Uniwersytet III Wieku w Wąsoszu

Łącząc zamiłowanie do sportu oraz do historii, wolontariuszki z UTW w Wąsoszu przeprowadziły dla mieszkańców miasta grę terenową, która zgromadziła wszystkie pokolenia. Uczestnicy w różnym wieku musieli się wykazać zarówno sprawnością fizyczną, jak i wiedzą o swojej lokalności. Finał gry miał charakter pikniku rodzinnego i wspólnego świętowania. Dzięki partnerstwu z lokalnym MOSIR, wydarzenie udało się zorganizować  z prawdziwym rozmachem, docierając do wielu odbiorców w różnym wieku.

Zobacz więcej zdjęć: TUTAJ

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek przybliżyli mieszkańcom historię ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Do wspólnych działań udało się zaangażować lokalną społeczność oraz pasjonatów historii Marek. Zwieńczeniem projektu była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie finałowego wydarzenia uczestnicy wysłuchali fascynującej historii zabytkowego obiektu, opowiedzianej przez parę miłośników obiektu, przebranych w historyczne stroje. Dzięki działaniom grupy  Czerwony Dworek stał się ważnym punktem na mapie Marek.

 

 

Zobacz więcej zdjęć TUTAJ

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy. Uczestnicy nie tylko zadbali o kondycję fizyczną, ale lepiej poznali historię i przyrodę gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Dzięki zaangażowaniu  członków grupy wolontariackiej, został opracowany przewodnik z trasami rowerowymi  pt. „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”, dostępny dla lokalnej społeczności. Nowo zintegrowana społeczność Kaźmierza zainteresowała się również losem przydrożnych kapliczek. Grupie udało się pozyskać partnerów i fundusze na ich konserwację. Wolontariusze nie ustają w wytyczaniu nowych tras.

Zobacz więcej zdjęć TUTAJ

Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie

Pasjonaci z UTW z Miechowa zaplanowali i przeprowadzili dla mieszkańców miasta spotkania na tematy przyrodnicze, uświadamiając, jak ważne jest poszanowanie i ochrona rzadko rosnącej roślinności w rezerwatach Natura 2000 – głównie storczyków. Ważnym celem było „wyciągnięcie” z domów jak największej grupy osób, aby wzięły udział w wyprawach rowerowych oraz pieszych wypadach Nordic-walking do rezerwatów, których na terenie wokół Miechowa jest aż 12. Było to pierwsze działanie projektowe tej grupy UTW. Mają już kolejne plany na zaangażowanie lokalnej społeczności w poprawę kondycji oraz zwiększenia świadomości i wrażliwości na najbliższe otoczenie.

 

 

Zobacz więcej zdjęć TUTAJ

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku

Wolontariusze Złotostockiego UTW utworzyli miejski teatr międzypokoleniowy, do którego zaprosili członków lokalnej społeczności w różnym wieku. Działania artystyczne i swoboda tworzenia okazały się najlepszymi okolicznościami i warunkami dla porzucenia uprzedzeń i stereotypów dzielących pokolenia. Zaciekawiły również osoby młode, którym udało się choć na chwilę oderwać od telefonów i komputerów. W efekcie pracy warsztatowej pod okiem profesjonalnej instruktorki i reżyserki teatralnej wystawiono dla szerszej widowni spektakl. Społeczność Złotego Stoku doceniła nie tylko artystyczny, ale i integracyjny wymiar działania zainicjowany przez seniorów.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie

 

Grupa wolontariuszy z UTW w Sztumie zagospodarowała teren wokół
Sztumskiego Centrum Kultury poprzez stworzenie na nim ogrodu ziołowo-
kwiatowego. Stworzono w ten sposób miejsce, w którym nie tylko wysiano i
posadzono rośliny, lecz także organizowano różnego rodzaju działania społeczne, w tym lekcje dla dzieci. W czasie zajęć seniorzy promowali zdrowy tryb życia i sąsiedzką wymianę roślin, udzielali porad i konsultacji ogrodniczych oraz organizowali happeningi.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej

Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje
działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale i oszczędne. Zarówno produkty, jak i przepisy powstały dzięki warsztatowej współpracy grupy wolontariackiej z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocowego. Powstałe w ten sposób produkty cieszyły się wielką popularnością wśród Ostrowian. Liderki grupy głosiły również ideę świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji w lokalnych mediach.

