Wolsztyńscy wolontariusze i wolontariuszki postanowili zadbać nie tylko o przekazanie młodzieży wychodzącej z Domu Dziecka w dorosłość umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków, ale i zakrzewić w nich przekonanie, że wspólne gotowanie i jedzenie może być prawdziwym świętem. Najlepszym dowodem na to, że im się udało, jest jakość i trwałość relacji, które udało się animatorom zawiązać z młodymi ludźmi. Okazało się bowiem, że działania wokół gotowania gładko przeszły we wspólne wypady na ryby oraz rozmowy oparte na prawdziwym zaufaniu. Udało się także „zarazić” młodych ludzi ideą działań społecznych, dlatego przyszłe działania wolontariackie na tym UTW będą realizowane już międzypokoleniowo.
Województwa: wielkopolskie
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu
Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy. Uczestnicy nie tylko zadbali o kondycję fizyczną, ale lepiej poznali historię i przyrodę gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Dzięki zaangażowaniu członków grupy wolontariackiej, został opracowany przewodnik z trasami rowerowymi pt. „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”, dostępny dla lokalnej społeczności. Nowo zintegrowana społeczność Kaźmierza zainteresowała się również losem przydrożnych kapliczek. Grupie udało się pozyskać partnerów i fundusze na ich konserwację. Wolontariusze nie ustają w wytyczaniu nowych tras.
Zobacz więcej zdjęć TUTAJ
Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Wolontariusze z Wrzesińskiego UTW zaplanowali i przeprowadzili akcję pt.
„Spotkajmy się na ławeczce”. Działania skierowane były zarówno do osób dorosłych (spacery z kijkami nordic-walking), jak i do dzieci (zabawy w plenerze). Grupy te łączyły się w nowym punkcie mapy Wrześni – przy ponad stumetrowej ławce nad zalewem Lipówka. Celem projektu było zachęcenie lokalnej społeczności do działań na tym terenie. Jednym z nich było zorganizowanie obchodów rocznicowych, w ramach których odbył się występ dzieci. Okazał się on szczególnie ważny dla społeczności wrzesińskich rodziców, którzy z powodu reżimu związanego z pandemią
COVID-19 od dawna nie mieli okazji podziwiać swoich pociech na występach, których szkoła ze względów bezpieczeństwa organizować nie mogła. W organizację obchodów zaangażowani byli seniorzy.
Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Wolontariusze ze Stęszewskiego UTW, opracowali i wydali książeczkę pt.
„Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” ze zdjęciami Stęszewa oraz mapką z punktami, które Ślimaczek – postać stworzona przez członkinie grupy wolontariackiej –odwiedził jako przewodnik lokalny wraz z dziećmi z Podstawowej Szkoły Specjalnej oraz przedszkola. Książeczka była także wykorzystana w czasie zajęć plastycznych, ruchowych, prowadzonych przez wolontariuszki. W wyniku tych działań powstały nie tylko piękne prace plastyczne, ale przede wszystkim udało się nawiązać nowe więzi z członkami lokalnej społeczności.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu
Wolontariusze UTW w Kaliszu regularnie prowadzili rozmowy telefoniczne ze starszymi, samotnymi seniorami w ramach działania, które nazwali „Towarzyski Wolontariusz”. Rozmowy były prowadzone na tematy interesujące seniorów, często dotyczyły wspomnień z ich życia osobistego i zawodowego. Wolontariusze szlifowali swoje kompetencje we współpracy z doświadczoną psycholożką i pracownicą socjalną, dowiadując się, jak zadbać o komfort nie tylko rozmówcy, ale i własny. Kontakt telefoniczny rozwinął się w spotkania i wspólne spacery. Słuchacze i słuchaczki UTW zdecydowali się na kontynuowanie tych relacji w ramach stałej działalności wolontariackiej.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tuliszkowie
Grupa wolontariuszy stworzyła „Zakątek” – miejsce spotkań dzieci i dorosłych, w tym seniorów. Zorganizowała uporządkowanie terenu, zieleni, zakupiła ławki i kosze na śmieci, odnowiła istniejące urządzenia do zabawy dla dzieci. Wolontariusze pomalowali piaskownicę, huśtawki, ściany budynku, graniczącego z placem (stworzono mural i nadano nazwę placu).
Lądkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Jakie zabytki kryją się w Gminie Lądek? Dowiemy się z Miniprzewodnika, którego autorką jest Iwona Szubińska, wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Iwona stworzyła międzypokoleniowy projekt, angażujący mieszkańców Lądka we wspólną pracę: młodzież malowała obrazy i wyszukiwała informacje o lokalnych pomnikach kultury, starsi przekazywali wiedzę o okolicy. Miniprzewodnik został udostępniony uczestnikom Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskie w Lądzie. Pełni funkcję informacyjną i zachęca do odwiedzania miejscowości przez turystów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Orzechowie
Głównym celem projektu UTW w Orzechowie było przeprowadzenie wywiadów z kilkunastoma starszymi mieszkańcami gminy Miłosław. W czteroosbowych grupach, złożonych z osoby starszej, harcerzy i uczniów szkoły podstawowej, nagrano kilkanaście wywiadów – wspomnień lokalnych seniorów. Zwieńczeniem projektu była audiowizualna prezentacja pokazana podczas inauguracji roku akademickiego orzechowskiego UTW.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejewie
Wolontariusze Jędrzejewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali kompleksowy kurs Nordic walkingu dla lokalnych Seniorów. W ramach projektu odbył się wykład policji o bezpieczeństwie pieszych w ruchu ulicznym oraz wykład fizjoterapeuty o roli nordic walkingu dla zdrowia osób starszych. A to wszystko pod patronatem medialnym Gazety Jędrzejewskiej. Odbyło się także spotkanie edukacyjne w Centrum Edukacji Leśnej w Laskowie. To wszystko zaowocowało zmianą nastawienia jędrzejewskich Seniorów do idei wolontariatu i zaktywizowanie nowych grup.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Międzychodzie
Seniorzy z Międzychodu postanowili nauczyć dzieci w wieku przedszkolnym zabaw swoich dziadków. Dzieci na ich podstawie wykonały ilustracje, które potem umieszczono w broszurce pod tytułem „Gry i zabawy naszych dziadków”. Z okazji Dnia Dziecka, słuchacze Uniwersytetu przygotowali przedszkolakom spektakl oraz wręczyli proekologiczną nagrodę-kolorowankę. W Łężyczkach i Zamyślinie, seniorzy odwiedzili Domy Pomocy Społecznej, gdzie wystąpili z przedstawieniem „Dawnych wspomnień czar” i spędzili czas z podopiecznymi przy tańcach i muzyce. W Centrum Animacji Kultury, dzieci z ubogich rodzin wykonały razem z wolontariuszami 60+ przedstawienie „Akcja Gwiazdor”. Uniwersytecka grupa artystyczna „Feniks” natomiast, wzięła udział w Jarmarku Świątecznym z repertuarem piosenek bożonarodzeniowych.
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku
Seniorzy z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrealizowali projekt z podopiecznymi Domu Opieki Społecznej w Gnieźnie. Przeprowadzili także akcję „Karta życia”, która angażowała mieszkańców miasta.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży
Razem z dziećmi, rodzicami i personelem Niepublicznego Przedszkola nr 4 w Chodzieży, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku reaktywowali społeczny ogródek. Teren zielony miał być miejscem integracji mieszkańców i relaksu. Zaplanowano w nim szereg imprez, m. in. zakończenie lata, spotkania tematyczne wokół ekologii i warsztaty roślinne. Mieszkańcy Chodzieży bardzo docenili wysiłek seniorów – byli zaskoczeni, że tak małym nakładem pracy można przywrócić do życia zaniedbany zakątek. Wolontariusze 60+ nawiązali również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach której opiekowali się czwórką dzieci. Seniorzy przeprowadzili zbiórkę odzieży, sprzętu domowego, zabawek i żywności dla podopiecznej rodziny.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Krobii
Idea wolontariatu nie jest dla społeczeństwa oczywista. Ludziom brak odwagi, by zwracać się o pomoc, wstydzą się. Nauczyliśmy się, że wolontariat to bezinteresowna praca na rzecz potrzebujących – mówi jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krobii. Wolontariuszom 60+ udało się pomyślnie przeprowadzić działania na rzecz społeczności lokalnej. Zorganizowali m.in. warsztaty kulinarne, akcje „Bieg wiosny” i „Bieg jesieni”. W ramach realizacji projektu odbyły się też akcje edukacyjne, promujące wolontariat, np.: wykład pt. „Przepis na wolontariat” lub „Drogi wolontariatu w Polsce i na świecie”, czy Gminne Obchody Dnia Wolontariusza. W zakresie działań seniorów nie zabrakło wspólnego wykonywanie ozdób świątecznych. Co środy natomiast, w lokalnej restauracji odbywały się spotkania integracyjne pod tytułem „poczekajko-pogadajki”.