Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach

Spektakl “Kozienicka Baśń”, opowiadający legendę powstania nazwy miasta Kozienice, był efektem wielomiesięcznej pracy grupy wolontariackiej z Kozienickiego UTW. Przygotowania – szycie kostiumów, tworzenie dekoracji i rekwizytów, a także liczne próby nie obyły się bez różnic zdań i wielu kompromisów. Nie zniechęciło to jednak wolontariuszy z UTW, którzy z satysfakcją doprowadzili do premiery spektaklu w kozienieckim przedszkolu. Co więcej, spektakl spotkał się z gorącym przyjęciem ze strony dzieci a kolejne przedszkola zapraszały członków projektu ze spektaklem do siebine.

Zobacz mapę działań UTW →
Ustka
Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo”

Grupa wolontariatu nawiązała współpracę z dziećmi i młodzieżą grupa wolontariatu, aby poznać ich potrzeby związane budową nowego placu rekreacyjnego. Spotkania przy projektowaniu wspólnej przestrzeni, pieczenie ciasteczek, prace ogrodnicze i przygotowanie “pociągu  kwiatowego” oraz projektowanie i szycie ubrań na ‘”pokaz mody” z materiałów często przeznaczonych do wyrzucenia pozwoliły zintegrować się grupie seniorów i młodemu pokoleniu ustczan.  … Czytaj dalej „Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo””

Wolsztyn
Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku w Wolsztynie

Wolsztyńscy wolontariusze i wolontariuszki postanowili zadbać nie tylko o przekazanie młodzieży wychodzącej z Domu Dziecka w dorosłość umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków, ale i zakrzewić w nich przekonanie, że wspólne gotowanie i jedzenie może być prawdziwym świętem. Najlepszym dowodem na to, że im się udało, jest jakość i trwałość relacji, które udało się animatorom zawiązać z … Czytaj dalej „Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku w Wolsztynie”

Uniejów
Uniwersytet III Wieku przy Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uniejowie

Grupa wolontariuszek z Uniejowskiego Uniwersytetu III Wieku zaprosiła do działania o tytule „Otwieramy szkatułki pamięci” sześcioro seniorów, tworzących społeczną historię miasta. Każda taka osoba-„szkatułka” została „otwarta” poprzez szereg rozmów, które następnie  zostały zaprezentowane uniejowskiej społeczności na spotkaniach, organizowanych w miejscach istotnych dla bohaterów działania, aby właśnie tam zostali docenieni i uhonorowani. Uniejowskie wolontariuszki wciąż dostają … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku przy Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uniejowie”

Tychy
Uniwersytet III Wieku Tychy przy Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego

Tyskie wolontariuszki zorganizowały “Festyn Chleba”, aby pod hasłem „Tyskie dobre nie tylko piwo, ale i pieczywo” promować zdrowe żywienie oraz wesprzeć lokalne piekarnie. Samemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa, będąca zwieńczeniem ich pracy nad społeczną archiwizacją historii lokalnego piekarnictwa. Inicjatywę tę szczególnie docenili sami piekarze, wspierając festyn czynnym uczestnictwem. W trakcie swojej pracy wolontariuszki rozpoznały, że zagrożeniem … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku Tychy przy Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego”

Ścinawa
Uniwersytet III Wieku przy Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie

Ścinawskie wolontariuszki dobrze rozpoznały, że istniejąca w okolicy bogata infrastruktura, często odnosząca się do kontekstu historycznego związanego z kulturą i sztuką, jest jakoby wyzuta z samej działalności związanej z tymi obszarami. Ponadto, w okolicy mieszka wielu osób słabo zintegrowanych ze społecznością twórców. Stworzono więc przestrzeń i okoliczności do kreatywnej ekspresji w grupach międzypokoleniowych. Były to … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku przy Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie”

Suwałki
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach

Przedsięwzięciu wolontariuszek przyświecało hasło „Czuć się potrzebnym dla drugiego człowieka”. Chcąc przeciwdziałać izolacji grupy młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, zapewnić im akceptację, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, zorganizowały szereg wspólnych działań. Założyły wspólnie “Zakątek ziołowo kwiatowy”, dzięki któremu uczestnicy mają obecnie możliwość korzystania z nowalijek posadzonych i pielęgnowanych przez siebie. Młodzież nauczyła się też piec pierniczki i … Czytaj dalej „Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach”

