Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek przybliżyli mieszkańcom historię ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Do wspólnych działań udało się zaangażować lokalną społeczność oraz pasjonatów historii Marek. Zwieńczeniem projektu była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie finałowego wydarzenia uczestnicy wysłuchali fascynującej historii zabytkowego obiektu, opowiedzianej przez parę miłośników obiektu, przebranych w historyczne stroje. Dzięki działaniom grupy  Czerwony Dworek stał się ważnym punktem na mapie Marek.

 

 

Zobacz więcej zdjęć TUTAJ

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej

Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje
działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale i oszczędne. Zarówno produkty, jak i przepisy powstały dzięki warsztatowej współpracy grupy wolontariackiej z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocowego. Powstałe w ten sposób produkty cieszyły się wielką popularnością wśród Ostrowian. Liderki grupy głosiły również ideę świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji w lokalnych mediach.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kultury w Piasecznie

Jak skutecznie eliminować plastik z codziennego życia? Jak korzystać z recyclingu? Jak poszukiwać proekologicznych rozwiązań w internecie? „Eko Babki UTW” spieszą z pomocą! Wolontariuszki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piasecznie edukowały społeczność lokalną z zakresu ekologii poprzez warsztaty, integrację i zabawę. Mimo pandemii spotykały się online, a jeśli pozwalały na to okoliczności – na żywo. Celem Joanny Samojlik i Reny Banachowicz było przede wszystkim zachęcenie mieszkańców Piaseczna do korzystania z toreb na zakupy wielokrotnego użytku zamiast z toreb plastikowych. Eko Babki zdołały jednak zrobić znacznie więcej – stworzyły wspólnotę międzypokoleniową, która zaangażowała grupy lokalne w działania na rzecz ochrony środowiska, np. w akcję sadzenia krzewów i drzewek w ramach zalesiacze.pl. W planach Babki mają jeszcze wsparcie inicjatywy „Alramu dla Klimatu w Piasecznie” oraz uszycie materiałowych lalek dla dzieci z Domu dziecka lub hospicujm.

Ochocki Uniwersytet Trzeciegi Wieku

Mimo znaczących trudności – strajku nauczycieli i braku sali – trójka inicjatywna z ochockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała debatę o pomnikach. W spotkaniu udział wzięli nie tylko lokalni seniorzy, ale też nauczyciele i uczniowie. Wydarzenie zakończyło się żywą dyskusją, integrującą trzy pokolenia.

Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Telefon Życzliwości to efekt działań wolontariuszek z Błońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu “Halo Senior” kilkanaście członkiń błońskiego UTW przeszło szkolenie psychologiczne a następnie dyżurowało przy telefonie dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. Seniorzy z gminy Błonie mieli możliwość zadzwonienia w określonych porach i uzyskania informacji o transporcie publicznym, godzinach otwarcia instytucji i placówek zdrowia ale też umilenia czasu i po prostu porozmawiania.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach

Spektakl “Kozienicka Baśń”, opowiadający legendę powstania nazwy miasta Kozienice, był efektem wielomiesięcznej pracy grupy wolontariackiej z Kozienickiego UTW. Przygotowania – szycie kostiumów, tworzenie dekoracji i rekwizytów, a także liczne próby nie obyły się bez różnic zdań i wielu kompromisów. Nie zniechęciło to jednak wolontariuszy z UTW, którzy z satysfakcją doprowadzili do premiery spektaklu w kozienieckim przedszkolu. Co więcej, spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony dzieci a kolejne przedszkola zapraszały członków projektu ze spektaklem do siebine.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Legionowie

Seniorzy z Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili przyczynić się do lepszej integracji lokalnej społeczności arabskiej. Wraz z Seniorami z Legionowskiego Centrum Wolontariatu przygotowali Wieczór Arabski, w którym wzięło udział ponad 120 osób z różnych grup wiekowych. Wspolna organizacja tego przedsięwzięcia wzmociła więzi międzypokoleniowe i zwiększyła uczestnictwo osób starszych w życiu publicznym.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zielonce

Przygotowanie gry miejskiej o historii Zielonki było efektem prac lokalnego UTW w Zielonce. Wolontariusze opracoali koncepcję i scenariusz gry dla podopiecznych ze świetlic środowiskowych. W działania włączyli się również Seniorzy z Klubu Seniorów “Młodzi Duchem”, którzy opracowali odrębną wersję gry dla młodszych dzieci. Efektem wspólnych działań była nie tylko doskonała zabawa, ale też nauka współpracy, wzajemnego słuchania i pomocy.

Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bombowe szaleństwo” to akcja zrealizowana przez seniorów z Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rzecz społeczności lokalnej. Ponieważ projekt odbywał się w okresie świątecznym, temat przewodni wszystkich działań był związany z Bożym Narodzeniem. Wolontariusze 60+ przeprowadzili m.in. warsztaty decoupage z dziećmi z Zespołu Szkół nr 2 w ramach zajęć w świetlicy szkolnej. Odwiedzili też Dom Dziennego Pobytu Osób Starszych i obdarowali jego podopiecznych ozdobami choinkowymi. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali z dziećmi spektakl „Królowa śniegu”, a ozdoby wykonane wcześniej przez młodszych zostały sprzedane na kiermaszu bożonarodzeniowym w Powsinie. Na koniec wolontariusze 60+ nauczyli się jak wyplatać z papierowej wikliny, aby w przyszłości móc przekazać tę umiejętność młodzieży i uczyć ją, jak wykorzystać rzeczy z pozoru niepotrzebne.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content