 

Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze z Wrzesińskiego UTW zaplanowali i przeprowadzili akcję pt.
„Spotkajmy się na ławeczce”. Działania skierowane były zarówno do osób dorosłych (spacery z kijkami nordic-walking), jak i do dzieci (zabawy w plenerze). Grupy te łączyły się w nowym punkcie mapy Wrześni – przy ponad stumetrowej ławce nad zalewem Lipówka. Celem projektu było zachęcenie lokalnej społeczności do działań na tym terenie. Jednym z nich było zorganizowanie obchodów rocznicowych, w ramach których odbył się występ dzieci. Okazał się on szczególnie ważny dla społeczności wrzesińskich rodziców, którzy z powodu reżimu związanego z pandemią
COVID-19 od dawna nie mieli okazji podziwiać swoich pociech na występach, których szkoła ze względów bezpieczeństwa organizować nie mogła. W organizację obchodów zaangażowani byli seniorzy.

 

Akademia Trzeciego Wieku WETI w Gdańsku

Wolontariusze ATW WETI w Gdańsku opracowali grę, która pozwoli
uczestnikom poznać fakty historyczne, zabytkowe miejsca, rzeźby oraz najnowsze budynki kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym celu gromadzili materiały dotyczące historii, zabytków i architektury kampusu oraz odbyli szkolenia z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, by następnie przejść do projektowania własnych rozwiązań w tym zakresie. Okazali się w tym na tyle dobrzy, że otrzymali propozycję testowania aplikacji „Asystent seniora” od firmy tworzącej takie narzędzia profesjonalnie. Zaangażowanie w powstanie gry zaowocowało przeprowadzeniem pilotażu i promocją projektu w ramach konferencji MMVC21 i VI Ogólnopolskiej Konferencji Akademii online.

 

Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze ze Stęszewskiego UTW, opracowali i wydali książeczkę pt.
„Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” ze zdjęciami Stęszewa oraz mapką z punktami, które Ślimaczek – postać stworzona przez członkinie grupy wolontariackiej –odwiedził jako przewodnik lokalny wraz z dziećmi z Podstawowej Szkoły Specjalnej oraz przedszkola. Książeczka była także wykorzystana w czasie zajęć plastycznych, ruchowych, prowadzonych przez wolontariuszki. W wyniku tych działań powstały nie tylko piękne prace plastyczne, ale przede wszystkim udało się nawiązać nowe więzi z członkami lokalnej społeczności.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu

Wolontariusze UTW w Kaliszu regularnie prowadzili rozmowy telefoniczne ze starszymi, samotnymi seniorami w ramach działania, które nazwali „Towarzyski Wolontariusz”. Rozmowy były prowadzone na tematy interesujące seniorów, często dotyczyły wspomnień z ich życia osobistego i zawodowego. Wolontariusze szlifowali swoje kompetencje we współpracy z doświadczoną psycholożką i pracownicą socjalną, dowiadując się, jak zadbać o komfort nie tylko rozmówcy, ale i własny. Kontakt telefoniczny rozwinął się w spotkania i wspólne spacery. Słuchacze i słuchaczki UTW zdecydowali się na kontynuowanie tych relacji w ramach stałej działalności wolontariackiej.

Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu

Wolontariusze ze Śląskiego UTW w Raciborzu zaangażowali się w poprawę
kondycji zdrowotnej Raciborzan. Odbywało się to pod okiem profesjonalnego i doświadczonego rehabilitanta. Zajęcia były skierowane zarówno dla poczatkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Uczestnicy nauczyli się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami nordic-walking oraz lepiej poznali urządzenia gimnastyczne umiejscowione w parku i plenerze na terenie miasta. Głównym celem było wyrobienie nawyku kontynuowania aktywnego ruchu w plenerze oraz zintegrowanie seniorów po izolacji covidowej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu

Wolontariusze Wałbrzyskiego Stowarzyszenia, inspirując się faktem, iż rok 2021 to w Wałbrzychu Rok Kobiet, zorganizowali obsługę Telefonu Senioralnego. Zachęcali starsze kobiety do wspominkowych rozmów na temat własnego życia. W efekcie tego powstały fascynujące opowieści o tym, jak budowały one swoje życie w okresie powojennym, kiedy przyjechały do Wałbrzycha z różnych stron świata. Animatorkom udało się dotrzeć do osób, które miały wpływ na historię powojenną miasta, a których świadectwa nie zostały wcześniej nigdzie udokumentowane. Grupa wolontariacka planuje kontynuować działanie poprzez działalność wydawniczą i popularyzowanie zebranej historii lokalnej.

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content