Uniwersytet Trzeciego Wieku w Markach

Wolontariusze z UTW z Marek zdecydowali się na przybliżenie mieszkańcom ciekawych miejsc historycznych Marek, szczególnie tzw. Czerwonego Dworku. Wśród lokalnej społeczności znaleźli się pasjonaci historii Marek, których udało się zaangażować do wspólnych działań. Ich zwieńczeniem była wystawa obrazów i fotografii Czerwonego Dworku. Spora część wystawianych prac przygotowana była przez dzieci z okolicznej szkoły w ramach uczestnictwa w konkursie. W czasie finałowego wydarzenia uczestnicy wysłuchali fascynującej historii zabytkowego obiektu, która opowiedziała para miłośników obiektu, przebrana w
historyczne stroje. Dzięki działaniom grupy Czerwony Dworek stał się ważnym punktem na mapie Marek dla członków lokalnej społeczności.

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

Wolontariusze z UTW w Kaźmierzu zorganizowali wielopokoleniowe wycieczki rowerowe po okolicy, które stały się okazją do dbania o kondycję fizyczną i poznania historii i przyrody gminy Kaźmierz. Działania miały na celu integrację społeczności kaźmierskiej. Ponadto przy zaangażowaniu potencjałów i talentów członków grupy wolontariackiej opracowano przewodnik z trasami rowerowymi „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz” , dostępny dla lokalnej społeczności. Nowo zintegrowana społeczność Kaźmierza zaangażowała się w los kapliczek na tyle, że udało się jej pozyskać partnerów i fundusze na konserwację. Wolontariusze nie ustają w wytyczaniu nowych tras.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku “Aktywne Życie” w Miechowie

Pasjonaci z UTW z Miechowa zaplanowali i przeprowadzili dla mieszkańców miasta spotkania na tematy przyrodnicze, uświadamiając, jak ważne jest poszanowanie i ochrona rzadko rosnącej roślinności w rezerwatach Natura 2000 – głównie storczyków. Ważnym celem było „wyciągnięcie” z domów jak największej grupy osób, aby wzięły udział w wyprawach rowerowych oraz pieszych wypadach Nordic-walking do rezerwatów, których na terenie wokół Miechowa jest aż 12. Było to pierwsze działanie projektowe tej grupy UTW. Mają już kolejne plany na zaangażowanie lokalnej społeczności w poprawę kondycji oraz zwiększenia świadomości i wrażliwości na najbliższe otoczenie.

 

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Złotym Stoku

Wolontariusze Złotostockiego UTW utworzyli miejski teatr międzypokoleniowy, do którego zaprosili członków lokalnej społeczności w różnym wieku. Działania artystyczne i swoboda tworzenia okazały się najlepszymi okolicznościami i warunkami dla porzucenia uprzedzeń i stereotypów dzielących pokolenia. Zaciekawiły również osoby młode, którym udało się choć na chwilę oderwać od telefonów i komputerów. W efekcie pracy warsztatowej pod okiem profesjonalnej instruktorki i reżyserki teatralnej wystawiono dla szerszej widowni spektakl. Społeczność Złotego Stoku doceniła nie tylko artystyczny, ale i integracyjny wymiar działania zainicjowany przez seniorów.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sztumie

 

Grupa wolontariuszy z UTW w Sztumie zagospodarowała teren wokół
Sztumskiego Centrum Kultury poprzez stworzenie na nim ogrodu ziołowo-
kwiatowego. Stworzono w ten sposób miejsce, w którym nie tylko wysiano i
posadzono rośliny, lecz także organizowano różnego rodzaju działania społeczne, w tym lekcje dla dzieci. W czasie zajęć seniorzy promowali zdrowy tryb życia i sąsiedzką wymianę roślin, udzielali porad i konsultacji ogrodniczych oraz organizowali happeningi.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowi Mazowieckiej

Grupa wolontariuszy z UTW w Ostrowi Mazowieckiej zatytułowała swoje
działanie „Dom bez chemii” i adekwatnie do tego tytułu stworzyła serię produktów użytku domowego, przyjaznych środowisku. W ramach obchodów lokalnego święta były one rozdawane mieszkańcom wraz z przepisami na ich przygotowanie, aby ideę ekologicznego domu Ostrowianie mogli realizować samodzielnie, widząc, że to nie tylko łatwe, ale i oszczędne. Zarówno produkty, jak i przepisy powstały dzięki warsztatowej współpracy grupy wolontariackiej z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocowego. Powstałe w ten sposób produkty cieszyły się wielką popularnością wśród Ostrowian. Liderki grupy głosiły również ideę świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji w lokalnych mediach.

