Uniwersytet III Wieku przy Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie

Ścinawskie wolontariuszki dobrze rozpoznały, że istniejąca w okolicy bogata infrastruktura, często odnosząca się do kontekstu historycznego związanego z kulturą i sztuką, jest jakoby wyzuta z samej działalności związanej z tymi obszarami. Ponadto, w okolicy mieszka wielu osób słabo zintegrowanych ze społecznością twórców. Stworzono więc przestrzeń i okoliczności do kreatywnej ekspresji w grupach międzypokoleniowych. Były to warsztaty twórcze zarówno w przestrzeniach CKiT, jak i w plenerze oraz działania teatralne i performatywne. Zintegrowana w ten sposób grupa wybrała się na wspólne kontemplowanie sztuki do muzeów we Wrocławiu. Zaś w samej Ścinawie odbył się, w ramach finału,  wernisaż, na którym uczestnicy występowali nie tylko w roli twórców, ale i kuratorów swoich prac.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Atena”

Zmartwione ilością plastikowych śmieci w okolicznych lasach, wolontariuszki z UTW “Atena” zaczęły działać. Nie tylko zabrały młodzież do lasu, aby go wysprzątać, ale i zasadziły wspólnie z nimi 1000 nowych drzewek w ramach partnerstwa z nadleśnictwem. Pozyskały również od członków społeczności nieużywane tekstylia, aby uszyć z nich torby na zakupy. Swoje wyroby rozdawały na lokalnym pikniku, wymieniając każdą na 5 sztuk plastikowych odpowiedników, chcąc w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia ich obiegu. Zachęcone idealnie układającą się ze społecznością współpracą, chcą kontynuować te działania. Kto wie, może nawet uda im się plastikowe torby całkiem wyelimiować z użytku.

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Choć wolontariuszki z KUTW mają już wieloletnie doświadczenie w wolontariacie, postanowiły w ramach uczestnictwa w projekcie “UTW dla społeczności” trochę przeformułować swoją działalność. Z działań o charakterze pomocowym przeszły na model włączający odbiorców w działania, szczególnie dbając przy tym o dobrostan emocjonalny swoich odbiorców. Seniorki, wspólnie z podopiecznymi DPS, podjęły naukę tańców ludowych, by razem występować na wydarzeniach lokalnych. Równolegle  zadbały o budowanie bliższych relacji ze swoimi nowymi partnerami. Na zorganizowanej dla nich wycieczce przeprowadziły warsztaty o emocjach i wchodzeniu w relacje, aby każdy mógł sam ocenić i zrozumieć te, które zawiązały się w trakcie wspólnie podjętych działań.

Uniwersytet III Wieku w Kudowie-Zdroju

Kudowianie, zainspirowani archiwalnym nagraniem dotyczącym historii miejscowości opartej na nieistniejących już zakładach przetwórstwa tekstylnego, postanowili rozwinąć ten wątek, tworząc własny film. W wyprodukowanym filmie wykorzystali archiwalny materiał, nagrane wywiady z byłymi pracownikami zakładów oraz nowe ujęcia z drona, przedstawiające industrialną zabudowę Kudowy Zdroju. Przypomnieli w ten sposób wszystkim kudowianom, jak funkcjonujące na tym terenie zakłady strukturyzowały nie tylko zawodowe, lecz także społeczne i kulturalne życie mieszkańców. Prezentacja filmu pt. „Bawełniane kroniki pamięci” oraz wystawa zebranych materiałów w Teatrze Zdrojowym stały się ważnym kulturalnym wydarzeniem lokalnym.

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku

Wolontariusze Złotostockiego UTW utworzyli miejski teatr międzypokoleniowy, do którego zaprosili członków lokalnej społeczności w różnym wieku. Działania artystyczne i swoboda tworzenia okazały się najlepszymi okolicznościami i warunkami dla porzucenia uprzedzeń i stereotypów dzielących pokolenia. Zaciekawiły również osoby młode, którym udało się choć na chwilę oderwać od telefonów i komputerów. W efekcie pracy warsztatowej pod okiem profesjonalnej instruktorki i reżyserki teatralnej wystawiono dla szerszej widowni spektakl. Społeczność Złotego Stoku doceniła nie tylko artystyczny, ale i integracyjny wymiar działania zainicjowany przez seniorów.

