Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowie

Odrabiajki – czyli pomoc w odrabianiu lekcji, Kraina kolorów – warsztaty plastyczne dla najmłodszych dzieci, Kreatywni – warsztaty podczas których robiono biżuterię, kartki i dekoracje świąteczne, ozdoby z koralików, Drugie życie – warsztaty odnawiania i przerabiania starych rzeczy – to zajęcia, które zorganizowali Wolontariusze i Wolontariuszki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie dla podopiecznych Stowarzyszenia Siemacha SPOT. Zajęcia edukacyjne i plastyczne odbywały się 2-3 razy w tygodniu na przestrzeni kilku miesięcy. Członkowie Tarnowskiego UTW zorganizowali także zbiórkę gier, akcesoriów plastycznych, bajek do wyświetlania i rzutnika.

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włodawie

Członkowie włodawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postawili sobie za cel zaktywizowanie lokalnej społeczności Seniorów. Zachęcano do tworzenia “Kuferka wspomnień” i “Pudełka życia”. Zaangażowane osoby chętnie dzieliły się i spisywały swoje wspomnienia z dawnych, często trudnych, lat. W “Pudełku życia” umieszczono informacje o stanie zdrowia, chorobach i przyjmowanych lekach przez daną osobę. Takie pudełko umożliwi szybkie dotarcie do informacji służbom medycznym w razie potrzeby. Idea ta została bardzo pozytywnie odebrana przez Seniorów i Seniorki we Włodawie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rewalu

Członkowie Rewalskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z grupą wolontariuszy i dziećmi z lokalnych szkół zorganizowali cykl warsztatów plastycznych. Podczas spotkań tworzono wianki, stroiki, kartki świąteczne, dekorowano jajka, robiono palmy – najwyższa miała aż 3 metry! Zorganizowano także otwarte Śniadanie Wielkanocne dla mieszkańców gminy. Członkowie UTW i grupy wolontariackiej razem przygotowali tradycyjne dania, m.in. żur, jajka faszerowane, sałatkę jarzynową. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez dzieci podczas warsztatów plastycznych, odbył się także występ chóru i wykład o tradycjach wielkanocnych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Morągu

Grupa Wolontariuszek i Wolontariuszy z UTW w Morągu zorganizowała aktywności dla dzieci z dwóch wsi oddalonych o kilkanaście kilometrów od miasta. Najpierw odbyły się zajęcia zapoznawcze, podczas których dzieci z różnych szkół i wsi miały okazję do wzajemnego poznania się. W kolejnych miesiącach odbywały się wspólne aktywności: dzieci wraz z wolontariuszami z UTW pojechały na wycieczkę do Olsztyna, a tam odwiedziły Teatr Lalek i obejrzały spektakl “Niebieski piesek”. Dzieci spędziły także dzień w parku zwierząt i uczestniczyły w zajęciach: “Prawda i legenda o królestwie żab” i “O małej Ojczyźnie”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie

Udział w rajdzie rodzinnym, warsztaty rękodzieła ludowego, zwiedzanie Muzeum Starych Zegarów, wycieczka do Krakowa, wizyta w teatrze na spektaklu “Szewczyk Dratewka” – to tylko niektóre działania przygotowane dla grupy dzieci z lokalnej szkoły. Przez kolejne miesiące odbywały się także grupowe zajęcia dydaktyczne: organizowane były gry i zabawy edukacyjne, wspólnie śpiewano i spędzano czas, co zaoowocowało zbudowowaniem niezwykłej relacji między dziećmi a członkami UTW. Wolontariusze organizowali także cykliczne spotkania swojej grupy, podczas których pracowali nad udoskonaleniem projektu – analizowali efekty, przeszkody które napotkali i szukali dla nich rozwiązań.

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Wrocławiu

Podwórkowe gry i zabawy z dawnych lat to główny temat projektu zoragnizowanego przez Wolontariuszki wrocławskiego UTW. Uczestnicy projektu opracowali zasady i regulaminy szeregu gier, które znalazły się potem w obszernej broszurze, dystrybuowanej w lokalnych szkołach podstawowych. Odbyły sie także spotkania dla dzieci z zaprzyjaźnionych szkół. Zaprezentowano wtedy gry i zabawy z dawnych lat, pokazując nie tylko dzieciom, ale też rodzicom i dziadkom, jak można wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Puławach

Bajarki znad Wisły to nazwa niezwykłego projektu seniorek z Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu zostało wyszkolonych 14 bajarek, które następnie przeprowadziły osiem akcji czytania bajek na terenie Pałacu Czartoryskich oraz w miejskim szpitalu. Każda z bajarek samodzielnie przygotowała strój i stworzyła indywidualny repertuar bajek. Przygotowano także spektakl dla dzieci. Bajarki specjalnie na tę okazję napisały scenariusz, przygotowały stroje i scenografię, odbyły lekcje z emisji głosu, dykcji i pracy z oddechem. Przedstawienie wystawiono w przedszkolach i szkołach. Bajarki znad Wisły przeprowadziły także akcje czytania bajek w lokalnych szkołach.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejewie

Wolontariusze Jędrzejewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali kompleksowy kurs Nordic walkingu dla lokalnych Seniorów. W ramach projektu odbył się wykład policji o bezpieczeństwie pieszych w ruchu ulicznym oraz wykład fizjoterapeuty o roli nordic walkingu dla zdrowia osób starszych. A to wszystko pod patronatem medialnym Gazety Jędrzejewskiej. Odbyło się także spotkanie edukacyjne w Centrum Edukacji Leśnej w Laskowie. To wszystko zaowocowało zmianą nastawienia jędrzejewskich Seniorów do idei wolontariatu i zaktywizowanie nowych grup.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy

Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku “Agora Nestora” przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy podjął współpracę z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu w Bydgoszczy i Klubem Nauczyciela Seniorów. Razem zorganizowali m.in. 4-dniowy plener malarski dla bydgoskich Seniorów zakończony wernisażem, warsztaty śpiewu chóralnego, występ chóralny podczas święta Niepodległości, a nawet warsztaty flamenco.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzeszowie

Rejs katamaranem po Rzeszowskim Zalewie na Wisłoku, wycieczka do Bolestraszyc, nauka chodzenia po linie, art terapia – to tylko niektóre z licznych aktywności, jakie przeprowadzili Członkowie Rzeszowskiej Akademi 50+ dla dzieci z lokalnej szkoły. Efektem wielomiesięcznej współpracy była wyjątkowa więź, jaka zawiązała się nie tylko między wolontariuszami UTW, ale też między Seniorami a dziećmi.

Przemyski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zajęcia plastyczne, malowanie na szkle, pomoc w nauce. W Świetlicy Rodzin Zastępczych w Przemyślu, wolontariusze Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracowali z dziećmi i ich opiekunami. Na warsztatach wykonywali razem rysunki i kwiaty z bibuły. Seniorzy spotykali się również z dziećmi z Osiedlowego Klubu, którym pomagali odrabiać lekcje i pokonywać trudności w nauce. Odbywały się tam także zajęcia plastyczne. Na koniec, wolontariusze 60 + zorganizowali dzieciom wystawę. We współpracy z Nadleśnictwem Bircza, seniorzy zabrali młodszych towarzyszy na wycieczkę krajoznawczą. Zwiedzali Muzeum Przyrodnicze i poznawali pracę leśników.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content