolontariusze ATW WETI w Gdańsku opracowali grę, która pozwoli uczestnikom poznać fakty historyczne, zabytkowe miejsca, rzeźby oraz najnowsze budynki kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym celu gromadzili materiały dotyczące historii, zabytków i architektury kampusu oraz odbyli szkolenia z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, by następnie przejść do projektowania własnych rozwiązań w tym zakresie. Okazali się w tym na … Czytaj dalej „Akademia Trzeciego Wieku WETI w Gdańsku”

Stęszew
Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze ze Stęszewskiego UTW, opracowali i wydali książeczkę pt. „Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” ze zdjęciami Stęszewa oraz mapką z punktami, które Ślimaczek – postać stworzona przez członkinie grupy wolontariackiej –odwiedził jako przewodnik lokalny wraz z dziećmi z Podstawowej Szkoły Specjalnej oraz przedszkola. Książeczka była także wykorzystana w czasie zajęć plastycznych, ruchowych, prowadzonych przez wolontariuszki. W … Czytaj dalej „Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Kalisz
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu

Wolontariusze UTW w Kaliszu regularnie prowadzili rozmowy telefoniczne ze starszymi, samotnymi seniorami w ramach działania, które nazwali „Towarzyski Wolontariusz”. Rozmowy były prowadzone na tematy interesujące seniorów, często dotyczyły wspomnień z ich życia osobistego i zawodowego. Wolontariusze szlifowali swoje kompetencje we współpracy z doświadczoną psycholożką i pracownicą socjalną, dowiadując się, jak zadbać o komfort nie tylko … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu”

Świdnica
Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali szereg inicjatyw lokalnych, mających na celu integrację grupy wsparcia „Srebrny wolontariat”” z rodzinami zastępczymi, mieszkającymi w Świdnicy, a także z seniorami z Dziennego Domu „Senior Plus”” w Wałbrzychu. Uczestnicy projektu wypracowali zasady współpracy i wybrali koordynatorów poszczególnych działań. Współpracowali m.in. przy projekcie „Lato na podwórkach” Fundacji „Ładne historie”” oraz … Czytaj dalej „Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Radomsko
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Grupa wolontariatu przygotowała wystawę dokumentującą przemysłową historię miasta na podstawie działalności jednego z największych zakładów przemysłowych Metalurgia. Wolontariuszki i wolontariusze przeprowadzili wywiady z byłymi pracownikami zakładu oraz zebrali zdjęcia i pamiątki, które potem przekazali Muzeum Regionalnemu w Radomsku, gdzie planowane jest utworzenie nowego działu fonicznego. Projekt został zaprezentowany w formie wystawy zdjęć w Miejskiej Bibliotece … Czytaj dalej „Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej””

Paczków
Paczkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Sesje zdjęciowe, wystawy, konkurs fotograficzny. To inicjatywy, które miały miejsce w Paczkowie za sprawą seniorów i seniorek z Paczkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do swoich działań zaprosili makijażystki, fotografów oraz firmy i instytucje lokalne. Wszystko po to, aby przeciwdziałać izolacji społecznej i wzmacniać więzi międzypokoleniowe. Dzięki wspólnej pracy osób z różnych środowisk, seniorzy i seniorki nauczyli … Czytaj dalej „Paczkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku”

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.