 

Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali szereg inicjatyw lokalnych, mających na celu integrację grupy wsparcia „Srebrny wolontariat”” z rodzinami zastępczymi, mieszkającymi w Świdnicy, a także z seniorami z Dziennego Domu „Senior Plus”” w Wałbrzychu. Uczestnicy projektu wypracowali zasady współpracy i wybrali koordynatorów poszczególnych działań. Współpracowali m.in. przy projekcie „Lato na podwórkach” Fundacji „Ładne historie”” oraz przy koncertach XXI Festiwalu Bachowskiego przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Podjęli również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu

Wolontariusze Wałbrzyskiego Stowarzyszenia, inspirując się faktem, iż rok 2021 to w Wałbrzychu Rok Kobiet, zorganizowali obsługę Telefonu Senioralnego. Zachęcali starsze kobiety do wspominkowych rozmów na temat własnego życia. W efekcie tego powstały fascynujące opowieści o tym, jak budowały one swoje życie w okresie powojennym, kiedy przyjechały do Wałbrzycha z różnych stron świata. Animatorkom udało się dotrzeć do osób, które miały wpływ na historię powojenną miasta, a których świadectwa nie zostały wcześniej nigdzie udokumentowane. Grupa wolontariacka planuje kontynuować działanie poprzez działalność wydawniczą i popularyzowanie zebranej historii lokalnej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wrocławiu

Podwórkowe gry i zabawy z dawnych lat to główny temat projektu zoragnizowanego przez Wolontariuszki wrocławskiego UTW. Uczestnicy projektu opracowali zasady i regulaminy szeregu gier, które znalazły się potem w obszernej broszurze, dystrybuowanej w lokalnych szkołach podstawowych. Odbyły sie także spotkania dla dzieci z zaprzyjaźnionych szkół. Zaprezentowano wtedy gry i zabawy z dawnych lat, pokazując nie tylko dzieciom, ale też rodzicom i dziadkom, jak można wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie

Towarzyskie rozgrywki w Scrabble i Remmikub to działania, w które zaangażowali się seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie. Młodsi i starsi mieszkańcy spotykali się w okolicznej kawiarni i uczyli się gier logicznych i łamigłówek. Ciekawość i poznawanie nowych gier dawała nam możliwość urozmaicenia sobie czasu i ambitnego przygotowania się do poznawania nowych rzeczy – opowiada jedna z uczestniczek projektu. Wolontariusze 60+ prowadzili spotkania raz w miesiącu, a bardziej wprawieni gracze mogli się mierzyć ze sobą w turniejach towarzyskich.

Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zaniedbany Ogród Jordanowski w Wałbrzychu postanowili reaktywować seniorzy! Słuchacze Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili szereg akcji mających na celu przywrócenie do życia terenu zielonego w dzielnicy Piaskowa Góra. Najpierw seniorzy zaangażowali do działania dzieci oraz młodzież – zorganizowali „potyczki sportowe” połączone ze sprzątaniem terenu ze śmieci. Następnie wolontariusze 60+ zgłosili projekt do budżetu partycypacyjnego. Przygotowali program oraz koszty. Aktywnie zbierali podpisy i promowali swoją inicjatywę, która w efekcie otrzymała dotację. Zadanie pod tytułem „Ogródek Jordanowski – reaktywacja I etap – RAZ, DWA, TRZY! – dzieci, młodzież oraz my!” zintegrowało trzy różne grupy społeczne: dzieci, seniorów oraz mieszkańców Wałbrzycha. W ramach działań przygotowanych przez Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ogródku odbywały się pikniki, wykłady, spotkania sąsiedzkie oraz rozrywkowe.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content