Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo”

Grupa wolontariatu nawiązała współpracę z dziećmi i młodzieżą grupa wolontariatu, aby poznać ich potrzeby związane budową nowego placu rekreacyjnego. Spotkania przy projektowaniu wspólnej przestrzeni, pieczenie ciasteczek, prace ogrodnicze i przygotowanie “pociągu  kwiatowego” oraz projektowanie i szycie ubrań na ‘”pokaz mody” z materiałów często przeznaczonych do wyrzucenia pozwoliły zintegrować się grupie seniorów i młodemu pokoleniu ustczan.  Animatorki nie zapomniały o najstarszych przyszłych użytkownikach, badając także ich potrzeby, a z wynikami swojej badawczej pracy zgłosiły się do biura samorządu, przejmując rolę ambasadorek społecznych.

Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku w Wolsztynie

Wolsztyńscy wolontariusze i wolontariuszki postanowili zadbać nie tylko o przekazanie młodzieży wychodzącej z Domu Dziecka w dorosłość umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków, ale i zakrzewić w nich przekonanie, że wspólne gotowanie i jedzenie może być prawdziwym świętem. Najlepszym dowodem na to, że im się udało, jest jakość i trwałość relacji, które udało się animatorom zawiązać z młodymi ludźmi. Okazało się bowiem, że działania wokół gotowania gładko przeszły we wspólne wypady na ryby oraz rozmowy oparte na prawdziwym zaufaniu. Udało się także „zarazić” młodych ludzi ideą działań społecznych, dlatego przyszłe działania wolontariackie na tym UTW będą realizowane już międzypokoleniowo.

Uniwersytet III Wieku przy Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uniejowie

Grupa wolontariuszek z Uniejowskiego Uniwersytetu III Wieku zaprosiła do działania o tytule „Otwieramy szkatułki pamięci” sześcioro seniorów, tworzących społeczną historię miasta. Każda taka osoba-„szkatułka” została „otwarta” poprzez szereg rozmów, które następnie  zostały zaprezentowane uniejowskiej społeczności na spotkaniach, organizowanych w miejscach istotnych dla bohaterów działania, aby właśnie tam zostali docenieni i uhonorowani. Uniejowskie wolontariuszki wciąż dostają informacje o kolejnych osobach, które można w ten sposób „otworzyć” dla społeczności, dlatego sekcja wolontariatu UTW będzie swoją misję kontynuować.

Uniwersytet III Wieku Tychy przy Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego

Tyskie wolontariuszki zorganizowały “Festyn Chleba”, aby pod hasłem „Tyskie dobre nie tylko piwo, ale i pieczywo” promować zdrowe żywienie oraz wesprzeć lokalne piekarnie. Samemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa, będąca zwieńczeniem ich pracy nad społeczną archiwizacją historii lokalnego piekarnictwa. Inicjatywę tę szczególnie docenili sami piekarze, wspierając festyn czynnym uczestnictwem. W trakcie swojej pracy wolontariuszki rozpoznały, że zagrożeniem dla „chlebowego” dziedzictwa Tychów jest brak odpowiedniej edukacji zawodowej, dlatego podjęły się aktywistycznego wysiłku lobbowania w cechu rzemieślniczym.

 

Uniwersytet III Wieku przy Centrum Kultury i Turystyki w Ścinawie

Ścinawskie wolontariuszki dobrze rozpoznały, że istniejąca w okolicy bogata infrastruktura, często odnosząca się do kontekstu historycznego związanego z kulturą i sztuką, jest jakoby wyzuta z samej działalności związanej z tymi obszarami. Ponadto, w okolicy mieszka wielu osób słabo zintegrowanych ze społecznością twórców. Stworzono więc przestrzeń i okoliczności do kreatywnej ekspresji w grupach międzypokoleniowych. Były to warsztaty twórcze zarówno w przestrzeniach CKiT, jak i w plenerze oraz działania teatralne i performatywne. Zintegrowana w ten sposób grupa wybrała się na wspólne kontemplowanie sztuki do muzeów we Wrocławiu. Zaś w samej Ścinawie odbył się, w ramach finału,  wernisaż, na którym uczestnicy występowali nie tylko w roli twórców, ale i kuratorów swoich prac.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach

Przedsięwzięciu wolontariuszek przyświecało hasło „Czuć się potrzebnym dla drugiego człowieka”. Chcąc przeciwdziałać izolacji grupy młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, zapewnić im akceptację, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie, zorganizowały szereg wspólnych działań. Założyły wspólnie “Zakątek ziołowo kwiatowy”, dzięki któremu uczestnicy mają obecnie możliwość korzystania z nowalijek posadzonych i pielęgnowanych przez siebie. Młodzież nauczyła się też piec pierniczki i przygotowywać ziołowe zdrowotne koktajle. We wspólnie przearanżowanym ogrodzie wystawiona została także sztuka teatralna pt. „Na straganie”, oparta na motywach wiersza Jana Brzechwy w wykonaniu sekcji teatralno-kabaretowej UTW UNIWERSALNI i młodzieży.

Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Redzikowie

Do grupy wolontariatu seniorzy zaprosili podopiecznych DPS w Lubuczewie, aby wspólnie poprawić jakość życia zwierząt w Słupskim schronisku TOZ. W ramach działań społecznych „Nie bądź obojętny/a” wyprowadzali na spacery psy i zabawiali koty w kociarni. Wytwarzali także rękodzieło, które sprzedawali na lokalnych wydarzeniach, a dochód z jego sprzedaży przeznaczali na zakup specjalistycznej karmy i leków. Mimo formalnego zakończenia podjętych inicjatyw, spacery są kontynuowane, a sojusz UTW z DPS szykuje się już do kolejnych wspólnych działań. Lubuczewscy wolontariusze tak z żyli się ze zwierzętami, że jednego ze schroniskowych kotów adoptowali do ośrodka, dając mu nowy dom i ogrom miłości.

 

Zobacz WIDEO o projekcie oraz ZDJĘCIA.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Atena”

Zmartwione ilością plastikowych śmieci w okolicznych lasach, wolontariuszki z UTW “Atena” zaczęły działać. Nie tylko zabrały młodzież do lasu, aby go wysprzątać, ale i zasadziły wspólnie z nimi 1000 nowych drzewek w ramach partnerstwa z nadleśnictwem. Pozyskały również od członków społeczności nieużywane tekstylia, aby uszyć z nich torby na zakupy. Swoje wyroby rozdawały na lokalnym pikniku, wymieniając każdą na 5 sztuk plastikowych odpowiedników, chcąc w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia ich obiegu. Zachęcone idealnie układającą się ze społecznością współpracą, chcą kontynuować te działania. Kto wie, może nawet uda im się plastikowe torby całkiem wyelimiować z użytku.

Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Choć wolontariuszki z KUTW mają już wieloletnie doświadczenie w wolontariacie, postanowiły w ramach uczestnictwa w projekcie “UTW dla społeczności” trochę przeformułować swoją działalność. Z działań o charakterze pomocowym przeszły na model włączający odbiorców w działania, szczególnie dbając przy tym o dobrostan emocjonalny swoich odbiorców. Seniorki, wspólnie z podopiecznymi DPS, podjęły naukę tańców ludowych, by razem występować na wydarzeniach lokalnych. Równolegle  zadbały o budowanie bliższych relacji ze swoimi nowymi partnerami. Na zorganizowanej dla nich wycieczce przeprowadziły warsztaty o emocjach i wchodzeniu w relacje, aby każdy mógł sam ocenić i zrozumieć te, które zawiązały się w trakcie wspólnie podjętych działań.

Uniwersytet III Wieku w Aleksandrowie Łódzkim

Wolontariusze i wolontariuszki zaprosili do swojego działania uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej w Bełdowie, a także pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, aby wspólnie dokonać inwentaryzacji drzew w gminie, wytypować pomniki przyrody oraz stworzyć ich turystyczną mapę. Inicjatywy obejmowały także spacery z dendrologiem i tematyczny konkurs fotograficzny. Współpraca z WOŚ została wypracowana jako trwała, a aleksandrowscy animatorzy z UTW nie ustają w pracy nad upowszechnianiem wiedzy o pozytywnym wpływie drzew na dobrostan społeczności.

Wideo o projekcie:

 

Zdjęcia z finału konkursu fotograficznego:

 

 

Więcej zdjęć zobacz TUTAJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content