Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy. Uczestnicy nie tylko zadbali o kondycję fizyczną, ale lepiej poznali historię i przyrodę gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Dzięki zaangażowaniu  członków grupy wolontariackiej, został opracowany przewodnik z trasami rowerowymi  pt. „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”, dostępny dla lokalnej społeczności. Nowo zintegrowana społeczność Kaźmierza zainteresowała się również losem przydrożnych kapliczek. Grupie udało się pozyskać partnerów i fundusze na ich konserwację. Wolontariusze nie ustają w wytyczaniu nowych tras.

Zobacz więcej zdjęć TUTAJ

Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze z Wrzesińskiego UTW zaplanowali i przeprowadzili akcję pt.
„Spotkajmy się na ławeczce”. Działania skierowane były zarówno do osób dorosłych (spacery z kijkami nordic-walking), jak i do dzieci (zabawy w plenerze). Grupy te łączyły się w nowym punkcie mapy Wrześni – przy ponad stumetrowej ławce nad zalewem Lipówka. Celem projektu było zachęcenie lokalnej społeczności do działań na tym terenie. Jednym z nich było zorganizowanie obchodów rocznicowych, w ramach których odbył się występ dzieci. Okazał się on szczególnie ważny dla społeczności wrzesińskich rodziców, którzy z powodu reżimu związanego z pandemią
COVID-19 od dawna nie mieli okazji podziwiać swoich pociech na występach, których szkoła ze względów bezpieczeństwa organizować nie mogła. W organizację obchodów zaangażowani byli seniorzy.

 

Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze ze Stęszewskiego UTW, opracowali i wydali książeczkę pt.
„Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” ze zdjęciami Stęszewa oraz mapką z punktami, które Ślimaczek – postać stworzona przez członkinie grupy wolontariackiej –odwiedził jako przewodnik lokalny wraz z dziećmi z Podstawowej Szkoły Specjalnej oraz przedszkola. Książeczka była także wykorzystana w czasie zajęć plastycznych, ruchowych, prowadzonych przez wolontariuszki. W wyniku tych działań powstały nie tylko piękne prace plastyczne, ale przede wszystkim udało się nawiązać nowe więzi z członkami lokalnej społeczności.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu

Wolontariusze UTW w Kaliszu regularnie prowadzili rozmowy telefoniczne ze starszymi, samotnymi seniorami w ramach działania, które nazwali „Towarzyski Wolontariusz”. Rozmowy były prowadzone na tematy interesujące seniorów, często dotyczyły wspomnień z ich życia osobistego i zawodowego. Wolontariusze szlifowali swoje kompetencje we współpracy z doświadczoną psycholożką i pracownicą socjalną, dowiadując się, jak zadbać o komfort nie tylko rozmówcy, ale i własny. Kontakt telefoniczny rozwinął się w spotkania i wspólne spacery. Słuchacze i słuchaczki UTW zdecydowali się na kontynuowanie tych relacji w ramach stałej działalności wolontariackiej.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tuliszkowie

Grupa wolontariuszy stworzyła „Zakątek” – miejsce spotkań dzieci i dorosłych, w tym seniorów. Zorganizowała uporządkowanie terenu, zieleni, zakupiła ławki i kosze na śmieci, odnowiła istniejące urządzenia do zabawy dla dzieci. Wolontariusze pomalowali piaskownicę, huśtawki, ściany budynku, graniczącego z placem (stworzono mural i nadano nazwę placu).

Lądkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Jakie zabytki kryją się w Gminie Lądek? Dowiemy się z Miniprzewodnika, którego autorką jest Iwona Szubińska, wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Iwona stworzyła międzypokoleniowy projekt, angażujący mieszkańców Lądka we wspólną pracę: młodzież malowała obrazy i wyszukiwała informacje o lokalnych pomnikach kultury, starsi przekazywali wiedzę o okolicy. Miniprzewodnik został udostępniony uczestnikom Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskie w Lądzie. Pełni funkcję informacyjną i zachęca do odwiedzania miejscowości przez turystów.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Orzechowie

