Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek zdecydowali się na przybliżenie mieszkańcom ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Wśród lokalnej społeczności znaleźli się pasjonaci historii Marek, których udało się zaangażować do wspólnych działań. Ich zwieńczeniem była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie finałowego wydarzenia uczestnicy wysłuchali fascynującej historii zabytkowego obiektu, która opowiedziała para miłośników obiektu, przebrana w
historyczne stroje. Dzięki działaniom grupy Czerwony Dworek stał się ważnym punktem na mapie Marek dla członków lokalnej społeczności.

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej

Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje
działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale i oszczędne. Zarówno produkty, jak i przepisy powstały dzięki warsztatowej współpracy grupy wolontariackiej z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocowego. Powstałe w ten sposób produkty cieszyły się wielką popularnością wśród Ostrowian. Liderki grupy głosiły również ideę świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji w lokalnych mediach.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kultury w Piasecznie

Jak skutecznie eliminować plastik z codziennego życia? Jak korzystać z recyclingu? Jak poszukiwać proekologicznych rozwiązań w internecie? „Eko Babki UTW” spieszą z pomocą! Wolontariuszki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piasecznie edukowały społeczność lokalną z zakresu ekologii poprzez warsztaty, integrację i zabawę. Mimo pandemii spotykały się online, a jeśli pozwalały na to okoliczności – na żywo. Celem Joanny Samojlik i Reny Banachowicz było przede wszystkim zachęcenie mieszkańców Piaseczna do korzystania z toreb na zakupy wielokrotnego użytku zamiast z toreb plastikowych. Eko Babki zdołały jednak zrobić znacznie więcej – stworzyły wspólnotę międzypokoleniową, która zaangażowała grupy lokalne w działania na rzecz ochrony środowiska, np. w akcję sadzenia krzewów i drzewek w ramach zalesiacze.pl. W planach Babki mają jeszcze wsparcie inicjatywy „Alramu dla Klimatu w Piasecznie” oraz uszycie materiałowych lalek dla dzieci z Domu dziecka lub hospicujm.

Ochocki Uniwersytet Trzeciegi Wieku

Mimo znaczących trudności – strajku nauczycieli i braku sali – trójka inicjatywna z ochockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała debatę o pomnikach. W spotkaniu udział wzięli nie tylko lokalni seniorzy, ale też nauczyciele i uczniowie. Wydarzenie zakończyło się żywą dyskusją, integrującą trzy pokolenia.

Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Telefon Życzliwości to efekt działań wolontariuszek z Błońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu “Halo Senior” kilkanaście członkiń błońskiego UTW przeszło szkolenie psychologiczne a następnie dyżurowało przy telefonie dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. Seniorzy z gminy Błonie mieli możliwość zadzwonienia w określonych porach i uzyskania informacji o transporcie publicznym, godzinach otwarcia instytucji i placówek zdrowia ale też umilenia czasu i po prostu porozmawiania.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach

Spektakl “Kozienicka Baśń”, opowiadający legendę powstania nazwy miasta Kozienice, był efektem wielomiesięcznej pracy grupy wolontariackiej z Kozienickiego UTW. Przygotowania – szycie kostiumów, tworzenie dekoracji i rekwizytów, a także liczne próby nie obyły się bez różnic zdań i wielu kompromisów. Nie zniechęciło to jednak wolontariuszy z UTW, którzy z satysfakcją doprowadzili do premiery spektaklu w kozienieckim przedszkolu. Co więcej, spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony dzieci a kolejne przedszkola zapraszały członków projektu ze spektaklem do siebine.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Legionowie

Seniorzy z Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili przyczynić się do lepszej integracji lokalnej społeczności arabskiej. Wraz z Seniorami z Legionowskiego Centrum Wolontariatu przygotowali Wieczór Arabski, w którym wzięło udział ponad 120 osób z różnych grup wiekowych. Wspolna organizacja tego przedsięwzięcia wzmociła więzi międzypokoleniowe i zwiększyła uczestnictwo osób starszych w życiu publicznym.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zielonce

Przygotowanie gry miejskiej o historii Zielonki było efektem prac lokalnego UTW w Zielonce. Wolontariusze opracoali koncepcję i scenariusz gry dla podopiecznych ze świetlic środowiskowych. W działania włączyli się również Seniorzy z Klubu Seniorów “Młodzi Duchem”, którzy opracowali odrębną wersję gry dla młodszych dzieci. Efektem wspólnych działań była nie tylko doskonała zabawa, ale też nauka współpracy, wzajemnego słuchania i pomocy.

Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bombowe szaleństwo” to akcja zrealizowana przez seniorów z Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rzecz społeczności lokalnej. Ponieważ projekt odbywał się w okresie świątecznym, temat przewodni wszystkich działań był związany z Bożym Narodzeniem. Wolontariusze 60+ przeprowadzili m.in. warsztaty decoupage z dziećmi z Zespołu Szkół nr 2 w ramach zajęć w świetlicy szkolnej. Odwiedzili też Dom Dziennego Pobytu Osób Starszych i obdarowali jego podopiecznych ozdobami choinkowymi. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali z dziećmi spektakl „Królowa śniegu”, a ozdoby wykonane wcześniej przez młodszych zostały sprzedane na kiermaszu bożonarodzeniowym w Powsinie. Na koniec wolontariusze 60+ nauczyli się jak wyplatać z papierowej wikliny, aby w przyszłości móc przekazać tę umiejętność młodzieży i uczyć ją, jak wykorzystać rzeczy z pozoru niepotrzebne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.