Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Seniorzy z Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zrealizowali projekt z podopiecznymi Domu Opieki Społecznej w Gnieźnie. Przeprowadzili także akcję „Karta życia”, która angażowała mieszkańców miasta.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Biznesu regularnie odwiedzali podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej. Zabierali mieszkańców na wydarzenia kulturalne, m.in. bal seniora i zajęcia sportowe. Osobom, które ze względu na chorobę nie mogły wychodzić z ośrodka, seniorzy czytali książki, grali w gry planszowe, oglądali razem filmy, zdjęcia i malowali. Wolontariusz 60+ organizowali w Domu Pomocy Społecznej liczne inicjatywy, angażując grupę w przygotowania i realizację m.in. Wieczorku Orientalnego, Teatralnego, Mikołajek, Jasełek i Wieczoru Wielkanocnego. Seniorzy-studenci brali udział w licznych szkoleniach, ciągle podnosząc swoje wolontariackie kwalifikacje: wzięli udział w V Kongresie „Obywatel senior” oraz serii warsztatów „seniorzy dla seniorów”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, w Wyższej Szkole Biznesu, seniorzy przygotowali wykłady i warsztaty oraz kiermasz świąteczny.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu

„Dobre duchy pod Nosalem” to nazwa pikniku zorganizowanego przez seniorów dla dzieci z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym „Chatka”. W ramach wydarzenia odbyły się wspólne śpiewy i zabawy. Następnie, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przeprowadzili w Stowarzyszeniu warsztaty plastyczne, podczas których wykonywali konwalie z papieru. Wyroby zostały potem sprzedane na Jarmarku Podhalańskim, a pieniądze ze sprzedaży przekazane Stowarzyszeniu „Chatka”. Wolontariusze 60+ zorganizowali również warsztaty teatralne w Domu Pomocy Społecznej zwieńczone występem, a także zajęcia międzypokoleniowe z zapisywania wspomnień w Domu Spokojnej Starości.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chodzieży

Razem z dziećmi, rodzicami i personelem Niepublicznego Przedszkola nr 4 w Chodzieży, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku reaktywowali społeczny ogródek. Teren zielony miał być miejscem integracji mieszkańców i relaksu. Zaplanowano w nim szereg imprez, m. in. zakończenie lata, spotkania tematyczne wokół ekologii i warsztaty roślinne. Mieszkańcy Chodzieży bardzo docenili wysiłek seniorów – byli zaskoczeni, że tak małym nakładem pracy można przywrócić do życia zaniedbany zakątek. Wolontariusze 60+ nawiązali również współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, w ramach której opiekowali się czwórką dzieci. Seniorzy przeprowadzili zbiórkę odzieży, sprzętu domowego, zabawek i żywności dla podopiecznej rodziny.

Stowarzyszenie Pracowników, Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „Razem”

Seniorzy zgromadzeni wokół Uniwersytetu Szczecińskiego działali przede wszystkim na rzecz środowiska lokalnego. Razem z pracownikami Wydziału Biologii uczyli się suszyć i mrozić rośliny oraz komponować je w arkuszach zielnikowych. Wolontariusze 60+ poznali metody prac terenowych, a także dowiedzieli się jak lepić i wytapiać eksponaty z gliny. Grupa wolontariacka pracowała głównie przy Herbarium Wydziału Biologii. W ramach realizowanych przedsięwzięć, studenci-seniorzy uruchomili również grupę wolontariatu przy Filharmonii Szczecińskiej. Swoje dobre praktyki wolontariatu hobbystycznego zaprezentowali podczas Giełdy Seniora „Żyj z pasją i dziel się pasją”.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stalowej Woli

„Kulturalna poczekalnia” to miejsce aktywności dla seniorów w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Pomysł powstał z inicjatywy wolontariuszy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy chcieli zaangażować w działania kulturalne starszych mieszkańców miasta. Seniorzy mogą czuć się potrzebni, podzielić się doświadczeniem, radą, aktywniej uczestniczyć w życiu publicznym miasta, co pozwoli im utrzymać lepszą kondycję psychofizyczną – mówi jedna z inicjatorek projektu. Słuchacze Uniwersytetu poszli o krok dalej i stworzyli w ramach „Kulturalnej poczekalni” ofertę międzypokoleniową: zorganizowali wystawę pisanek, gry i zabawy podczas Dni Stalowej Woli, spacery, wycieczki krajoznawcze, a nawet wyjazdy z dziećmi na kolonie. Obok „Kulturalnej poczekalni” działała również kawiarenka oraz kącik czytelniczy.

Bytomski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili ze swoim chórem mieszkańców Domu kombatanta. Z podopiecznymi tej instytucji, seniorzy zorganizowali imprezę „Kombatanckie inspiracje”, w ramach której odbyły się akcje „Zaproszenie do dialogu” oraz występ kapelmistrza bytomskiej orkiestry kameralnej. Przed świętami, wolontariusze 60+ zaprosili do Domu kombatanta grupę teatralną „Tremo”, przygotowali świąteczne upominki i wspólnie ruszyli na koncert kolęd. Kolejną grupą, z która współpracowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bytomiu były dzieci odwiedzające Muzeum Górnośląskie. W ramach wizyt w Muzeum, dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych oraz  konkursie „Obraz i słowo”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z siedzibą w Warszawie, ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa. Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny (FreshMail) i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Translate
Skip to content