Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Każdy wolontariat tworzony z ludźmi, w każdym wieku, ma sens”. To motto seniorów Zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do tego stwierdzenia zainspirowała ich praca z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 oraz wychowankami Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Zawierciu. Młodsi i starsi zorganizowali międzypokoleniowy piknik „Rowerowo-kolorowo”. Wolontariusze 50+ regularnie pomagali też dzieciom, które miały problemy w nauce: odrabiali razem lekcje oraz ćwiczyli pisanie i czytanie. Pod hasłem „tylko praktyka czyni mistrza”, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali dla uczniów szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. W ramach projektu odbyły się także warsztaty literacko-językowe z wychowankami Zakładu Poprawczego. W rezultacie wydano publikację utworów młodych pisarek, pod tytułem „Wierszowanki-Rymowanki”. Dzięki współpracy ze słuchaczami Uniwersytetu, młode dziewczyny z Zakładu Poprawczego wystawiły dla mieszkańców Zawiercia jasełka, podczas których wykonały własne utwory muzyczne.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stroiki, kartki okolicznościowe i ozdoby świąteczne – tego uczyli się seniorzy wraz z dziećmi ze świetlicy środowiskowej w Zgierzu, podczas warsztatów rękodzieła. Wykonane ozdoby zawisły na choince i we wnętrzu świetlicy. Kolejną akcją, którą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili z dziećmi były warsztaty kulinarne. W ramach zajęć, dzieci wypiekały i dekorowały ciasta, którymi podzieliły się ze starszymi towarzyszami na spotkaniu opłatkowym. W okresie świątecznym, seniorzy współpracowali również z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu w Zgierzu. Efektem ich pracy były jasełka i wspólne kolędowanie. Wolontariusze 60+ spotkali się z dziećmi w Nowym Roku, aby przekazać im pamiątkowe zdjęcia.

Wilanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bombowe szaleństwo” to akcja zrealizowana przez seniorów z Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rzecz społeczności lokalnej. Ponieważ projekt odbywał się w okresie świątecznym, temat przewodni wszystkich działań był związany z Bożym Narodzeniem. Wolontariusze 60+ przeprowadzili m.in. warsztaty decoupage z dziećmi z Zespołu Szkół nr 2 w ramach zajęć w świetlicy szkolnej. Odwiedzili też Dom Dziennego Pobytu Osób Starszych i obdarowali jego podopiecznych ozdobami choinkowymi. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali z dziećmi spektakl „Królowa śniegu”, a ozdoby wykonane wcześniej przez młodszych zostały sprzedane na kiermaszu bożonarodzeniowym w Powsinie. Na koniec wolontariusze 60+ nauczyli się jak wyplatać z papierowej wikliny, aby w przyszłości móc przekazać tę umiejętność młodzieży i uczyć ją, jak wykorzystać rzeczy z pozoru niepotrzebne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zamościu

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zamościu skierowali swoje działania głównie do dzieci. Razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. W. Łukasińskiego zorganizowali poranek pod hasłem „Dzień dobry Panie Tuwim” z wykorzystaniem rekwizytów i własnoręcznie robionych dekoracji. Dzieci malowały ilustracje do bajek, których słuchały, a na koniec odbył się konkurs na najlepszą pracę. Ponadto, zrealizowano zawody sportowe pod tytułem „Seniorada”. Uczestnicy zawodów mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, zmierzyć sobie ciśnienie i spacerować z instruktorem techniką nordic walking. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili w Zamościu sondaż „Zamojska przestrzeń miejska a problemy ludzi starszych”, którego wyniki przedstawiono Radzie Miasta. Z inicjatywy wolontariuszy 60+ w Książnicy Zamojskiej przygotowano wieczór poetycki, podczas którego aktorzy Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt czytali utwory Juliana Tuwima. Pod koniec roku 2013r. natomiast, miał miejsce pokaz międzypokoleniowego spektaklu „Królewna na ziarnku grochu” przy którym pracowały dzieci z Domu Dziecka oraz pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury. Pokaz odbył się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobii

Idea wolontariatu nie jest dla społeczeństwa oczywista. Ludziom brak odwagi, by zwracać się o pomoc, wstydzą się. Nauczyliśmy się, że wolontariat to bezinteresowna praca na rzecz potrzebujących – mówi jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobii. Wolontariuszom 60+ udało się pomyślnie przeprowadzić działania na rzecz społeczności lokalnej. Zorganizowali m.in. warsztaty kulinarne, akcje „Bieg wiosny” i „Bieg jesieni”. W ramach realizacji projektu odbyły się też akcje edukacyjne, promujące wolontariat, np.: wykład pt. „Przepis na wolontariat” lub „Drogi wolontariatu w Polsce i na świecie”, czy Gminne Obchody Dnia Wolontariusza. W zakresie działań seniorów nie zabrakło wspólnego wykonywanie ozdób świątecznych. Co środy natomiast, w lokalnej restauracji odbywały się spotkania integracyjne pod tytułem „poczekajko-pogadajki”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Iławie

