Uniwersytet III Wieku przy Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uniejowie

Grupa wolontariuszek z Uniejowskiego Uniwersytetu III Wieku zaprosiła do działania o tytule „Otwieramy szkatułki pamięci” sześcioro seniorów, tworzących społeczną historię miasta. Każda taka osoba-„szkatułka” została „otwarta” poprzez szereg rozmów, które następnie  zostały zaprezentowane uniejowskiej społeczności na spotkaniach, organizowanych w miejscach istotnych dla bohaterów działania, aby właśnie tam zostali docenieni i uhonorowani. Uniejowskie wolontariuszki wciąż dostają informacje o kolejnych osobach, które można w ten sposób „otworzyć” dla społeczności, dlatego sekcja wolontariatu UTW będzie swoją misję kontynuować.

Uniwersytet III Wieku w Aleksandrowie Łódzkim

Wolontariusze i wolontariuszki zaprosili do swojego działania uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bełdowie, a także pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, aby wspólnie dokonać inwentaryzacji drzew w gminie, wytypować pomniki przyrody oraz stworzyć ich turystyczną mapę. Inicjatywy obejmowały także spacery z dendrologiem i tematyczny konkurs fotograficzny. Współpraca z WOŚ została wypracowana jako trwała, a aleksandrowscy animatorzy z UTW nie ustają w pracy nad upowszechnianiem wiedzy o pozytywnym wpływie drzew na dobrostan społeczności.

Wideo o projekcie:

 

Zdjęcia z finału konkursu fotograficznego:

 

 

Więcej zdjęć zobacz TUTAJ

Uniwersytet III Wieku AHE

Łodzianki − wolontariuszki zorganizowały serię spacerów śladami zasłużonych mieszkanek, korzystając z własnych społeczno-kulturalnych zasobów. W zorganizowanych wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele różnych pokoleń. Zwieńczeniem działań była wystawa fotografii i obrazów, przedstawiających unikalność Łodzi. Spotkania z autorami były szczególnie inspirujące dla najmłodszych uczestników, którzy dzięki działaniom wolontariuszek z UTW AHE zyskali nowe spojrzenie na własną lokalność.

 

Akademia Seniora Fundacji Activus

Animatorki z łódzkiej Akademii Seniora powołały grupę wolontariatu spośród uczestników warsztatów fotograficznych. Zdjęcia, które sami wykonali, zaprezentowali jako wystawę w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi, dokąd przybywali Ukraińcy w związku z wybuchem wojny. Seniorki i seniorzy udokumentowali miasto poprzez ciekawe detale architektoniczne oraz nietypowe ujęcia, a ich prace stały się dla nowo przybyłych mieszkańców swoistym przewodnikiem po lokalności. Inicjatywę opisała lokalna gazeta, a wystawa została doceniona nie tylko w Łodzi. Autorki i autorzy projektu z dumą prezentowali swoje prace i kontekst ich powstania w Stuttgarcie.

 

 

 

 

 

Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Grupa wolontariatu przygotowała wystawę dokumentującą przemysłową historię miasta na podstawie działalności jednego z największych zakładów przemysłowych Metalurgia. Wolontariuszki i wolontariusze przeprowadzili wywiady z byłymi pracownikami zakładu oraz zebrali zdjęcia i pamiątki, które potem przekazali Muzeum Regionalnemu w Radomsku, gdzie planowane jest utworzenie nowego działu fonicznego. Projekt został zaprezentowany w formie wystawy zdjęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dawnej siedzibie Zarządu Metalurgii.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Parzęczewie

Grupa wolontariatu proponuje czytanie bajek terapeutycznych jako formę wspierania dzieci w czasie epidemii.
Dzielenie się książkami, akcja „nowe życie książek” działają tu jako forma integracji i aktywizacji społeczności lokalnej.
Grupa skupia się na bajkach terapeutycznych, które pomogą dzieciom radzić sobie w kryzysie związanym z pandemią. Pierwszy etap to zaprojektowanie, zbudowanie, postawienie i uruchomienie dwóch biblioteczek plenerowych w przestrzeni publicznej Parzęczewa. Ważnym aspektem planowanych działań jest współpraca ze szkołami.
Kolejny etap to warsztaty z tworzenia papieru czerpanego.

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał miano „Przyjaciela Domu Dziecka nr 9 w Łodzi”. Stało się tak za sprawą wolontariuszy 60+, którzy zrealizowali z dziećmi przedstawienie kukiełkowe i serię warsztatów artystycznych. Zaczęło się od zajęć plastycznych: dzieci projektowały scenografię wioski z Bullerbyn oraz kukiełki. Następnym krokiem była nauka piosenki z łódzką raperką Lilu. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach pisania wierszy z profesjonalnym poetą, aby pobudzić wyobraźnię i poćwiczyć wyrażanie swoich emocji. Mimo iż pierwsze próby szły ciężko, dzieci i seniorzy nie poddawali się. Dzielnie ćwiczyli swoje kwestie. Ostatecznie przedstawienie wypadło pomyślnie i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poza przedstawieniem, organizowali z podopiecznymi Domu Dziecka także zajęcia sportowe i terenowe. Ze społecznością lokalną uczcili Dzień Szwedzki, podczas którego występowali już razem z młodszymi towarzyszami. Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, seniorzy przygotowali dla dzieci występ pod tytułem „Kocia banda”.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stroiki, kartki okolicznościowe i ozdoby świąteczne – tego uczyli się seniorzy wraz z dziećmi ze świetlicy środowiskowej w Zgierzu, podczas warsztatów rękodzieła. Wykonane ozdoby zawisły na choince i we wnętrzu świetlicy. Kolejną akcją, którą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili z dziećmi były warsztaty kulinarne. W ramach zajęć, dzieci wypiekały i dekorowały ciasta, którymi podzieliły się ze starszymi towarzyszami na spotkaniu opłatkowym. W okresie świątecznym, seniorzy współpracowali również z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu w Zgierzu. Efektem ich pracy były jasełka i wspólne kolędowanie. Wolontariusze 60+ spotkali się z dziećmi w Nowym Roku, aby przekazać im pamiątkowe zdjęcia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content