Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Żarskim Centrum Kultury

Rozśpiewać mieszkańców Żar – taki cel postawili sobie seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Żarskim Centrum Kultury. Pracę rozpoczęli od najmłodszych: odwiedzali przedszkola i wspólnie z dziećmi układali rymowanki i wiersze, które potem wzięły udział w „Wierszowanym Konkursie”. Najważniejszym punktem projektu było zorganizowanie imprezy „Żarska Niezapominajka” w parku przypałacowym miasta. Wszyscy uczestnicy imprezy ubrali się na niebiesko, czyli w kolorze niezapominajki. W ramach wydarzenia odbyła się premiera „kocykowego śpiewania” z grupą wolontariuszy 60+ „Bemole”, która potem wzięła udział również w występach m.in. w ośrodku rekreacji „Karaś”, podczas Międzynarodowych Plenerowych Spotkań ze Sztuką i Dni Żar.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rykach

„Kwiatowe lato z wolontariatem” to inicjatywa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rykach. Wolontariusze 60+ zaangażowali w działania ogrodnicze mieszkańców miasta, a także dzieci i młodzież z Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz klubu „Nasza Zmienia”. Razem upiększali otoczenie, uczyli się sadzić i pielęgnować kwiaty i klomby, przygotowywać podłoże pod zasiew. Nasza praca motywuje mieszkańców do upiększania swoich balkonów, tarasów i ogrodów, co wpływa na pozytywny wizerunek naszego miasta – podsumowuje jedna z autorek projektu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie

Seniorzy z Międzychodu postanowili nauczyć dzieci w wieku przedszkolnym zabaw swoich dziadków. Dzieci na ich podstawie wykonały ilustracje, które potem umieszczono w broszurce pod tytułem „Gry i zabawy naszych dziadków”. Z okazji Dnia Dziecka, słuchacze Uniwersytetu przygotowali przedszkolakom spektakl oraz wręczyli proekologiczną nagrodę-kolorowankę. W Łężyczkach i Zamyślinie, seniorzy odwiedzili Domy Pomocy Społecznej, gdzie wystąpili z przedstawieniem „Dawnych wspomnień czar” i spędzili czas z podopiecznymi przy tańcach i muzyce. W Centrum Animacji Kultury, dzieci z ubogich rodzin wykonały razem z wolontariuszami 60+ przedstawienie „Akcja Gwiazdor”. Uniwersytecka grupa artystyczna „Feniks” natomiast, wzięła udział w Jarmarku Świątecznym z repertuarem piosenek bożonarodzeniowych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie

Towarzyskie rozgrywki w Scrabble i Remmikub – to działania, w które zaangażowali się seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szklarskiej Porębie. Spotykali się w okolicznej kawiarni i razem z mieszkańcami, młodszymi i starszymi, uczyli się gier logicznych i łamigłówek. Ciekawość i poznawanie nowych gier dawała nam możliwość urozmaicenia sobie czasu i ambitnego przygotowania się do poznawania nowych rzeczy – opowiada jedna z uczestniczek projektu. Wolontariusze 60+ prowadzili spotkania raz w miesiącu, a bardziej wprawieni gracze mogli się mierzyć ze sobą w turniejach towarzyskich.

Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Spektakl „Grunt to rodzinka” grupy teatralnej „Młodzi duchem” zagościł w Domu Ośrodka Dziennego Pobytu i Rehabilitacji dla Seniorów i Niepełnosprawnych „Dom Bez Barier – Maja” w Wodzisławiu. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla podopiecznych wspólne śpiewy z wokalistkami swojego zespołu „Sześćdziesiątki”. Chór występował także w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. W ramach działań projektowych z dziećmi, seniorzy przeprowadzili warsztaty kulinarne dla maluchów z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego pod tytułem „Gotowanie z babcią”. Przyrządzali razem zupę pomidorową i sernik z brzoskwiniami. Następnie dzieci wykonywały ilustracje do zrobionych potraw, które miały znalazły się w książce kulinarnej.

Stowarzyszenie Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Seniorzy z Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opiekowali się starszymi kolegami i koleżankami. Pomagali umawiać wizyty lekarskie i robić zakupy. Wspierali w rekonwalescencji po przebytych operacjach. Wolontariuszki 60+, które posiadają doświadczenie zawodowe w zakresie prawa, udzielały potrzebującym konsultacji. Słuchacze Uniwersytetu organizowali starszym towarzyszom „urodziny 75+”.  Z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej nagrywali i zapisywali ciekawe wspomnienia, tworząc Gazetkę ze zdjęciami. Razem śpiewali, recytowali poezję, oglądali filmy. Chór Uniwersytetu występował dla osób z Zakładów Opieki w Łańcucie, Żołyni i Husowa. Seniorzy przeprowadzili także zbiórkę odzieży „Przewietrzamy szafy”. Ubrania zostały przekazane Domowi Pomocy Społecznej, a dochód ze sprzedaży oddano na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Starogardzkim Centrum Kultury

Seniorzy ze Starogardu stworzyli ogród ziołowo-kwiatowy. Do jego powstania zaangażowali społeczność lokalną. Razem z dziećmi malowali ogrodzenie, a ze starszymi sąsiadami sadzili kwiaty i zioła. Wolontariusze 60+ zorganizowali również warsztaty rękodzieła dla dzieci oraz gry i zabawy. W ogródku powstał dla mieszkańców plener malarski, aby mogli kształcić swoje umiejętności plastyczne. Przez cały rok wolontariusze wymieniali się obowiązkami, dbając o rozbudowę i utrzymując porządek w ogrodzie. Prowadzili także działania dla osób z niepełnosprawnościami.

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał miano „Przyjaciela Domu Dziecka nr 9 w Łodzi”. Stało się tak za sprawą wolontariuszy 60+, którzy zrealizowali z dziećmi przedstawienie kukiełkowe i serię warsztatów artystycznych. Zaczęło się od zajęć plastycznych: dzieci projektowały scenografię wioski z Bullerbyn oraz kukiełki. Następnym krokiem była nauka piosenki z łódzką raperką Lilu. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach pisania wierszy z profesjonalnym poetą, aby pobudzić wyobraźnię i poćwiczyć wyrażanie swoich emocji. Mimo iż pierwsze próby szły ciężko, dzieci i seniorzy nie poddawali się. Dzielnie ćwiczyli swoje kwestie. Ostatecznie przedstawienie wypadło pomyślnie i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poza przedstawieniem, organizowali z podopiecznymi Domu Dziecka także zajęcia sportowe i terenowe. Ze społecznością lokalną uczcili Dzień Szwedzki, podczas którego występowali już razem z młodszymi towarzyszami. Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, seniorzy przygotowali dla dzieci występ pod tytułem „Kocia banda”.

Giżycki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Giżycku działa przy Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej. Jego wolontariusze przez cały rok pomagali podopiecznym Stowarzyszenia Tulipany, m.in. w dotarciu do lekarza i robieniu zakupów. Razem z młodzieżą szkolną, seniorzy przeprowadzili zbiórkę dla Banku Żywności w Olsztynie. W czasie wakacji, z pomocą uczniów Gimnazjum nr 1, zorganizowali piknik międzypokoleniowy w okolicznym parku. Wolontariusze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zainicjowali w Gimnazjum nr 1 grę w boccia, początkowo tylko w ramach zajęć wychowania fizycznego. Następnie, rozgrywki przeniesiono w przestrzeń publiczną: gry odbywały się na plaży miejskiej oraz na boisku przy Szkole Podstawowej nr 7. Powstała nawet Podwórkowa Liga Gry w Boccia!