Największym sukcesem w projekcie dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Iławie było nawiązanie współpracy z młodzieżą z Ośrodka Psychoedukacji i Stowarzyszenia „Przystań”. Wolontariusze 60+ pracowali także z uczniami Gimnazjum Samorządowego nr 2. W ramach wspólnych działań powstał projekt „Jesteśmy razem młodzi i starsi”. Przy pomocy młodzieży, seniorzy zorganizowali zajęcia nauki gier planszowych, a następnie międzypokoleniowy turniej z nagrodami. Udało się również przeprowadzić wykład pt. „Hazard w życiu. Koszty i starty” oraz projekcję filmu „Trust”. Na Święta słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali z młodzieżą ozdoby świąteczne, których uczyli się wykonywać w ramach warsztatu rękodzieła.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Katowicach

Praca w świetlicy środowiskowej to praca z dziećmi z rodzin częściowo dysfunkcyjnych – mówi jedna z autorek projektu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach – zdobycie ich zaufania to nasze najcenniejsze doświadczenie – dodaje. W okresie czerwiec-grudzień 2013 r. wolontariusze 60+ przeprowadzili warsztaty, zorganizowali imprezy oraz pikniki dla dzieci ze świetlicy środowiskowej. Na Dzień Dziecka przygotowali wykłady o tym jak radzić sobie ze stresem, zajęcia taneczne i zabawy integracyjne. Nie zabrakło imprez okolicznościowych: Andrzejki, Mikołajki, zabawa karnawałowa, piknik na zakończenie lata. Między wolontariuszami 60+ a dziećmi nawiązała się nić porozumienia. O tym, że podopieczni świetlicy docenili zaangażowanie seniorów, świadczy choćby fakt, że odwdzięczyły się starszym towarzyszom organizując im zabawy na Dzień Babci.

Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zaniedbany Ogród Jordanowski w Wałbrzychu postanowili reaktywować seniorzy! Słuchacze Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili szereg akcji mających na celu przywrócenie do życia terenu zielonego w dzielnicy Piaskowa Góra. Najpierw seniorzy zaangażowali do działania dzieci oraz młodzież – zorganizowali „potyczki sportowe” połączone ze sprzątaniem terenu ze śmieci. Następnie wolontariusze 60+ zgłosili projekt do budżetu partycypacyjnego. Przygotowali program oraz koszty. Aktywnie zbierali podpisy i promowali swoją inicjatywę, która w efekcie otrzymała dotację. Zadanie pod tytułem „Ogródek Jordanowski – reaktywacja I etap – RAZ, DWA, TRZY! – dzieci, młodzież oraz my!” zintegrowało trzy różne grupy społeczne: dzieci, seniorów oraz mieszkańców Wałbrzycha. W ramach działań przygotowanych przez Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ogródku odbywały się pikniki, wykłady, spotkania sąsiedzkie oraz rozrywkowe.

Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku

Co się podoba mieszkańcom i turystom odwiedzającym Park Zdrojowy w Rabce? Słuchacze Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postanowili to sprawdzić. Oddali głos przechodniom, prosząc ich o wypełnienie ankiety. Wyniki badania wykazały, że zwiedzający chętnie korzystają z terenów zielonych i doceniają obecność tężni. Większość ankietowanych zgodziła się, że spokój Parku zakłócają wszechobecne gokarty. Osoby, które wypełniły ankietę zwróciły uwagę, że przydałoby się w Parku więcej podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami. Wolontariusze Uniwersytetu Trzeciego Wieku podzielili się rezultatami ankiety z władzami miasta, aby móc wspólnie wdrażać potrzebne zmiany. W ramach projektu odbyły się też liczne spotkania o charakterze artystycznym, integrujące lokalną społeczność; wystawa, występ chóru i wykłady.

Mielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Za sprawą wolontariuszy Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku powstała międzypokoleniowa grupa teatralna oraz międzypokoleniowy chór. Obie grupy dotarły ze swoim repertuarem do seniorów Domu Pomocy Społecznej w Mielcu, słuchaczy Tarnobrzeskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców gminy Wadowice Górne. Spektakle amatorskiego kolektywu bazowały na piosenkach z lat 50., głównie z repertuaru Marii Koterbskiej. Wspólnie udało się zrealizować przedstawienie pod tytułem „Do grającej szafy”. Uczestnicy projektu przygotowali program dla społeczności lokalnej, który składał się ze skeczy, monologów, kolęd oraz wierszy o tematyce świątecznej.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content