Redzikowo
Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Redzikowie

Do grupy wolontariatu seniorzy zaprosili podopiecznych DPS w Lubuczewie, aby wspólnie poprawić jakość życia zwierząt w Słupskim schronisku TOZ. W ramach działań społecznych „Nie bądź obojętny/a” wyprowadzali na spacery psy i zabawiali koty w kociarni. Wytwarzali także rękodzieło, które sprzedawali na lokalnych wydarzeniach, a dochód z jego sprzedaży przeznaczali na zakup specjalistycznej karmy i leków. … Czytaj dalej „Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Redzikowie”

Oborniki Śląskie
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Atena”

Zmartwione ilością plastikowych śmieci w okolicznych lasach, wolontariuszki z UTW “Atena” zaczęły działać. Nie tylko zabrały młodzież do lasu, aby go wysprzątać, ale i zasadziły wspólnie z nimi 1000 nowych drzewek w ramach partnerstwa z nadleśnictwem. Pozyskały również od członków społeczności nieużywane tekstylia, aby uszyć z nich torby na zakupy. Swoje wyroby rozdawały na lokalnym … Czytaj dalej „Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Atena””

Kamienna Góra
Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Choć wolontariuszki z KUTW mają już wieloletnie doświadczenie w wolontariacie, postanowiły w ramach uczestnictwa w projekcie “UTW dla społeczności” trochę przeformułować swoją działalność. Z działań o charakterze pomocowym przeszły na model włączający odbiorców w działania, szczególnie dbając przy tym o dobrostan emocjonalny swoich odbiorców. Seniorki, wspólnie z podopiecznymi DPS, podjęły naukę tańców ludowych, by razem … Czytaj dalej „Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku”

Aleksandrów Łódzki
Uniwersytet III Wieku w Aleksandrowie Łódzkim

Wolontariusze i wolontariuszki zaprosili do swojego działania uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bełdowie, a także pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, aby wspólnie dokonać inwentaryzacji drzew w gminie, wytypować pomniki przyrody oraz stworzyć ich turystyczną mapę. Inicjatywy obejmowały także spacery z dendrologiem i tematyczny konkurs fotograficzny. Współpraca z WOŚ została wypracowana jako trwała, a aleksandrowscy … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Aleksandrowie Łódzkim”

Staszów
Uniwersytet III Wieku w Sztaszowie

Wolontariuszki z UTW, związane także z grupą miłośników Ziemi Staszowskiej, zorganizowały serię wywiadów z najstarszymi staszowianami i staszowiankami, pamiętającymi jeszcze lata świetności miasta z czasów funkcjonowania zakładów przemysłowych. Wywiady przeprowadziły we współpracy z młodzieżą licealną. Dzięki wspólnym działaniom nastolatki ze Staszowa nie tylko poznali historię swojej społeczności z pierwszej ręki, ale również zaangażowali się w … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Sztaszowie”

Łódź
Uniwersytet III Wieku AHE

Łodzianki − wolontariuszki zorganizowały serię spacerów śladami zasłużonych mieszkanek, korzystając z własnych społeczno-kulturalnych zasobów. W zorganizowanych wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele różnych pokoleń. Zwieńczeniem działań była wystawa fotografii i obrazów, przedstawiających unikalność Łodzi. Spotkania z autorami były szczególnie inspirujące dla najmłodszych uczestników, którzy dzięki działaniom wolontariuszek z UTW AHE zyskali nowe spojrzenie na własną lokalność.  

