Zespół wolontariacki UTW w Brennej zdecydował się podjąć kwestię bioróżnorodności w swojej okolicy oraz neuroróżnorodności w swojej społeczności. Przeprowadzili szereg międzypokoleniowych spotkań edukacyjnych i warsztatów artystycznych, wychodząc z osi potrzeb zarówno poszczególnych gatunków, jak i jednostek, z zaznaczeniem, jakie są ich potencjały/talenty, aby wypracowane aktywności i treści przełożyć na skalę środowiska – zarówno naturalnego, jak i społecznego. W ten sposób społeczność Brennej podjęła dialog, dotyczący wzajemnej troski społecznej i środowiskowej. Członkowie społeczności lokalnej w każdym wieku mogli dzięki temu skupić uwagę na docenianiu otaczającej ich przyrody oraz siebie nawzajem – swojego otoczenia społecznego.
Edycje: 2023-2024
Uniwersytet Trzeciego Wieku przy PANS w Chełmie
Zespół chełmskich wolontariuszy budował swoją grupę z rozmachem, bowiem włączająco zapraszali do działania wiele okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, aby wspólnie zorganizować obchody Nocy Kupały. Nie chodziło jednak o jednorazowe wydarzenie, a o stworzenie nowego pola sprawczości dla KGW i pomóc im kojarzyć się jedynie z gotowaniem i serwowaniem jedzenia. Tygodniami wspólnie planowali nie tylko sam przebieg Nocy Kupały, ale też jego merytoryczny przebieg, aby było połączeniem miejskich i wiejskich oraz polskich i ukraińskich tradycji tych obchodów. Dołączali bowiem jako wolontariusze także studenci PANS w Chełmie, z których wielu było narodowości ukraińskiej. Noc Kupały w Chełmie miała więc charakter wymiar międzypokoleniowego, wielokulturowego, miejsko-wiejskiego Święta Wolontariuszy.
Uniwersytet Trzeciego Wieku “Piękne Życie” w Dębnie
Międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze wolontariusze z UTW w Dębnie organizowali zarówno w na terenie Szkoły Podstawowej nr 3, partnerującej im w projekcie, jak i w terenie. Kolejnym partnerem działania był bowiem Park Narodowy „Ujście Warty”, który wypożyczał na te okoliczności potrzebne do obserwacji ptaków sprzęty. Ponieważ działanie grupy miało służyć docenieniu przez mieszkańców lokalnej przyrody i zwiększeniu troski o nią, z największym naciskiem na ptaki, współpraca z Parkiem miała też wymiar merytoryczny – pracownicy Parku prowadzili spotkania edukacyjne, w tym także we wspomnianej szkole. Każde ze spotkań w murach szkoły miało swoją adekwatną kontynuację w terenie, aby środowisko ptaków i je same móc obserwować, mając już jakąś wiedzę na ich temat. Odbyło się także wspólne zawieszenie budowanych budek lęgowych. Szczególnie ważny był wątek potrzeb danych gatunków, aby nieinwazyjnie odbywać obserwacje. Odbiorcami byli nie tylko przedstawiciele klas szóstych, ale też nauczyciele, mogący w tym uczestnictwie szukać inspiracji do przeformułowania formalnej edukacji przyrodniczej.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Korfantów
Wolontariuszki z UTW w Korfantowie we współpracy z Grupą Młodych Odkrywców ze szkoły podstawowej stworzyły wyjątkową inicjatywę! Przez trzy miesiące pracowali wspólnie nad tym, jak jeść zdrowo i jednocześnie chronić naszą planetę. Owocem tych wysiłków jest „Przepiśnik”, pełen ekologicznych przepisów i porad, który miał swoją premierę podczas Eko-Pikniku – wydarzenia, które połączyło całą społeczność Korfantowa. Na pikniku działo się mnóstwo ciekawych rzeczy! Promowano zdrowe nawyki żywieniowe, redukcję konsumpcji oraz aktywność fizyczną dla uczestników w każdym wieku. Całość miała wspólny mianownik – troskę o planetę i dobrostan wszystkich. W trosce o środowisko poproszono uczestników o przyniesienie własnej zastawy, co pozwoliło uniknąć użycia plastiku i stworzyć wydarzenie w duchu zero waste.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łopusznie
Wolontariuszki z UTW w Łopusznie, korzystając z wieloletniego doświadczenia sędziowania zawodom sportowym swojej liderki i łącząc je z zaangażowaniem całej grupy w integrację z grupami zagrożonymi wykluczeniem, zorganizowały Paraolimpiadę dla okolicznych miejscowości. Była ona w istocie zwieńczeniem wielu tygodni pracy nad relacjami w społeczności lokalnej celem włączenia mieszkańców DPS w gminie, a także nad wspólnotowym troszczeniem się o sprawność i kondycję fizyczną w sposób pozwalający znosić bariery, związane z niepełnosprawnościami. Działanie to było zrealizowane dzięki wielu partnerstwom lokalnym oraz przy wsparciu psychologicznym, co przełożyło się na wysoki poziom satysfakcji jego uczestników, ale także na bardzo udaną integrację społeczności lokalnej.
Makowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Wolontariuszkom z Makowskiego UTW społeczność lokalna zawdzięcza Sentymentalną Mapę Makowa i swoistą podróż do przeszłości kulturowo-społecznej swojej miejscowości. Partnerowała im w tym działaniu młodzież z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej, więc zanim prace ruszyły wśród społeczności, realizatorzy obu pokoleń odbyli spotkanie z koordynatorkami z Centrum Archiwistyki Społecznej. Zasileni wymianą doświadczeń przeszli w etap pozyskiwania zdjęć od mieszkańców i wydobywania historii o miejscach, które przedstawiają. Powstająca Mapa miała kilka wystawień w przestrzeni Makowa, z których każdemu towarzyszyły działania animujące mieszkańców, aby włączyć w to działanie jeszcze więcej osób i pokazać jeszcze więcej historii. Ostatecznym owocem Zespół Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej tych wspólnych wysiłków makowskiej społeczności była wystawa w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim, a i plany na nowe formuły wydobywania społecznej i kulturalnej historii miasta.
Niemodliński Uniwersytet Trzeciego Wieku w Niemodlinie
Wolontariusze z niemodlińskiego UTW oparli swoje działanie na połączeniu własnych talentów i pasji z rozpoznaniem, że ich w lokalnej społeczności brakuje inicjatyw wspierających swobodną i wspólnotową ekspresję artystyczną. Zaaranżowali więc serię „Rozśpiewanek”, które opierały się na formule koncertu, jednak grupa wolontariacko-artystyczna odgrywała rolę nie tylko wykonawców na scenie, lecz także animatorów publiczności, włączając zebranych widzów jako współwykonawców. Szczególną uwagą objęto w tym działaniu wychowanków lokalnych szkół i przedszkoli, zapoznając ich przy okazji takich wydarzeń z repertuarem minionych dekad, który najmłodszej publiczności bardzo przypadł do gustu. Format tego działania na tyle sprawdził się w samym Niemodlinie, że po zakończeniu roku szkolnego, w którym wolontariusze rozśpiewali wszystkie szkoły i przedszkola, zapraszani byli na wydarzenia w sąsiednich miejscowościach jeszcze przez całe wakacje, a kolejne zaproszenia do wystąpień wciąż spływają.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Tęcza” w Trzebnicy
Grupa wolontariuszy z UTW Trzebnica „Tęcza” zaplanowała szereg spotkań i wspólnych wycieczek z uczniami trzebnickiej podstawówki, w trakcie których oba zaangażowane pokolenia miały okazję przyglądać się sobie i swoim potrzebom oraz wspólnie obmyślać i realizować strategie odpowiadania na nie. W ten sposób nie tylko ćwiczyli się w uważności i empatii, ale także dostrzec, że mimo różnic wieku, potrzeby mają bardzo podobne, a ich wsparcie można realizować tak samo i poprzez wzajemne uzupełnianie się. Następnie, łącząc Dzień Dziecka z Dniem Matki, zrealizowane wspólnie wydarzenie o charakterze lokalnego święta, na którym zarówno dzieci, jak i wolontariusze z UTW mogli zaprezentować przed sobą swoje najmocniejsze strony i talenty poprzez szereg wystąpień artystycznych, ale i wspaniały poczęstunek, przygotowywany wspólnie. Atmosfera tego wydarzenia pokazała najlepiej, jak udaną integracją lokalnej społeczności okazał się ten projekt.
Wawerskie Towarzystwo Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Spektakl „Córki, matki i Kłopoty” był nie tylko artystycznym przedsięwzięciem, ale także zaproszeniem do międzypokoleniowego dialogu. Realizatorzy z grupy wolontariackiej we współpracy ze stowarzyszeniem „Kobieca strona Wawra” poruszyli istotne zagadnienia dotyczące relacji między pokoleniami, takie jak emancypacja babć i dziadków z roli „darmowych opiekunów”. Tematy wytyczania własnych granic oraz realizacji potrzeb przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb dzieci dotykają wielu seniorów. Wolontariusze chcieli skłonić widzów do refleksji nad tym, jak budować porozumienie między pokoleniami, by każdy mógł swobodnie decydować o sobie. Premiera spektaklu, która odbyła się na zakończenie roku akademickiego w Wawerskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, była kulturalnym wydarzeniem otwartym dla całej społeczności wareckiej, dzięki czemu połączyło mieszkańców i zainspirowało ich do otwartego dialogu na temat międzypokoleniowych relacji.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żabiej Woli
Grupa wolontariacka z Żabiej Woli oparła swój cel działania na obserwacji, że wiele osób seniorskich w ich miejscowości żyje samotnie, nie przyłączając się do żadnej aktywności proponowanej im przez podmioty lokalne. Wyciągając z tego rozpoznania wniosek, że widocznie żadna z tych propozycji nie odpowiada potrzebom, podjęli się przebadania tych potrzeb i stworzenia takiej oferty, która na nie odpowie i wytworzy warunki do integracji i wspólnotowości. O tym, że spacery z kijkami okazały się strzałem w dziesiątkę, niech świadczy fakt, że dołączające do grupy osoby płynnie przechodziły w rolę współgospodarzy, zapraszając i włączając kolejnych uczestników. W efekcie takiego przyrastania na wzór kuli śniegowej, grupa „spacerowiczów” rozrosła się do ponad 40 osób, chętnie spędzających razem czas i ustanawiających wspólne cele na przyszłość. Mimo iż UTW w Żabiej Woli zakończył swoją przygodę z uczestnictwem w projekcie, wspólne aktywności i planowanie przyszłości projektowej jest kontynuowane.