Uniwersytet Trzeciego Wieku Państwowej Szkoły Wyższej im. JP II w Białej Podlaskiej

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białej Podlaskiej  ożywili przestrzeń miejską sadząc w niej rośliny ozdobne. Do pomocy zaangażowali pracowników Zakładu Produkcyjno-Handlowego „Zieleń” oraz mieszkańców pobliskiego osiedla. Efektem ich wspólnej pracy było zasadzenie roślin ozdobnych na trawniku przed cmentarzem jeńców włoskich oraz przeprowadzenie warsztatów dla społeczności lokalnej z ekspertkami, które nauczyły mieszkańców jak dbać o rośliny ozdobne.

Uniwersytet Trzeciego Wieku we Włodawie

Członkowie włodawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku postawili sobie za cel zaktywizowanie lokalnej społeczności Seniorów. Zachęcano do tworzenia “Kuferka wspomnień” i “Pudełka życia”. Zaangażowane osoby chętnie dzieliły się i spisywały swoje wspomnienia z dawnych, często trudnych, lat. W “Pudełku życia” umieszczono informacje o stanie zdrowia, chorobach i przyjmowanych lekach przez daną osobę. Takie pudełko umożliwi szybkie dotarcie do informacji służbom medycznym w razie potrzeby. Idea ta została bardzo pozytywnie odebrana przez Seniorów i Seniorki we Włodawie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Puławach

Bajarki znad Wisły to nazwa niezwykłego projektu seniorek z Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach projektu zostało wyszkolonych 14 bajarek, które następnie przeprowadziły osiem akcji czytania bajek na terenie Pałacu Czartoryskich oraz w miejskim szpitalu. Każda z bajarek samodzielnie przygotowała strój i stworzyła indywidualny repertuar bajek. Przygotowano także spektakl dla dzieci. Bajarki specjalnie na tę okazję napisały scenariusz, przygotowały stroje i scenografię, odbyły lekcje z emisji głosu, dykcji i pracy z oddechem. Przedstawienie wystawiono w przedszkolach i szkołach. Bajarki znad Wisły przeprowadziły także akcje czytania bajek w lokalnych szkołach.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rykach

„Kwiatowe lato z wolontariatem” to inicjatywa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rykach. Wolontariusze 60+ zaangażowali w działania ogrodnicze mieszkańców miasta, a także dzieci i młodzież z Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz klubu „Nasza Zmienia”. Razem upiększali otoczenie, uczyli się sadzić i pielęgnować kwiaty i klomby, przygotowywać podłoże pod zasiew. Nasza praca motywuje mieszkańców do upiększania swoich balkonów, tarasów i ogrodów, co wpływa na pozytywny wizerunek naszego miasta – podsumowuje jedna z autorek projektu.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zamościu

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zamościu skierowali swoje działania głównie do dzieci. Razem ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. W. Łukasińskiego zorganizowali poranek pod hasłem „Dzień dobry Panie Tuwim” z wykorzystaniem rekwizytów i własnoręcznie robionych dekoracji. Dzieci malowały ilustracje do bajek, których słuchały, a na koniec odbył się konkurs na najlepszą pracę. Ponadto, zrealizowano zawody sportowe pod tytułem „Seniorada”. Uczestnicy zawodów mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, zmierzyć sobie ciśnienie i spacerować z instruktorem techniką nordic walking. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili w Zamościu sondaż „Zamojska przestrzeń miejska a problemy ludzi starszych”, którego wyniki przedstawiono Radzie Miasta. Z inicjatywy wolontariuszy 60+ w Książnicy Zamojskiej przygotowano wieczór poetycki, podczas którego aktorzy Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt czytali utwory Juliana Tuwima. Pod koniec roku 2013r. natomiast, miał miejsce pokaz międzypokoleniowego spektaklu „Królewna na ziarnku grochu” przy którym pracowały dzieci z Domu Dziecka oraz pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury. Pokaz odbył się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content