Łódź
Akademia Seniora Fundacji Activus

Animatorki z łódzkiej Akademii Seniora powołały grupę wolontariatu spośród uczestników warsztatów fotograficznych. Zdjęcia, które sami wykonali, zaprezentowali jako wystawę w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, dokąd przybywali Ukraińcy w związku z wybuchem wojny. Seniorki i seniorzy udokumentowali miasto poprzez ciekawe detale architektoniczne oraz nietypowe ujęcia, a ich prace stały się dla nowo przybyłych … Czytaj dalej „Akademia Seniora Fundacji Activus”

Wąsosz
Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu

Łącząc zamiłowanie do sportu oraz do historii, wolontariuszki z UTW w Wąsoszu przeprowadziły dla mieszkańców miasta grę terenową, która zgromadziła wszystkie pokolenia. Uczestnicy w różnym wieku musieli się wykazać zarówno sprawnością fizyczną, jak i wiedzą o swojej lokalności. Finał gry miał charakter pikniku rodzinnego i wspólnego świętowania. Dzięki partnerstwu z lokalnym MOSIR, wydarzenie udało się … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu”

Kudowa-Zdrój
Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju

Kudowianie, zainspirowani archiwalnym nagraniem dotyczącym historii miejscowości opartej na nieistniejących już zakładach przetwórstwa tekstylnego, postanowili rozwinąć ten wątek, tworząc własny film. W wyprodukowanym filmie wykorzystali archiwalny materiał, nagrane wywiady z byłymi pracownikami zakładów oraz nowe ujęcia z drona, przedstawiające industrialną zabudowę Kudowy Zdroju. Przypomnieli w ten sposób wszystkim kudowianom, jak funkcjonujące na tym terenie zakłady … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju”

Kęty
Uniwersytet III Wieku w Kętach

Wolontariusze z UTW w Kętach promowali aktywność fizyczną wśród seniorów, organizując dla społeczności lokalnej turnieje gry w boule. Sama dyscyplina zyskała tak dużą popularność wśród mieszkańców Kęt i okolic, że udało się wybudować negocjowany od dawna boulodrom. Jego uroczyste uruchomienie było jednocześnie podsumowaniem projektu animatorów z Kęt, którzy mają już kolejne plany na działania społeczne … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Kętach”

Goniądz
Uniwersytet III Wieku w Goniądzu

Animatorki z UTW w Goniądzu uruchomiły grupę wolontariacką, która pozyskała od lokalnej społeczności fotografie z domowych archiwów. Dzięki zebranym zdjęciom udało się odtworzyć historię Goniądza z okresu od przełomu wieków do dziś. Materiały zaprezentowano na wystawie w szkole podstawowej, której uczniowie wzięli udział w warsztatach fotograficznych. Na zajęciach seniorzy pokazali młodym nie tylko tradycyjne techniki … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku w Goniądzu”

Choczewo
Uniwersytet III Wieku “Carpe Diem Semper” w Choczewie

We współpracy z gminnymi świetlicami środowiskowymi wolontariusze z choczewskiego UTW „Carpe Diem Semper” przeprowadzili serię warsztatów plastyczno-rękodzielniczych dla dzieci. Prace powstawały z wykorzystaniem różnych technik i materiałów, które pochodziły z recyklingu. Dzieci wykonały także malowidła na kaflach, a wszystkie powstałe dzieła można było podziwiać na pikniku rodzinnym. Wolontariusze kontynuują współprace ze wspomnianymi świetlicami w całej … Czytaj dalej „Uniwersytet III Wieku “Carpe Diem Semper” w Choczewie”

Marki
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek przybliżyli mieszkańcom historię ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Do wspólnych działań udało się zaangażować lokalną społeczność oraz pasjonatów historii Marek. Zwieńczeniem projektu była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach”

Kaźmierz
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy. Uczestnicy nie tylko zadbali o kondycję fizyczną, ale lepiej poznali historię i przyrodę gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Dzięki zaangażowaniu  członków grupy wolontariackiej, został opracowany przewodnik z trasami rowerowymi  pt. „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”, dostępny dla … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu”

Miechów
Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie

Pasjonaci z UTW z Miechowa zaplanowali i przeprowadzili dla mieszkańców miasta spotkania na tematy przyrodnicze, uświadamiając, jak ważne jest poszanowanie i ochrona rzadko rosnącej roślinności w rezerwatach Natura 2000 – głównie storczyków. Ważnym celem było „wyciągnięcie” z domów jak największej grupy osób, aby wzięły udział w wyprawach rowerowych oraz pieszych wypadach Nordic-walking do rezerwatów, których … Czytaj dalej „Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie”

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content