Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Za sprawą wolontariuszy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powstała międzypokoleniowa grupa teatralna oraz międzypokoleniowy chór. Obie grupy dotarły ze swoim repertuarem do seniorów Domu Pomocy Społecznej w Mielcu, słuchaczy Tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców gminy Wadowice Górne. Spektakle amatorskiego kolektywu bazowały na piosenkach z lat 50., głównie z repertuaru Marii Koterbskiej. Wspólnie udało się zrealizować przedstawienie pod tytułem „Do grającej szafy”. Uczestnicy projektu przygotowali program dla społeczności lokalnej, który składał się ze skeczy, monologów, kolęd oraz wierszy o tematyce świątecznej.

Zobacz mapę działań UTW →
Staszów
Uniwersytet III Wieku w Sztaszowie

Wolontariuszki z UTW, związane także z grupą miłośników Ziemi Staszowskiej, zorganizowały serię wywiadów z najstarszymi staszowianami i staszowiankami, pamiętającymi jeszcze lata świetności miasta z czasów funkcjonowania zakładów przemysłowych. Wywiady przeprowadziły we współpracy z młodzieżą licealną. Dzięki wspólnym działaniom nastolatki ze Staszowa nie tylko poznali historię swojej społeczności z pierwszej ręki, ale również zaangażowali się w … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Sztaszowie”

Łódź
Uniwersytet III Wieku AHE

Łodzianki − wolontariuszki zorganizowały serię spacerów śladami zasłużonych mieszkanek, korzystając z własnych społeczno-kulturalnych zasobów. W zorganizowanych wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele różnych pokoleń. Zwieńczeniem działań była wystawa fotografii i obrazów, przedstawiających unikalność Łodzi. Spotkania z autorami były szczególnie inspirujące dla najmłodszych uczestników, którzy dzięki działaniom wolontariuszek z UTW AHE zyskali nowe spojrzenie na własną lokalność.  

Łódź
Akademia Seniora Fundacji Activus

Animatorki z łódzkiej Akademii Seniora powołały grupę wolontariatu spośród uczestników warsztatów fotograficznych. Zdjęcia, które sami wykonali, zaprezentowali jako wystawę w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, dokąd przybywali Ukraińcy w związku z wybuchem wojny. Seniorki i seniorzy udokumentowali miasto poprzez ciekawe detale architektoniczne oraz nietypowe ujęcia, a ich prace stały się dla nowo przybyłych … Czytaj dalej „Akademia Seniora Fundacji Activus”

Wąsosz
Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu

Łącząc zamiłowanie do sportu oraz do historii, wolontariuszki z UTW w Wąsoszu przeprowadziły dla mieszkańców miasta grę terenową, która zgromadziła wszystkie pokolenia. Uczestnicy w różnym wieku musieli się wykazać zarówno sprawnością fizyczną, jak i wiedzą o swojej lokalności. Finał gry miał charakter pikniku rodzinnego i wspólnego świętowania. Dzięki partnerstwu z lokalnym MOSIR, wydarzenie udało się … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu”

Kudowa-Zdrój
Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju

Kudowianie, zainspirowani archiwalnym nagraniem dotyczącym historii miejscowości opartej na nieistniejących już zakładach przetwórstwa tekstylnego, postanowili rozwinąć ten wątek, tworząc własny film. W wyprodukowanym filmie wykorzystali archiwalny materiał, nagrane wywiady z byłymi pracownikami zakładów oraz nowe ujęcia z drona, przedstawiające industrialną zabudowę Kudowy Zdroju. Przypomnieli w ten sposób wszystkim kudowianom, jak funkcjonujące na tym terenie zakłady … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju”

Kęty
Uniwersytet III Wieku w Kętach

Wolontariusze z UTW w Kętach promowali aktywność fizyczną wśród seniorów, organizując dla społeczności lokalnej turnieje gry w boule. Sama dyscyplina zyskała tak dużą popularność wśród mieszkańców Kęt i okolic, że udało się wybudować negocjowany od dawna boulodrom. Jego uroczyste uruchomienie było jednocześnie podsumowaniem projektu animatorów z Kęt, którzy mają już kolejne plany na działania społeczne … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Kętach”

Goniądz
Uniwersytet III Wieku w Goniądzu

Animatorki z UTW w Goniądzu uruchomiły grupę wolontariacką, która pozyskała od lokalnej społeczności fotografie z domowych archiwów. Dzięki zebranym zdjęciom udało się odtworzyć historię Goniądza z okresu od przełomu wieków do dziś. Materiały zaprezentowano na wystawie w szkole podstawowej, której uczniowie wzięli udział w warsztatach fotograficznych. Na zajęciach seniorzy pokazali młodym nie tylko tradycyjne techniki … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Goniądzu”

Choczewo
Uniwersytet III Wieku “Carpe Diem Semper” w Choczewie

We współpracy z gminnymi świetlicami środowiskowymi wolontariusze z choczewskiego UTW „Carpe Diem Semper” przeprowadzili serię warsztatów plastyczno-rękodzielniczych dla dzieci. Prace powstawały z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, które pochodziły z recyklingu. Dzieci wykonały także malowidła na kaflach, a wszystkie powstałe dzieła można było podziwiać na pikniku rodzinnym. Wolontariusze kontynuują współprace ze wspomnianymi świetlicami w całej … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku “Carpe Diem Semper” w Choczewie”

Marki
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek przybliżyli mieszkańcom historię ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Do wspólnych działań udało się zaangażować lokalną społeczność oraz pasjonatów historii Marek. Zwieńczeniem projektu była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach”

