Uniwersytet Trzeciego Wieku “Piękne Życie” w Dębnie

Międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze wolontariusze z UTW w Dębnie organizowali zarówno w na terenie Szkoły Podstawowej nr 3, partnerującej im w projekcie, jak i w terenie. Kolejnym partnerem działania był bowiem Park Narodowy „Ujście Warty”, który wypożyczał na te okoliczności potrzebne do obserwacji ptaków sprzęty. Ponieważ działanie grupy miało służyć docenieniu przez mieszkańców lokalnej przyrody i zwiększeniu troski o nią, z największym naciskiem na ptaki, współpraca z Parkiem miała też wymiar merytoryczny – pracownicy Parku prowadzili spotkania edukacyjne, w tym także we wspomnianej szkole. Każde ze spotkań w murach szkoły miało swoją adekwatną kontynuację w terenie, aby środowisko ptaków i je same móc obserwować, mając już jakąś wiedzę na ich temat. Odbyło się także wspólne zawieszenie budowanych budek lęgowych. Szczególnie ważny był wątek potrzeb danych gatunków, aby nieinwazyjnie odbywać obserwacje. Odbiorcami byli nie tylko przedstawiciele klas szóstych, ale też nauczyciele, mogący w tym uczestnictwie szukać inspiracji do przeformułowania formalnej edukacji przyrodniczej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bornem Sulinowie

W ramach projektu odbywały się cotygodniowe spotkania członków i wolontariuszy UTW, podczas których tworzono lampiony, wianki i inne ozdoby na potrzeby obchodów Nocy Świętojańskiej. Zorganizowano inscenizację dawnych obrzędów, wspólne gry i zabawy z mieszkańcami. Dzięki przeprowadzonym inicjatywom, Borneński UTW zyskał wielu nowych członków.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kołobrzegu

Wolontariusze z kołobrzeskiego UTW zorganizowali akcję “Senior dla Seniora”, której celem było niesienie pomocy potrzebującym starszym osobom w lokalnej społeczności. W ramach projektu odbyły się liczne wizyty w domach osób chorych, samotnych lub mało samodzielnych. Dzięki pomocy wolontariuszy możliwy był także udział osób starszych w Senioraliach.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rewalu

Członkowie Rewalskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z grupą wolontariuszy i dziećmi z lokalnych szkół zorganizowali cykl warsztatów plastycznych. Podczas spotkań tworzono wianki, stroiki, kartki świąteczne, dekorowano jajka, robiono palmy – najwyższa miała aż 3 metry! Zorganizowano także otwarte Śniadanie Wielkanocne dla mieszkańców gminy. Członkowie UTW i grupy wolontariackiej razem przygotowali tradycyjne dania, m.in. żur, jajka faszerowane, sałatkę jarzynową. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac wykonanych przez dzieci podczas warsztatów plastycznych, odbył się także występ chóru i wykład o tradycjach wielkanocnych.

Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „Razem”

Seniorzy zgromadzeni wokół Uniwersytetu Szczecińskiego działali przede wszystkim na rzecz środowiska lokalnego. Razem z pracownikami Wydziału Biologii uczyli się suszyć i mrozić rośliny oraz komponować je w arkuszach zielnikowych. Wolontariusze 60+ poznali metody prac terenowych, a także dowiedzieli się jak lepić i wytapiać eksponaty z gliny. Grupa wolontariacka pracowała głównie przy Herbarium Wydziału Biologii. W ramach realizowanych przedsięwzięć, studenci-seniorzy uruchomili również grupę wolontariatu przy Filharmonii Szczecińskiej. Swoje dobre praktyki wolontariatu hobbystycznego zaprezentowali podczas Giełdy Seniora „Żyj z pasją i dziel się pasją”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się: [FM_form id="1"]
Translate
Skip to content