Wolontariuszkom z Makowskiego UTW społeczność lokalna zawdzięcza Sentymentalną Mapę Makowa i swoistą podróż do przeszłości kulturowo-społecznej swojej miejscowości. Partnerowała im w tym działaniu młodzież z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej, więc zanim prace ruszyły wśród społeczności, realizatorzy obu pokoleń odbyli spotkanie z koordynatorkami z Centrum Archiwistyki Społecznej. Zasileni wymianą doświadczeń przeszli w etap pozyskiwania zdjęć od mieszkańców i wydobywania historii o miejscach, które przedstawiają. Powstająca Mapa miała kilka wystawień w przestrzeni Makowa, z których każdemu towarzyszyły działania animujące mieszkańców, aby włączyć w to działanie jeszcze więcej osób i pokazać jeszcze więcej historii. Ostatecznym owocem Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej tych wspólnych wysiłków makowskiej społeczności była wystawa w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim, a i plany na nowe formuły wydobywania społecznej i kulturalnej historii miasta.
Województwa: mazowieckie
Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Spektakl „Córki, matki i Kłopoty” był nie tylko artystycznym przedsięwzięciem, ale także zaproszeniem do międzypokoleniowego dialogu. Realizatorzy z grupy wolontariackiej we współpracy ze stowarzyszeniem „Kobieca strona Wawra” poruszyli istotne zagadnienia dotyczące relacji między pokoleniami, takie jak emancypacja babć i dziadków z roli „darmowych opiekunów”. Tematy wytyczania własnych granic oraz realizacji potrzeb przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb dzieci dotykają wielu seniorów. Wolontariusze chcieli skłonić widzów do refleksji nad tym, jak budować porozumienie między pokoleniami, by każdy mógł swobodnie decydować o sobie. Premiera spektaklu, która odbyła się na zakończenie roku akademickiego w Wawerskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, była kulturalnym wydarzeniem otwartym dla całej społeczności wareckiej, dzięki czemu połączyło mieszkańców i zainspirowało ich do otwartego dialogu na temat międzypokoleniowych relacji.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żabiej Woli
Grupa wolontariacka z Żabiej Woli oparła swój cel działania na obserwacji, że wiele osób seniorskich w ich miejscowości żyje samotnie, nie przyłączając się do żadnej aktywności proponowanej im przez podmioty lokalne. Wyciągając z tego rozpoznania wniosek, że widocznie żadna z tych propozycji nie odpowiada potrzebom, podjęli się przebadania tych potrzeb i stworzenia takiej oferty, która na nie odpowie i wytworzy warunki do integracji i wspólnotowości. O tym, że spacery z kijkami okazały się strzałem w dziesiątkę, niech świadczy fakt, że dołączające do grupy osoby płynnie przechodziły w rolę współgospodarzy, zapraszając i włączając kolejnych uczestników. W efekcie takiego przyrastania na wzór kuli śniegowej, grupa „spacerowiczów” rozrosła się do ponad 40 osób, chętnie spędzających razem czas i ustanawiających wspólne cele na przyszłość. Mimo iż UTW w Żabiej Woli zakończył swoją przygodę z uczestnictwem w projekcie, wspólne aktywności i planowanie przyszłości projektowej jest kontynuowane.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach
Wolontariusze z UTW z Marek przybliżyli mieszkańcom historię ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Do wspólnych działań udało się zaangażować lokalną społeczność oraz pasjonatów historii Marek. Zwieńczeniem projektu była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie finałowego wydarzenia uczestnicy wysłuchali fascynującej historii zabytkowego obiektu, opowiedzianej przez parę miłośników obiektu, przebranych w historyczne stroje. Dzięki działaniom grupy Czerwony Dworek stał się ważnym punktem na mapie Marek.
Zobacz więcej zdjęć TUTAJ
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej
Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje
działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale i oszczędne. Zarówno produkty, jak i przepisy powstały dzięki warsztatowej współpracy grupy wolontariackiej z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocowego. Powstałe w ten sposób produkty cieszyły się wielką popularnością wśród Ostrowian. Liderki grupy głosiły również ideę świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji w lokalnych mediach.