Kaźmierz
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy. Uczestnicy nie tylko zadbali o kondycję fizyczną, ale lepiej poznali historię i przyrodę gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Dzięki zaangażowaniu  członków grupy wolontariackiej, został opracowany przewodnik z trasami rowerowymi  pt. „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”, dostępny dla … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu”

Miechów
Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie

Pasjonaci z UTW z Miechowa zaplanowali i przeprowadzili dla mieszkańców miasta spotkania na tematy przyrodnicze, uświadamiając, jak ważne jest poszanowanie i ochrona rzadko rosnącej roślinności w rezerwatach Natura 2000 – głównie storczyków. Ważnym celem było „wyciągnięcie” z domów jak największej grupy osób, aby wzięły udział w wyprawach rowerowych oraz pieszych wypadach Nordic-walking do rezerwatów, których … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie”

Złoty Stok
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku

Wolontariusze Złotostockiego UTW utworzyli miejski teatr międzypokoleniowy, do którego zaprosili członków lokalnej społeczności w różnym wieku. Działania artystyczne i swoboda tworzenia okazały się najlepszymi okolicznościami i warunkami dla porzucenia uprzedzeń i stereotypów dzielących pokolenia. Zaciekawiły również osoby młode, którym udało się choć na chwilę oderwać od telefonów i komputerów. W efekcie pracy warsztatowej pod okiem … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku”

Sztum
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie

  Grupa wolontariuszy z UTW w Sztumie zagospodarowała teren wokół Sztumskiego Centrum Kultury poprzez stworzenie na nim ogrodu ziołowo- kwiatowego. Stworzono w ten sposób miejsce, w którym nie tylko wysiano i posadzono rośliny, lecz także organizowano różnego rodzaju działania społeczne, w tym lekcje dla dzieci. W czasie zajęć seniorzy promowali zdrowy tryb życia i sąsiedzką … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie”

Ostrów Mazowiecka
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej

Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej”

Września
Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze z Wrzesińskiego UTW zaplanowali i przeprowadzili akcję pt. „Spotkajmy się na ławeczce”. Działania skierowane były zarówno do osób dorosłych (spacery z kijkami nordic-walking), jak i do dzieci (zabawy w plenerze). Grupy te łączyły się w nowym punkcie mapy Wrześni – przy ponad stumetrowej ławce nad zalewem Lipówka. Celem projektu było zachęcenie lokalnej społeczności do … Czytaj dalej „Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Gdańsk
Akademia Trzeciego Wieku WETI w Gdańsku

Wolontariusze ATW WETI w Gdańsku opracowali grę, która pozwoli uczestnikom poznać fakty historyczne, zabytkowe miejsca, rzeźby oraz najnowsze budynki kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym celu gromadzili materiały dotyczące historii, zabytków i architektury kampusu oraz odbyli szkolenia z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, by następnie przejść do projektowania własnych rozwiązań w tym zakresie. Okazali się w tym na … Czytaj dalej „Akademia Trzeciego Wieku WETI w Gdańsku”

Stęszew
Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze ze Stęszewskiego UTW, opracowali i wydali książeczkę pt. „Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” ze zdjęciami Stęszewa oraz mapką z punktami, które Ślimaczek – postać stworzona przez członkinie grupy wolontariackiej –odwiedził jako przewodnik lokalny wraz z dziećmi z Podstawowej Szkoły Specjalnej oraz przedszkola. Książeczka była także wykorzystana w czasie zajęć plastycznych, ruchowych, prowadzonych przez wolontariuszki. W … Czytaj dalej „Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Kalisz
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu

Wolontariusze UTW w Kaliszu regularnie prowadzili rozmowy telefoniczne ze starszymi, samotnymi seniorami w ramach działania, które nazwali „Towarzyski Wolontariusz”. Rozmowy były prowadzone na tematy interesujące seniorów, często dotyczyły wspomnień z ich życia osobistego i zawodowego. Wolontariusze szlifowali swoje kompetencje we współpracy z doświadczoną psycholożką i pracownicą socjalną, dowiadując się, jak zadbać o komfort nie tylko … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu”

Świdnica
Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali szereg inicjatyw lokalnych, mających na celu integrację grupy wsparcia „Srebrny wolontariat”” z rodzinami zastępczymi, mieszkającymi w Świdnicy, a także z seniorami z Dziennego Domu „Senior Plus”” w Wałbrzychu. Uczestnicy projektu wypracowali zasady współpracy i wybrali koordynatorów poszczególnych działań. Współpracowali m.in. przy projekcie „Lato na podwórkach” Fundacji „Ładne historie”” oraz … Czytaj dalej „Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Radomsko
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Grupa wolontariatu przygotowała wystawę dokumentującą przemysłową historię miasta na podstawie działalności jednego z największych zakładów przemysłowych Metalurgia. Wolontariuszki i wolontariusze przeprowadzili wywiady z byłymi pracownikami zakładu oraz zebrali zdjęcia i pamiątki, które potem przekazali Muzeum Regionalnemu w Radomsku, gdzie planowane jest utworzenie nowego działu fonicznego. Projekt został zaprezentowany w formie wystawy zdjęć w Miejskiej Bibliotece … Czytaj dalej „Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej””

Paczków
Paczkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Sesje zdjęciowe, wystawy, konkurs fotograficzny. To inicjatywy, które miały miejsce w Paczkowie za sprawą seniorów i seniorek z Paczkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do swoich działań zaprosili makijażystki, fotografów oraz firmy i instytucje lokalne. Wszystko po to, aby przeciwdziałać izolacji społecznej i wzmacniać więzi międzypokoleniowe. Dzięki wspólnej pracy osób z różnych środowisk, seniorzy i seniorki nauczyli … Czytaj dalej „Paczkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku”

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.