Kudowianie, zainspirowani archiwalnym nagraniem dotyczącym historii miejscowości opartej na nieistniejących już zakładach przetwórstwa tekstylnego, postanowili rozwinąć ten wątek, tworząc własny film. W wyprodukowanym filmie wykorzystali archiwalny materiał, nagrane wywiady z byłymi pracownikami zakładów oraz nowe ujęcia z drona, przedstawiające industrialną zabudowę Kudowy Zdroju. Przypomnieli w ten sposób wszystkim kudowianom, jak funkcjonujące na tym terenie zakłady strukturyzowały nie tylko zawodowe, lecz także społeczne i kulturalne życie mieszkańców. Prezentacja filmu pt. „Bawełniane kroniki pamięci” oraz wystawa zebranych materiałów w Teatrze Zdrojowym stały się ważnym kulturalnym wydarzeniem lokalnym.
Wolontariusze Złotostockiego UTW utworzyli miejski teatr międzypokoleniowy, do którego zaprosili członków lokalnej społeczności w różnym wieku. Działania artystyczne i swoboda tworzenia okazały się najlepszymi okolicznościami i warunkami dla porzucenia uprzedzeń i stereotypów dzielących pokolenia. Zaciekawiły również osoby młode, którym udało się choć na chwilę oderwać od telefonów i komputerów. W efekcie pracy warsztatowej pod okiem profesjonalnej instruktorki i reżyserki teatralnej wystawiono dla szerszej widowni spektakl. Społeczność Złotego Stoku doceniła nie tylko artystyczny, ale i integracyjny wymiar działania zainicjowany przez seniorów.
Wolontariusze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali szereg inicjatyw lokalnych, mających na celu integrację grupy wsparcia „Srebrny wolontariat”” z rodzinami zastępczymi, mieszkającymi w Świdnicy, a także z seniorami z Dziennego Domu „Senior Plus”” w Wałbrzychu. Uczestnicy projektu wypracowali zasady współpracy i wybrali koordynatorów poszczególnych działań. Współpracowali m.in. przy projekcie „Lato na podwórkach” Fundacji „Ładne historie”” oraz przy koncertach XXI Festiwalu Bachowskiego przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Podjęli również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Wolontariusze Wałbrzyskiego Stowarzyszenia, inspirując się faktem, iż rok 2021 to w Wałbrzychu Rok Kobiet, zorganizowali obsługę Telefonu Senioralnego. Zachęcali starsze kobiety do wspominkowych rozmów na temat własnego życia. W efekcie tego powstały fascynujące opowieści o tym, jak budowały one swoje życie w okresie powojennym, kiedy przyjechały do Wałbrzycha z różnych stron świata. Animatorkom udało się dotrzeć do osób, które miały wpływ na historię powojenną miasta, a których świadectwa nie zostały wcześniej nigdzie udokumentowane. Grupa wolontariacka planuje kontynuować działanie poprzez działalność wydawniczą i popularyzowanie zebranej historii lokalnej.
Podwórkowe gry i zabawy z dawnych lat to główny temat projektu zoragnizowanego przez Wolontariuszki wrocławskiego UTW. Uczestnicy projektu opracowali zasady i regulaminy szeregu gier, które znalazły się potem w obszernej broszurze, dystrybuowanej w lokalnych szkołach podstawowych. Odbyły sie także spotkania dla dzieci z zaprzyjaźnionych szkół. Zaprezentowano wtedy gry i zabawy z dawnych lat, pokazując nie tylko dzieciom, ale też rodzicom i dziadkom, jak można wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu.
Towarzyskie rozgrywki w Scrabble i Remmikub to działania, w które zaangażowali się seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie. Młodsi i starsi mieszkańcy spotykali się w okolicznej kawiarni i uczyli się gier logicznych i łamigłówek. Ciekawość i poznawanie nowych gier dawała nam możliwość urozmaicenia sobie czasu i ambitnego przygotowania się do poznawania nowych rzeczy – opowiada jedna z uczestniczek projektu. Wolontariusze 60+ prowadzili spotkania raz w miesiącu, a bardziej wprawieni gracze mogli się mierzyć ze sobą w turniejach towarzyskich.
Zaniedbany Ogród Jordanowski w Wałbrzychu postanowili reaktywować seniorzy! Słuchacze Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili szereg akcji mających na celu przywrócenie do życia terenu zielonego w dzielnicy Piaskowa Góra. Najpierw seniorzy zaangażowali do działania dzieci oraz młodzież – zorganizowali „potyczki sportowe” połączone ze sprzątaniem terenu ze śmieci. Następnie wolontariusze 60+ zgłosili projekt do budżetu partycypacyjnego. Przygotowali program oraz koszty. Aktywnie zbierali podpisy i promowali swoją inicjatywę, która w efekcie otrzymała dotację. Zadanie pod tytułem „Ogródek Jordanowski – reaktywacja I etap – RAZ, DWA, TRZY! – dzieci, młodzież oraz my!” zintegrowało trzy różne grupy społeczne: dzieci, seniorów oraz mieszkańców Wałbrzycha. W ramach działań przygotowanych przez Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ogródku odbywały się pikniki, wykłady, spotkania sąsiedzkie oraz rozrywkowe.