Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku „Wiem Więcej”

Grupa wolontariatu przygotowuje wystawę dokumentującą przemysłową historię miasta na podstawie jednego z największych zakładów przemysłowych Metalurgia, przeprowadza wywiady z byłymi pracownikami zakładu, planuje zrobić pokaz multimedialny w oparciu o pozyskane materiały, zdjęcia i pamiątki oraz przekazać zebrane materiały Muzeum Regionalnemu w Radomsku, które planuje utworzenie nowego działu fonicznego. Główna impreza odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dawnej siedzibie Zarządu Metalurgii. Zaprezentowane zdjęcia będą konfrontacją życia i pracy dawniej z obecną rzeczywistością.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Parzęczewie

Grupa wolontariatu proponuje czytanie bajek terapeutycznych jako formę wspierania dzieci w czasie epidemii.
Dzielenie się książkami, akcja „nowe życie książek” działają tu jako forma integracji i aktywizacji społeczności lokalnej.
Grupa skupia się na bajkach terapeutycznych, które pomogą dzieciom radzić sobie w kryzysie związanym z pandemią. Pierwszy etap to zaprojektowanie, zbudowanie, postawienie i uruchomienie dwóch biblioteczek plenerowych w przestrzeni publicznej Parzęczewa. Ważnym aspektem planowanych działań jest współpraca ze szkołami.
Kolejny etap to warsztaty z tworzenia papieru czerpanego.

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymał miano „Przyjaciela Domu Dziecka nr 9 w Łodzi”. Stało się tak za sprawą wolontariuszy 60+, którzy zrealizowali z dziećmi przedstawienie kukiełkowe i serię warsztatów artystycznych. Zaczęło się od zajęć plastycznych: dzieci projektowały scenografię wioski z Bullerbyn oraz kukiełki. Następnym krokiem była nauka piosenki z łódzką raperką Lilu. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach pisania wierszy z profesjonalnym poetą, aby pobudzić wyobraźnię i poćwiczyć wyrażanie swoich emocji. Mimo iż pierwsze próby szły ciężko, dzieci i seniorzy nie poddawali się. Dzielnie ćwiczyli swoje kwestie. Ostatecznie przedstawienie wypadło pomyślnie i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, poza przedstawieniem, organizowali z podopiecznymi Domu Dziecka także zajęcia sportowe i terenowe. Ze społecznością lokalną uczcili Dzień Szwedzki, podczas którego występowali już razem z młodszymi towarzyszami. Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, seniorzy przygotowali dla dzieci występ pod tytułem „Kocia banda”.

Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Stroiki, kartki okolicznościowe i ozdoby świąteczne – tego uczyli się seniorzy wraz z dziećmi ze świetlicy środowiskowej w Zgierzu, podczas warsztatów rękodzieła. Wykonane ozdoby zawisły na choince i we wnętrzu świetlicy. Kolejną akcją, którą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili z dziećmi były warsztaty kulinarne. W ramach zajęć, dzieci wypiekały i dekorowały ciasta, którymi podzieliły się ze starszymi towarzyszami na spotkaniu opłatkowym. W okresie świątecznym, seniorzy współpracowali również z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu w Zgierzu. Efektem ich pracy były jasełka i wspólne kolędowanie. Wolontariusze 60+ spotkali się z dziećmi w Nowym Roku, aby przekazać im pamiątkowe zdjęcia.