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kultury w Piasecznie
Jak skutecznie eliminować plastik z codziennego życia? Jak korzystać z recyclingu? Jak poszukiwać proekologicznych rozwiązań w internecie? „Eko Babki UTW” spieszą z pomocą! Wolontariuszki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piasecznie edukowały społeczność lokalną z zakresu ekologii poprzez warsztaty, integrację i zabawę. Mimo pandemii spotykały się online, a jeśli pozwalały na to okoliczności – na żywo. Celem Joanny Samojlik i Reny Banachowicz było przede wszystkim zachęcenie mieszkańców Piaseczna do korzystania z toreb na zakupy wielokrotnego użytku zamiast z toreb plastikowych. Eko Babki zdołały jednak zrobić znacznie więcej – stworzyły wspólnotę międzypokoleniową, która zaangażowała grupy lokalne w działania na rzecz ochrony środowiska, np. w akcję sadzenia krzewów i drzewek w ramach zalesiacze.pl. W planach Babki mają jeszcze wsparcie inicjatywy „Alramu dla Klimatu w Piasecznie” oraz uszycie materiałowych lalek dla dzieci z Domu dziecka lub hospicujm.
Ochocki Uniwersytet Trzeciegi Wieku
Mimo znaczących trudności – strajku nauczycieli i braku sali – trójka inicjatywna z ochockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała debatę o pomnikach. W spotkaniu udział wzięli nie tylko lokalni seniorzy, ale też nauczyciele i uczniowie. Wydarzenie zakończyło się żywą dyskusją, integrującą trzy pokolenia.
Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Telefon Życzliwości to efekt działań wolontariuszek z Błońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu “Halo Senior” kilkanaście członkiń błońskiego UTW przeszło szkolenie psychologiczne a następnie dyżurowało przy telefonie dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. Seniorzy z gminy Błonie mieli możliwość zadzwonienia w określonych porach i uzyskania informacji o transporcie publicznym, godzinach otwarcia instytucji i placówek zdrowia ale też umilenia czasu i po prostu porozmawiania.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach
Spektakl “Kozienicka Baśń”, opowiadający legendę powstania nazwy miasta Kozienice, był efektem wielomiesięcznej pracy grupy wolontariackiej z Kozienickiego UTW. Przygotowania – szycie kostiumów, tworzenie dekoracji i rekwizytów, a także liczne próby nie obyły się bez różnic zdań i wielu kompromisów. Nie zniechęciło to jednak wolontariuszy z UTW, którzy z satysfakcją doprowadzili do premiery spektaklu w kozienieckim przedszkolu. Co więcej, spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony dzieci a kolejne przedszkola zapraszały członków projektu ze spektaklem do siebine.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Legionowie
Seniorzy z Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili przyczynić się do lepszej integracji lokalnej społeczności arabskiej. Wraz z Seniorami z Legionowskiego Centrum Wolontariatu przygotowali Wieczór Arabski, w którym wzięło udział ponad 120 osób z różnych grup wiekowych. Wspolna organizacja tego przedsięwzięcia wzmociła więzi międzypokoleniowe i zwiększyła uczestnictwo osób starszych w życiu publicznym.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zielonce
Przygotowanie gry miejskiej o historii Zielonki było efektem prac lokalnego UTW w Zielonce. Wolontariusze opracoali koncepcję i scenariusz gry dla podopiecznych ze świetlic środowiskowych. W działania włączyli się również Seniorzy z Klubu Seniorów “Młodzi Duchem”, którzy opracowali odrębną wersję gry dla młodszych dzieci. Efektem wspólnych działań była nie tylko doskonała zabawa, ale też nauka współpracy, wzajemnego słuchania i pomocy.
Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
„Bombowe szaleństwo” to akcja zrealizowana przez seniorów z Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rzecz społeczności lokalnej. Ponieważ projekt odbywał się w okresie świątecznym, temat przewodni wszystkich działań był związany z Bożym Narodzeniem. Wolontariusze 60+ przeprowadzili m.in. warsztaty decoupage z dziećmi z Zespołu Szkół nr 2 w ramach zajęć w świetlicy szkolnej. Odwiedzili też Dom Dziennego Pobytu Osób Starszych i obdarowali jego podopiecznych ozdobami choinkowymi. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali z dziećmi spektakl „Królowa śniegu”, a ozdoby wykonane wcześniej przez młodszych zostały sprzedane na kiermaszu bożonarodzeniowym w Powsinie. Na koniec wolontariusze 60+ nauczyli się jak wyplatać z papierowej wikliny, aby w przyszłości móc przekazać tę umiejętność młodzieży i uczyć ją, jak wykorzystać rzeczy z pozoru niepotrzebne.