Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali szereg inicjatyw lokalnych, mających na celu integrację grupy wsparcia „Srebrny wolontariat”” z rodzinami zastępczymi, mieszkającymi w Świdnicy, a także z seniorami z Dziennego Domu „Senior Plus”” w Wałbrzychu. Uczestnicy projektu wypracowali zasady współpracy i wybrali koordynatorów poszczególnych działań. Współpracowali m.in. przy projekcie „Lato na podwórkach” Fundacji „Ładne historie”” oraz przy koncertach XXI Festiwalu Bachowskiego przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Podjęli również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Grupa wolontariatu przygotowała wystawę dokumentującą przemysłową historię miasta na podstawie działalności jednego z największych zakładów przemysłowych Metalurgia. Wolontariuszki i wolontariusze przeprowadzili wywiady z byłymi pracownikami zakładu oraz zebrali zdjęcia i pamiątki, które potem przekazali Muzeum Regionalnemu w Radomsku, gdzie planowane jest utworzenie nowego działu fonicznego. Projekt został zaprezentowany w formie wystawy zdjęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dawnej siedzibie Zarządu Metalurgii.

Paczkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Sesje zdjęciowe, wystawy, konkurs fotograficzny. To inicjatywy, które miały miejsce w Paczkowie za sprawą seniorów i seniorek z Paczkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do swoich działań zaprosili makijażystki, fotografów oraz firmy i instytucje lokalne. Wszystko po to, aby przeciwdziałać izolacji społecznej i wzmacniać więzi międzypokoleniowe. Dzięki wspólnej pracy osób z różnych środowisk, seniorzy i seniorki nauczyli się obsługi narzędzi internetowych, szczególnie przydatnych w czasie pandemii. Za pomocą internetu byli w stanie utrzymywać kontakt nawet w izolacji, a dzięki temu planować i organizować dalsze działania związane z projektem.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tuliszkowie

Grupa wolontariuszy stworzyła „Zakątek” – miejsce spotkań dzieci i dorosłych, w tym seniorów. Zorganizowała uporządkowanie terenu, zieleni, zakupiła ławki i kosze na śmieci, odnowiła istniejące urządzenia do zabawy dla dzieci. Wolontariusze pomalowali piaskownicę, huśtawki, ściany budynku, graniczącego z placem (stworzono mural i nadano nazwę placu).

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kultury w Piasecznie

Jak skutecznie eliminować plastik z codziennego życia? Jak korzystać z recyclingu? Jak poszukiwać proekologicznych rozwiązań w internecie? „Eko Babki UTW” spieszą z pomocą! Wolontariuszki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Piasecznie edukowały społeczność lokalną z zakresu ekologii poprzez warsztaty, integrację i zabawę. Mimo pandemii spotykały się online, a jeśli pozwalały na to okoliczności – na żywo. Celem Joanny Samojlik i Reny Banachowicz było przede wszystkim zachęcenie mieszkańców Piaseczna do korzystania z toreb na zakupy wielokrotnego użytku zamiast z toreb plastikowych. Eko Babki zdołały jednak zrobić znacznie więcej – stworzyły wspólnotę międzypokoleniową, która zaangażowała grupy lokalne w działania na rzecz ochrony środowiska, np. w akcję sadzenia krzewów i drzewek w ramach zalesiacze.pl. W planach Babki mają jeszcze wsparcie inicjatywy „Alramu dla Klimatu w Piasecznie” oraz uszycie materiałowych lalek dla dzieci z Domu dziecka lub hospicujm.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Państwowej Szkoły Wyższej im. JP II w Białej Podlaskiej

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białej Podlaskiej  ożywili przestrzeń miejską sadząc w niej rośliny ozdobne. Do pomocy zaangażowali pracowników Zakładu Produkcyjno-Handlowego „Zieleń” oraz mieszkańców pobliskiego osiedla. Efektem ich wspólnej pracy było zasadzenie roślin ozdobnych na trawniku przed cmentarzem jeńców włoskich oraz przeprowadzenie warsztatów dla społeczności lokalnej z ekspertkami, które nauczyły mieszkańców jak dbać o rośliny ozdobne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Parzęczewie

Grupa wolontariatu proponuje czytanie bajek terapeutycznych jako formę wspierania dzieci w czasie epidemii.
Dzielenie się książkami, akcja „nowe życie książek” działają tu jako forma integracji i aktywizacji społeczności lokalnej.
Grupa skupia się na bajkach terapeutycznych, które pomogą dzieciom radzić sobie w kryzysie związanym z pandemią. Pierwszy etap to zaprojektowanie, zbudowanie, postawienie i uruchomienie dwóch biblioteczek plenerowych w przestrzeni publicznej Parzęczewa. Ważnym aspektem planowanych działań jest współpraca ze szkołami.
Kolejny etap to warsztaty z tworzenia papieru czerpanego.

Lądkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Jakie zabytki kryją się w Gminie Lądek? Dowiemy się z Miniprzewodnika, którego autorką jest Iwona Szubińska, wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Iwona stworzyła międzypokoleniowy projekt, angażujący mieszkańców Lądka we wspólną pracę: młodzież malowała obrazy i wyszukiwała informacje o lokalnych pomnikach kultury, starsi przekazywali wiedzę o okolicy. Miniprzewodnik został udostępniony uczestnikom Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskie w Lądzie. Pełni funkcję informacyjną i zachęca do odwiedzania miejscowości przez turystów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content