Głównym celem projektu UTW w Orzechowie było przeprowadzenie wywiadów z kilkunastoma starszymi mieszkańcami gminy Miłosław. W czteroosbowych grupach, złożonych z osoby starszej, harcerzy i uczniów szkoły podstawowej, nagrano kilkanaście wywiadów – wspomnień lokalnych seniorów. Zwieńczeniem projektu była audiowizualna prezentacja pokazana podczas inauguracji roku akademickiego orzechowskiego UTW.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejewie

Wolontariusze Jędrzejewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali kompleksowy kurs Nordic walkingu dla lokalnych Seniorów. W ramach projektu odbył się wykład policji o bezpieczeństwie pieszych w ruchu ulicznym oraz wykład fizjoterapeuty o roli nordic walkingu dla zdrowia osób starszych. A to wszystko pod patronatem medialnym Gazety Jędrzejewskiej. Odbyło się także spotkanie edukacyjne w Centrum Edukacji Leśnej w Laskowie. To wszystko zaowocowało zmianą nastawienia jędrzejewskich Seniorów do idei wolontariatu i zaktywizowanie nowych grup.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie

Seniorzy z Międzychodu postanowili nauczyć dzieci w wieku przedszkolnym zabaw swoich dziadków. Dzieci na ich podstawie wykonały ilustracje, które potem umieszczono w broszurce pod tytułem „Gry i zabawy naszych dziadków”. Z okazji Dnia Dziecka, słuchacze Uniwersytetu przygotowali przedszkolakom spektakl oraz wręczyli proekologiczną nagrodę-kolorowankę. W Łężyczkach i Zamyślinie, seniorzy odwiedzili Domy Pomocy Społecznej, gdzie wystąpili z przedstawieniem „Dawnych wspomnień czar” i spędzili czas z podopiecznymi przy tańcach i muzyce. W Centrum Animacji Kultury, dzieci z ubogich rodzin wykonały razem z wolontariuszami 60+ przedstawienie „Akcja Gwiazdor”. Uniwersytecka grupa artystyczna „Feniks” natomiast, wzięła udział w Jarmarku Świątecznym z repertuarem piosenek bożonarodzeniowych.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Seniorzy z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrealizowali projekt z podopiecznymi Domu Opieki Społecznej w Gnieźnie. Przeprowadzili także akcję „Karta życia”, która angażowała mieszkańców miasta.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży

Razem z dziećmi, rodzicami i personelem Niepublicznego Przedszkola nr 4 w Chodzieży, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku reaktywowali społeczny ogródek. Teren zielony miał być miejscem integracji mieszkańców i relaksu. Zaplanowano w nim szereg imprez, m. in. zakończenie lata, spotkania tematyczne wokół ekologii i warsztaty roślinne. Mieszkańcy Chodzieży bardzo docenili wysiłek seniorów – byli zaskoczeni, że tak małym nakładem pracy można przywrócić do życia zaniedbany zakątek. Wolontariusze 60+ nawiązali również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach której opiekowali się czwórką dzieci. Seniorzy przeprowadzili zbiórkę odzieży, sprzętu domowego, zabawek i żywności dla podopiecznej rodziny.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobii

Idea wolontariatu nie jest dla społeczeństwa oczywista. Ludziom brak odwagi, by zwracać się o pomoc, wstydzą się. Nauczyliśmy się, że wolontariat to bezinteresowna praca na rzecz potrzebujących – mówi jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobii. Wolontariuszom 60+ udało się pomyślnie przeprowadzić działania na rzecz społeczności lokalnej. Zorganizowali m.in. warsztaty kulinarne, akcje „Bieg wiosny” i „Bieg jesieni”. W ramach realizacji projektu odbyły się też akcje edukacyjne, promujące wolontariat, np.: wykład pt. „Przepis na wolontariat” lub „Drogi wolontariatu w Polsce i na świecie”, czy Gminne Obchody Dnia Wolontariusza. W zakresie działań seniorów nie zabrakło wspólnego wykonywanie ozdób świątecznych. Co środy natomiast, w lokalnej restauracji odbywały się spotkania integracyjne pod tytułem „poczekajko-pogadajki”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.