 

Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze z Wrzesińskiego UTW zaplanowali i przeprowadzili akcję pt.
„Spotkajmy się na ławeczce”. Działania skierowane były zarówno do osób dorosłych (spacery z kijkami nordic-walking), jak i do dzieci (zabawy w plenerze). Grupy te łączyły się w nowym punkcie mapy Wrześni – przy ponad stumetrowej ławce nad zalewem Lipówka. Celem projektu było zachęcenie lokalnej społeczności do działań na tym terenie. Jednym z nich było zorganizowanie obchodów rocznicowych, w ramach których odbył się występ dzieci. Okazał się on szczególnie ważny dla społeczności wrzesińskich rodziców, którzy z powodu reżimu związanego z pandemią
COVID-19 od dawna nie mieli okazji podziwiać swoich pociech na występach, których szkoła ze względów bezpieczeństwa organizować nie mogła. W organizację obchodów zaangażowani byli seniorzy.

 

Akademia Trzeciego Wieku WETI w Gdańsku

Wolontariusze ATW WETI w Gdańsku opracowali grę, która pozwoli
uczestnikom poznać fakty historyczne, zabytkowe miejsca, rzeźby oraz najnowsze budynki kampusu Politechniki Gdańskiej. W tym celu gromadzili materiały dotyczące historii, zabytków i architektury kampusu oraz odbyli szkolenia z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej, by następnie przejść do projektowania własnych rozwiązań w tym zakresie. Okazali się w tym na tyle dobrzy, że otrzymali propozycję testowania aplikacji „Asystent seniora” od firmy tworzącej takie narzędzia profesjonalnie. Zaangażowanie w powstanie gry zaowocowało przeprowadzeniem pilotażu i promocją projektu w ramach konferencji MMVC21 i VI Ogólnopolskiej Konferencji Akademii online.

 

Stęszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wolontariusze ze Stęszewskiego UTW, opracowali i wydali książeczkę pt.
„Wędrówki ze Ślimaczkiem Stęszewiaczkiem” ze zdjęciami Stęszewa oraz mapką z punktami, które Ślimaczek – postać stworzona przez członkinie grupy wolontariackiej –odwiedził jako przewodnik lokalny wraz z dziećmi z Podstawowej Szkoły Specjalnej oraz przedszkola. Książeczka była także wykorzystana w czasie zajęć plastycznych, ruchowych, prowadzonych przez wolontariuszki. W wyniku tych działań powstały nie tylko piękne prace plastyczne, ale przede wszystkim udało się nawiązać nowe więzi z członkami lokalnej społeczności.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kaliszu

Wolontariusze UTW w Kaliszu regularnie prowadzili rozmowy telefoniczne ze starszymi, samotnymi seniorami w ramach działania, które nazwali „Towarzyski Wolontariusz”. Rozmowy były prowadzone na tematy interesujące seniorów, często dotyczyły wspomnień z ich życia osobistego i zawodowego. Wolontariusze szlifowali swoje kompetencje we współpracy z doświadczoną psycholożką i pracownicą socjalną, dowiadując się, jak zadbać o komfort nie tylko rozmówcy, ale i własny. Kontakt telefoniczny rozwinął się w spotkania i wspólne spacery. Słuchacze i słuchaczki UTW zdecydowali się na kontynuowanie tych relacji w ramach stałej działalności wolontariackiej.

Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciborzu

Wolontariusze ze Śląskiego UTW w Raciborzu zaangażowali się w poprawę
kondycji zdrowotnej Raciborzan. Odbywało się to pod okiem profesjonalnego i doświadczonego rehabilitanta. Zajęcia były skierowane zarówno dla poczatkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Uczestnicy nauczyli się prawidłowej techniki chodzenia z kijkami nordic-walking oraz lepiej poznali urządzenia gimnastyczne umiejscowione w parku i plenerze na terenie miasta. Głównym celem było wyrobienie nawyku kontynuowania aktywnego ruchu w plenerze oraz zintegrowanie seniorów po izolacji covidowej.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu

Wolontariusze Wałbrzyskiego Stowarzyszenia, inspirując się faktem, iż rok 2021 to w Wałbrzychu Rok Kobiet, zorganizowali obsługę Telefonu Senioralnego. Zachęcali starsze kobiety do wspominkowych rozmów na temat własnego życia. W efekcie tego powstały fascynujące opowieści o tym, jak budowały one swoje życie w okresie powojennym, kiedy przyjechały do Wałbrzycha z różnych stron świata. Animatorkom udało się dotrzeć do osób, które miały wpływ na historię powojenną miasta, a których świadectwa nie zostały wcześniej nigdzie udokumentowane. Grupa wolontariacka planuje kontynuować działanie poprzez działalność wydawniczą i popularyzowanie zebranej historii lokalnej.

 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.