Wolontariuszki z UTW w Korfantowie we współpracy z Grupą Młodych Odkrywców ze szkoły podstawowej stworzyły wyjątkową inicjatywę! Przez trzy miesiące pracowali wspólnie nad tym, jak jeść zdrowo i jednocześnie chronić naszą planetę. Owocem tych wysiłków jest „Przepiśnik”, pełen ekologicznych przepisów i porad, który miał swoją premierę podczas Eko-Pikniku – wydarzenia, które połączyło całą społeczność Korfantowa. Na pikniku działo się mnóstwo ciekawych rzeczy! Promowano zdrowe nawyki żywieniowe, redukcję konsumpcji oraz aktywność fizyczną dla uczestników w każdym wieku. Całość miała wspólny mianownik – troskę o planetę i dobrostan wszystkich. W trosce o środowisko poproszono uczestników o przyniesienie własnej zastawy, co pozwoliło uniknąć użycia plastiku i stworzyć wydarzenie w duchu zero waste.
Województwa: opolskie
Niemodliński Uniwersytet Trzeciego Wieku w Niemodlinie
Wolontariusze z niemodlińskiego UTW oparli swoje działanie na połączeniu własnych talentów i pasji z rozpoznaniem, że ich w lokalnej społeczności brakuje inicjatyw wspierających swobodną i wspólnotową ekspresję artystyczną. Zaaranżowali więc serię „Rozśpiewanek”, które opierały się na formule koncertu, jednak grupa wolontariacko-artystyczna odgrywała rolę nie tylko wykonawców na scenie, lecz także animatorów publiczności, włączając zebranych widzów jako współwykonawców. Szczególną uwagą objęto w tym działaniu wychowanków lokalnych szkół i przedszkoli, zapoznając ich przy okazji takich wydarzeń z repertuarem minionych dekad, który najmłodszej publiczności bardzo przypadł do gustu. Format tego działania na tyle sprawdził się w samym Niemodlinie, że po zakończeniu roku szkolnego, w którym wolontariusze rozśpiewali wszystkie szkoły i przedszkola, zapraszani byli na wydarzenia w sąsiednich miejscowościach jeszcze przez całe wakacje, a kolejne zaproszenia do wystąpień wciąż spływają.
Paczkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Sesje zdjęciowe, wystawy, konkurs fotograficzny. To inicjatywy, które miały miejsce w Paczkowie za sprawą seniorów i seniorek z Paczkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do swoich działań zaprosili makijażystki, fotografów oraz firmy i instytucje lokalne. Wszystko po to, aby przeciwdziałać izolacji społecznej i wzmacniać więzi międzypokoleniowe. Dzięki wspólnej pracy osób z różnych środowisk, seniorzy i seniorki nauczyli się obsługi narzędzi internetowych, szczególnie przydatnych w czasie pandemii. Za pomocą internetu byli w stanie utrzymywać kontakt nawet w izolacji, a dzięki temu planować i organizować dalsze działania związane z projektem.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Iławie
Największym sukcesem w projekcie dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Iławie było nawiązanie współpracy z młodzieżą z Ośrodka Psychoedukacji i Stowarzyszenia „Przystań”. Wolontariusze 60+ pracowali także z uczniami Gimnazjum Samorządowego nr 2. W ramach wspólnych działań powstał projekt „Jesteśmy razem młodzi i starsi”. Przy pomocy młodzieży, seniorzy zorganizowali zajęcia nauki gier planszowych, a następnie międzypokoleniowy turniej z nagrodami. Udało się również przeprowadzić wykład pt. „Hazard w życiu. Koszty i starty” oraz projekcję filmu „Trust”. Na Święta słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali z młodzieżą ozdoby świąteczne, których uczyli się wykonywać w ramach warsztatu rękodzieła.